2017
Canolfan Tryweryn Chapel Falls Div 1

 

Ring Canolfan Tryweryn Water info line 01678 520826 before travelling to confirm water release.

All postal entries received so far have been entered.

Paddleups will go on a waiting list and will be made available according to the guidelines in the yearbook.

Depending on the release times more entries may be granted nearer the time.

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 1 K1M (77 entries)

RTCBibNameAgeClub
65Jim WallisMPinkston Panthers
x62Cameron FordJ12Bradford & Bingley CC
61Matthew ElliottJ14Llandysul Paddlers
54William ThomasJ16Lee Valley PC
37Ifan BryantJ14Llandysul Paddlers
30Christopher RoyleJ14Stafford & Stone CC
£142Daniel ReesJ14Llandysul Paddlers
137Jack PerchardU23Break Out CC
136Tom MorleyJ14Ribbontail Paddlers
125James HodgsonMIndependent
124Jacob BurtonJ18Wyedean CC
123Ben BottingJ16Holme Pierrepont CC
122Timothy AllenJ16Holme Pierrepont CC
118Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
117Matt StephensSEvesham Paddle Monsters
114Cody BrownJ12Lower Wharfe CC/CustomShutter Design
113Thomas MerrifieldJ14Taunton CC
110Sam BryantJ14Llandysul Paddlers
109William KirkJ16Sheffield CC
104Cameron HaroldJ16Aberdeen KC
103Sam RolfeJ16Mold CC
101Steffan GriffithsJ18Snowdonia Slalom Eryri
99Martyn SetchellMHolme Pierrepont CC/Jem Racing
98Ioan DaviesJ16Seren Dŵr
97Robert GravesMIndependent
94Steve StarkeyMLlandysul Paddlers
92Dave RawdingMKingston KC
91Duncan BerrimanMKingston KC
86Lorenzo CuttsJ18Snowdonia Slalom Eryri
85Sam LeaverJ14Phoenix CC/Projecx/IPWI
83Horst MayerMStafford & Stone CC
82Allan TylerMLee Valley PC
79Michael HuddlestanMRibble CC
78Clive MerrifieldMTaunton CC
76Michael PenfoldMReading CC
72Jay AndersonJ16Breadalbane CC
71Phil GoodingMStafford & Stone CC
70Joshua LucasJ16Lee Valley PC
66Jack KellettJ16CR Cats
65Euan ClowJ18Aberdeen KC
64Patrick CreberU23Ulster University
61Chris LowndesSTelford CC
60Danny TaylorJ14Viking KC
59Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
57Haydon HanbyJ18Matlock CC
56Jack BurrowJ16Kingston KC
53Ben ShattockJ18Taunton CC
52Gavin Cooper AMSeren Dŵr
50Matt WardSCheltenham CC
48Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
47Mike MitchellMWyedean CC
45Liam BrownJ16Lower Wharfe CC/Leodis Print
44Dion DaviesJ16Llandysul Paddlers
43Thomas O'HaraJ18Viking KC
42Ben HosieJ16Aberdeen KC
41Anthony BarkerMStafford & Stone CC
40Edward DickinsonJ16Stafford & Stone CC
38Chester SoftleyJ16Tees Tigers/Persimmon Homes / Kingspan
37Dan HosieJ18Aberdeen KC
34Harvey MerrifieldJ16Taunton CC
33Reilly VernonJ16Holme Pierrepont CC
32Angus HulbertJ16Breadalbane CC
29Mick BerwickMStafford & Stone CC
27Eren YalkinJ16Lee Valley PC
26Finlay Yates-JonesJ16Llandysul Paddlers
25Andrew CrowhurstJ18Sheffield CC
23Jake CoxJ18Lee Valley PC
22Chris WoodMLee Valley PC
21Ryan CrossJ16Holme Pierrepont CC
17Les FordMHalifax CC
13Joshua JacksonU23Holme Pierrepont CC
12Alistair McCarthyJ18Viking KC
11William AbbottJ18Mold CC
10James KettleJ16Lee Valley PC
9Arron GodfreyJ18Stafford & Stone CC
3Richard StalkerU23Copeland CC
2Robert HarrattU23Stafford & Stone CC

Div 1 K1W (38 entries)

