2017
HPP Div 1/2

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 1 K1M (74 entries)

RTCBibNameAgeClub
999Lucas AuguJ16
173Jack HodsdonJ14Lee Valley PC
171Joshua QuickJ14Holme Pierrepont CC
170Callum MasseyJ14Break Out CC
165Christopher RoyleJ14Stafford & Stone CC
163Oliver BlackJ16Manvers WBC
162Timothy BarryJ14Manchester CC
161David MasonJ14Wyedean CC
160Ben BrownJ14Holme Pierrepont CC
158Edward McDonaldJ12Holme Pierrepont CC/DS Smith
154Alexander CurwenJ16Manchester CC
153Dylan Tomkinson-BurdenJ14Lee Valley PC
151Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
149Robert GuestJ12Manchester CC
148Eliot WoodJ14Halifax CC
145Matthew ElliottJ14Llandysul Paddlers
141James GrocockJ16Stafford & Stone CC
137Jack PerchardU23Break Out CC
131Aaron WhiteJ16Snowdonia CC
129Jack O'ConnorJ14Lee Valley PC
127Ken LawsonSStafford & Stone CC
126Vawn Humphrey-WilsonJ18Laburnum BC/PGL/Reed Chillcheater
125James HodgsonMIndependent
124Jacob BurtonJ18Wyedean CC/Seren Dwr
123Ben BottingJ16Holme Pierrepont CC
119Dhanuja PereraJ16Stafford & Stone CC
118Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
117Matt StephensSEvesham Paddle Monsters
116Grant UnderwoodU23Loughborough University
115George HarrattJ14Stafford & Stone CC
114Cody BrownJ12Lower Wharfe CC/Leodisprint.com
113Thomas MerrifieldJ14Taunton CC
££109William KirkJ16Sheffield CC
108Henry LyonsJ16Aberdeen KC
107Elliott MasseyJ18Break Out CC
105Daniel LaffordJ16Wyedean CC
104Cameron HaroldJ16Aberdeen KC
103Sam RolfeJ16Mold CC
101Steffan GriffithsJ18Snowdonia Slalom Eryri
99Martyn SetchellMHolme Pierrepont CC/Jem Racing
98Ioan DaviesJ16Seren Dŵr
95Daniel IschebeckJ16Derwent Racers
93William LaffordJ16Wyedean CC
92Dave RawdingMKingston KC
86Lorenzo CuttsJ18Snowdonia Slalom Eryri
85Sam LeaverJ14Phoenix CC/Projecx/IPWI
78Clive MerrifieldMTaunton CC
70Joshua LucasJ16Lee Valley PC
66Jack KellettJ16CR Cats
60Danny TaylorJ14Viking KC
59Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
58Thomas SillinceJ18Stafford & Stone CC
57Haydon HanbyJ18Matlock CC
56Jack BurrowJ16Kingston KC
54Oscar Cano MoleJ16Tandridge Blades
53Ben ShattockJ18Taunton CC
52Gavin Cooper AMSeren Dŵr
50Matt WardSCheltenham CC
48Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
47Mike MitchellMWyedean CC
45Liam BrownJ16Lower Wharfe CC/Leodis Print
44Dion DaviesJ16Llandysul Paddlers
43Thomas O'HaraJ18Viking KC
41Anthony BarkerMStafford & Stone CC
40Edward DickinsonJ16Stafford & Stone CC
30Callum WallingJ18Shepperton SCC
29Mick BerwickMStafford & Stone CC
23Jake CoxJ18Lee Valley PC
21Ryan CrossJ16Holme Pierrepont CC
19Theo LunnyJ16Shepperton SCC
17Les FordMHalifax CC
12Alistair McCarthyJ18Viking KC
8Carl SunderlandSStafford & Stone CC
3Richard StalkerU23Copeland CC

Div 1 K1W (38 entries)

RTCBibNameAgeClub
84Rebecca HarrattJ14Stafford & Stone CC
83Maia DunnJ16Holme Pierrepont CC
81Izabela KeenJ14Holme Pierrepont CC
80Amber WhittakerJ14Holme Pierrepont CC
77Carla GordonJ14Holme Pierrepont CC
76Grace BlackJ14Manvers WBC
74Ellen WatsonJ16Tees Tigers
73Amelie BrownJ16Holme Pierrepont CC
71Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
70Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
68Linda AllinMIndependent
65Macy KangJ14Holme Pierrepont CC
64Charlotte GillJ18Manchester CC
63Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
62Lucy CundellJ14Green Star CC
60Rachel EllisJ14Lee Valley PC
58Joely WallingJ14Shepperton SCC
56Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
55Rose MitchellMWyedean CC
54Hannah MatchettU23Matlock CC
53Chloe BurrowsJ16Stafford & Stone CC
52Alison LonghurstMCheltenham CC
49Heather LindsayU23Lower Wharfe CC
43Sally FairbrassU23Bradford & Bingley CC
41Sophie IveyJ16Tees Tigers
40Ruth BramleyJ14Llandysul Paddlers
38Eve OvingtonJ14Tees Tigers
£37Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
35Sophie FletcherJ16Strathallan CC
31Verity BlakeyJ18Holme Pierrepont CC
£29Isobel PapaspyridisJ16Friends of Allonby
25Kate KentMProteus CC
23Holly WyllieJ16Breadalbane CC
22Irina MedunyakSIndependent
21Jada SenarJ16Independent
10Kirsten EatockU23County Antrim PS
8Anna BurbidgeJ16Lee Valley PC
1Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C1M (26 entries)