RTCBibNameAgeClub
25Grace BlackJ14Manvers WBC
74Ellen WatsonJ16Tees Tigers
73Amelie BrownJ16Holme Pierrepont CC
71Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
70Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
**65Macy KangJ14Holme Pierrepont CC
63Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
62Lucy CundellJ14Green Star CC
60Rachel EllisJ14Lee Valley PC
£56Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
55Rose MitchellMWyedean CC
x52Alison LonghurstMCheltenham CC
47Ellen PedenJ16CR Cats
£41Sophie IveyJ16Tees Tigers
40Ruth BramleyJ14Llandysul Paddlers
39Catrin SchroderJ14Llandysul Paddlers
38Eve OvingtonJ14Tees Tigers
£37Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
36Megan FletcherJ18Strathallan CC
35Sophie FletcherJ16Strathallan CC
34Molly AgarU23Ninebanks CC
32Catherine RobertsU23Manchester CC
29Isobel PapaspyridisJ16Friends of Allonby
28Evie MerrittJ16Llandysul Paddlers
27Jodie RochfordU23Cheltenham CC
23Holly WyllieJ16Breadalbane CC
20Ellie BrownJ16Tees Tigers
17Macey CalvertJ16Lee Valley PC
16Ella RedfearnJ16Holme Pierrepont CC
15Sophie WinfieldJ16Holme Pierrepont CC
14Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
13Maia HarrisonJ16Lee Valley PC
11Mairi EdwardsJ16Breadalbane CC
10Kirsten EatockU23County Antrim PS
8Anna BurbidgeJ16Lee Valley PC
7Shannon JudgeJ16Stafford & Stone CC
6Jessica MagsonJ18Stafford & Stone CC
1Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C1M (19 entries)

RTCBibNameAgeClub
29Jim WallisMPinkston Panthers
10David MitchellJ16Wyedean CC
49Mark ColemanMIndependent/RNKA
46Joseff RoundJ16Snowdonia CC
41Samuel BurrowU23Kingston KC
£40Iain McBrideJ16Breadalbane CC
39Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
29Jack KellettJ16CR Cats
28Jack BurrowJ16Kingston KC
27Liam BrownJ16Lower Wharfe CC/Leodis Print
26Jacob TaylorJ16Holme Pierrepont CC
23Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
20Mike MitchellMWyedean CC
19Dave BradshawMManchester CC
17Danny CoxJ16Lee Valley PC
14Raoul ChappellU23Seren Dŵr
8Dougal McPetrieJ16Holme Pierrepont CC
7Alfie BooteJ16Stafford & Stone CC/Hydrasports
3Kurts Adams RozentalsJ16Stafford & Stone CC

Div 1 C1W (15 entries)

RTCBibNameAgeClub
12Molly AgarU23Ninebanks CC
8Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
28Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
27Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
26Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
£23Rachel EllisJ14Lee Valley PC
22Breagh MacphersonJ16Breadalbane CC
21Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
15Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
12Amy HowarthJ18Bradford & Bingley CC
9Vanessa HumphreyU23Shepperton SCC
8Macey CalvertJ16Lee Valley PC
7Anna-Louise GlendenningSProteus CC
5Ella RedfearnJ16Holme Pierrepont CC
3Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C2 (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
11Clive Merrifield / Harvey MerrifieldSTaunton CC
10Amy Howarth / Cameron FordJ18Bradford & Bingley CC

Div 1 Vet (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
45Alison SetchellVHolme Pierrepont CC/Jem Racing
31Dave RoyleVStafford & Stone CC
5Bob GrundyVHarefield Paddlers
2Andrew CloseSHalifax CC
1Steve HarrattMStafford & Stone CC

Officials (13 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
999Ben GibsonK1M J18Independent
998Robin PieperK1W J18Independent
147Klass Francisks RozentalsDiv 2 K1M 147J12Stafford & Stone CC
94Carwyn LavisPrem K1M 94J18Brecon CC
62Rob StalkerPrem K1M 62SCopeland CC
52Katie McDermottPrem K1W 52J16Lee Valley PC
51Nick TaylorDiv 2 K1M 51MViking KC
39Lili BryantPrem K1W 39J16Llandysul Paddlers
38Jake BrownPrem K1M 38J18Tees Tigers
26Jacob TaylorDiv 1 C1M 26J16Holme Pierrepont CC
23Etienne ChappellPrem K1M 23J16Seren Dŵr
16Ben TeasdalePrem K1M 16U23Tees Tigers
9Megan Hamer-EvansPrem K1W 9J18Seren Dŵr/TJ COMPOSITES

Waiting List

Although this list is approximately in order there may be additional entries not shown on this list, eg paddlers waiting for bib number confirmation. These paddlers may be higher up the list than you.

RTCRaceBibNameRankingAgeClub
Div 1 K1M107Elliott MasseyDiv 1 K1M Bib 107J18Break Out CC
Div 1 K1W21Jada SenarDiv 1 K1W Bib 21J16Independent
Div 1 K1M75Edward McDonaldDiv 2 K1M Bib 75J12Holme Pierrepont CC
Div 1 K1M108Jack HodsdonDiv 2 K1M Bib 108J14Lee Valley PC

Sunday

Div 1 K1M (75 entries)

RTCBibNameAgeClub
65Jim WallisMPinkston Panthers
x62Cameron FordJ12Bradford & Bingley CC
61Matthew ElliottJ14Llandysul Paddlers
54William ThomasJ16Lee Valley PC
37Ifan BryantJ14Llandysul Paddlers
30Christopher RoyleJ14Stafford & Stone CC
£142Daniel ReesJ14Llandysul Paddlers
137Jack PerchardU23Break Out CC
136Tom MorleyJ14Ribbontail Paddlers
125James HodgsonMIndependent
124Jacob BurtonJ18Wyedean CC
123Ben BottingJ16Holme Pierrepont CC
122Timothy AllenJ16Holme Pierrepont CC
118Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
117Matt StephensSEvesham Paddle Monsters
114Cody BrownJ12Lower Wharfe CC/CustomShutter Design
113Thomas MerrifieldJ14Taunton CC
110Sam BryantJ14Llandysul Paddlers
109William KirkJ16Sheffield CC
104Cameron HaroldJ16Aberdeen KC
103Sam RolfeJ16Mold CC
99Martyn SetchellMHolme Pierrepont CC/Jem Racing
98Ioan DaviesJ16Seren Dŵr
97Robert GravesMIndependent
94Steve StarkeyMLlandysul Paddlers
92Dave RawdingMKingston KC
91Duncan BerrimanMKingston KC
86Lorenzo CuttsJ18Snowdonia Slalom Eryri
85Sam LeaverJ14Phoenix CC/Projecx/IPWI
83Horst MayerMStafford & Stone CC
82Allan TylerMLee Valley PC
79Michael HuddlestanMRibble CC
78Clive MerrifieldMTaunton CC
76Michael PenfoldMReading CC
72Jay AndersonJ16Breadalbane CC
71Phil GoodingMStafford & Stone CC
70Joshua LucasJ16Lee Valley PC
66Jack KellettJ16CR Cats
65Euan ClowJ18Aberdeen KC
64Patrick CreberU23Ulster University
61Chris LowndesSTelford CC
60Danny TaylorJ14Viking KC
59Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
57Haydon HanbyJ18Matlock CC
56Jack BurrowJ16Kingston KC
53Ben ShattockJ18Taunton CC
52Gavin Cooper AMSeren Dŵr
50Matt WardSCheltenham CC
48Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
47Mike MitchellMWyedean CC
45Liam BrownJ16Lower Wharfe CC/Leodis Print
44Dion DaviesJ16Llandysul Paddlers
43Thomas O'HaraJ18Viking KC
42Ben HosieJ16Aberdeen KC
41Anthony BarkerMStafford & Stone CC
40Edward DickinsonJ16Stafford & Stone CC
38Chester SoftleyJ16Tees Tigers/Persimmon Homes / Kingspan
37Dan HosieJ18Aberdeen KC
34Harvey MerrifieldJ16Taunton CC
33Reilly VernonJ16Holme Pierrepont CC
32Angus HulbertJ16Breadalbane CC
29Mick BerwickMStafford & Stone CC
27Eren YalkinJ16Lee Valley PC
26Finlay Yates-JonesJ16Llandysul Paddlers
25Andrew CrowhurstJ18Sheffield CC
22Chris WoodMLee Valley PC
21Ryan CrossJ16Holme Pierrepont CC
17Les FordMHalifax CC
13Joshua JacksonU23Holme Pierrepont CC
12Alistair McCarthyJ18Viking KC
x11William AbbottJ18Mold CC
10James KettleJ16Lee Valley PC
9Arron GodfreyJ18Stafford & Stone CC
3Richard StalkerU23Copeland CC
2Robert HarrattU23Stafford & Stone CC

Div 1 K1W (38 entries)

RTCBibNameAgeClub
25Grace BlackJ14Manvers WBC
74Ellen WatsonJ16Tees Tigers
73Amelie BrownJ16Holme Pierrepont CC
71Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
70Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
65Macy KangJ14Holme Pierrepont CC
63Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
62Lucy CundellJ14Green Star CC
60Rachel EllisJ14Lee Valley PC
56Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
55Rose MitchellMWyedean CC
x52Alison LonghurstMCheltenham CC
47Ellen PedenJ16CR Cats
£41Sophie IveyJ16Tees Tigers
40Ruth BramleyJ14Llandysul Paddlers
39Catrin SchroderJ14Llandysul Paddlers
38Eve OvingtonJ14Tees Tigers
£37Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
36Megan FletcherJ18Strathallan CC
35Sophie FletcherJ16Strathallan CC
34Molly AgarU23Ninebanks CC
32Catherine RobertsU23Manchester CC
29Isobel PapaspyridisJ16Friends of Allonby
28Evie MerrittJ16Llandysul Paddlers
27Jodie RochfordU23Cheltenham CC
23Holly WyllieJ16Breadalbane CC
20Ellie BrownJ16Tees Tigers
17Macey CalvertJ16Lee Valley PC
16Ella RedfearnJ16Holme Pierrepont CC
15Sophie WinfieldJ16Holme Pierrepont CC
14Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
13Maia HarrisonJ16Lee Valley PC
11Mairi EdwardsJ16Breadalbane CC
10Kirsten EatockU23County Antrim PS
8Anna BurbidgeJ16Lee Valley PC
7Shannon JudgeJ16Stafford & Stone CC
6Jessica MagsonJ18Stafford & Stone CC
1Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C1M (17 entries)

RTCBibNameAgeClub
10David MitchellJ16Wyedean CC
49Mark ColemanMIndependent/RNKA
46Joseff RoundJ16Snowdonia CC
41Samuel BurrowU23Kingston KC
40Iain McBrideJ16Breadalbane CC
39Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
29Jack KellettJ16CR Cats
28Jack BurrowJ16Kingston KC
26Jacob TaylorJ16Holme Pierrepont CC
23Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
20Mike MitchellMWyedean CC
19Dave BradshawMManchester CC
17Danny CoxJ16Lee Valley PC
14Raoul ChappellU23Seren Dŵr
8Dougal McPetrieJ16Holme Pierrepont CC
7Alfie BooteJ16Stafford & Stone CC/Hydrasports
3Kurts Adams RozentalsJ16Stafford & Stone CC

Div 1 C1W (15 entries)

RTCBibNameAgeClub
12Molly AgarU23Ninebanks CC
8Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
28Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
27Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
26Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
23Rachel EllisJ14Lee Valley PC
22Breagh MacphersonJ16Breadalbane CC
21Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
15Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
12Amy HowarthJ18Bradford & Bingley CC
9Vanessa HumphreyU23Shepperton SCC
8Macey CalvertJ16Lee Valley PC
7Anna-Louise GlendenningSProteus CC
5Ella RedfearnJ16Holme Pierrepont CC
3Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C2 (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
11Clive Merrifield / Harvey MerrifieldSTaunton CC
10Amy Howarth / Cameron FordJ18Bradford & Bingley CC

Div 1 Vet (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
45Alison SetchellVHolme Pierrepont CC/Jem Racing
31Dave RoyleVStafford & Stone CC
5Bob GrundyVHarefield Paddlers
2Andrew CloseSHalifax CC
1Steve HarrattMStafford & Stone CC

Officials (11 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
999Ben GibsonK1M J18Independent
998Robin PieperK1W J18Independent
147Klass Francisks RozentalsDiv 2 K1M 147J12Stafford & Stone CC
94Carwyn LavisPrem K1M 94J18Brecon CC
62Rob StalkerPrem K1M 62SCopeland CC
52Katie McDermottPrem K1W 52J16Lee Valley PC
51Nick TaylorDiv 2 K1M 51MViking KC
39Lili BryantPrem K1W 39J16Llandysul Paddlers
26Jacob TaylorDiv 1 C1M 26J16Holme Pierrepont CC
23Etienne ChappellPrem K1M 23J16Seren Dŵr
9Megan Hamer-EvansPrem K1W 9J18Seren Dŵr/TJ COMPOSITES

Waiting List

Although this list is approximately in order there may be additional entries not shown on this list, eg paddlers waiting for bib number confirmation. These paddlers may be higher up the list than you.

RTCRaceBibNameRankingAgeClub
Div 1 K1M107Elliott MasseyDiv 1 K1M Bib 107J18Break Out CC
Div 1 K1W21Jada SenarDiv 1 K1W Bib 21J16Independent
Div 1 K1M75Edward McDonaldDiv 2 K1M Bib 75J12Holme Pierrepont CC
Div 1 K1M108Jack HodsdonDiv 2 K1M Bib 108J14Lee Valley PC
Div 1 K1M23Jake CoxDiv 1 K1M Bib 23J18Lee Valley PC
Div 1 K1W18Amber WhittakerDiv 2 K1W Bib 18J14Holme Pierrepont CC
  • £ - paddler owes money
  • ** - signature requried
  • x - other