RTCBibNameAgeClub
63William KirkJ16Sheffield CC
60Joshua QuickJ14Holme Pierrepont CC
59Dylan Tomkinson-BurdenJ14Lee Valley PC
58Aaron HolmesJ18Breadalbane CC
57Cody BrownJ12Lower Wharfe CC/Leodis Print
56Eliot WoodJ14Halifax CC
54Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
53William JarvisJ16Stafford & Stone CC
51David MitchellJ16Wyedean CC
50Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
46Joseff RoundJ16Snowdonia CC
44Theo LunnyJ16Shepperton SCC
40Iain McBrideJ16Breadalbane CC
39Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
38Edward DickinsonJ16Stafford & Stone CC
36Harvey MerrifieldJ16Taunton CC
35Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
34Callum WallingJ18Shepperton SCC
29Jack KellettJ16CR Cats
28Jack BurrowJ16Kingston KC
27Liam BrownJ16Lower Wharfe CC/Custom Shutter Design
26Jacob TaylorJ16Holme Pierrepont CC
23Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
22Sean WaineJ16Green Star CC/Hydrasports
13Zak PrinceJ18Holme Pierrepont CC
9Jonathan LiJ18Stafford & Stone CC

Div 1 C1W (16 entries)

RTCBibNameAgeClub
34Amber WhittakerJ14Holme Pierrepont CC
33Izabela KeenJ14Holme Pierrepont CC
32Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
30Carla GordonJ14Holme Pierrepont CC
29Macy KangJ14Holme Pierrepont CC
28Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
27Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
26Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
23Rachel EllisJ14Lee Valley PC
22Breagh MacphersonJ16Breadalbane CC
21Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
19Shannon JudgeJ16Stafford & Stone CC
8Macey CalvertJ16Lee Valley PC
7Anna-Louise GlendenningSProteus CC
4Bethany SizerJ18Lee Valley PC
3Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C2 (0 entries)

Div 1 Vet (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
45Alison SetchellVHolme Pierrepont CC/Jem Racing
43Tracy WellsVProteus CC
3Paul BeeverVHolme Pierrepont CC

Officials (23 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
205Oliver LorenzDiv 2 K1M 205J12Mold CC
188Woody SouthDiv 2 K1M 188J12Lee Valley PC
173William ChristmasDiv 2 K1M 173J14Wyedean CC
172Milan AysanDiv 1 K1M 172J14Lee Valley PC
172Archie ChristmasDiv 2 K1M 172J12Wyedean CC
168Leo BambridgeDiv 2 K1M 168J14Shepperton SCC
147Klass Francisks RozentalsDiv 2 K1M 147J12Stafford & Stone CC
142Furqan Yusuf MughalDiv 2 K1M 142J14Holme Pierrepont CC/HPP
93Matthew CookePrem K1M 93J16Manchester CC
93Sam WoolleyDiv 2 K1M 93J16Manchester CC
85Callum MasseyDiv 2 K1M 85J14Break Out CC
82Alastair GillPrem K1M 82J16Manchester CC
81Luca Cano MoleDiv 2 K1M 81J12Tandridge Blades
71David CookeDiv 2 K1M 71MManchester CC
65Jim WallisDiv 2 K1M 65MPinkston Panthers
60Kurts Adams RozentalsPrem K1M 60J16Stafford & Stone CC
42Erika BaranauskaitePrem K1W 42SHolme Pierrepont CC
40Robert FerniePrem C1M 40J16Holme Pierrepont CC
38Zach PearsonPrem C1M 38J16Holme Pierrepont CC/Alexandra
33Paul KettleDiv 2 K1M 33MLee Valley PC
27Kate LyndonDiv 2 K1W 27J12Green Star CC
15Steve BambridgeVet 2 K1M 15VShepperton SCC
3Paul BeeverVet Prem/1 K1M 3VHolme Pierrepont CC

Waiting List

Although this list is approximately in order there may be additional entries not shown on this list, eg paddlers waiting for bib number confirmation. These paddlers may be higher up the list than you.

RTCRaceBibNameRankingAgeClub
Div 1 K1M144Iwan LavisDiv 1 K1M Bib 144J16Brecon CC
Div 1 K1M36Pretam GurungDiv 1 K1M Bib 36J18Breadalbane CC
Div 1 K1M125James ReadDiv 2 K1M Bib 125MThe Sharks
Div 1 K1M164Archie TaylorDiv 2 K1M Bib 164J14Holme Pierrepont CC
Div 1 K1M71David CookeDiv 2 K1M Bib 71MManchester CC
Div 1 K1M81Luca Cano MoleDiv 2 K1M Bib 81J12Tandridge Blades
Div 1 K1M147Klass Francisks RozentalsDiv 2 K1M Bib 147J12Stafford & Stone CC
Div 1 K1M33Paul KettleDiv 2 K1M Bib 33MLee Valley PC
Div 1 C1M42Edward McDonaldDiv 2 C1M Bib 42J12Holme Pierrepont CC/dssmith
Div 1 K1M78Jeremy RixDiv 2 K1M Bib 78MBradford & Bingley CC
Div 1 K1M181Jamey LinekerDiv 2 K1M Bib 181J12Holme Pierrepont CC/HPPC
Div 1 K1M172Archie ChristmasDiv 2 K1M Bib 172J12Wyedean CC
Div 1 K1M173William ChristmasDiv 2 K1M Bib 173J14Wyedean CC
Div 1 K1W104Charlotte LucasDiv 2 K1W Bib 104J14Lee Valley PC
Div 1 K1M142Furqan Yusuf MughalDiv 2 K1M Bib 142J14Holme Pierrepont CC
Div 1 K1M200Max HughesDiv 2 K1M Bib 200J18Seren Dŵr
Div 1 K1M174William MoirDiv 2 K1M Bib 174J16Ibstock CC/Ibstock CC
Div 1 K1M130Lewis DavisDiv 2 K1M Bib 130J14Breadalbane CC

Sunday

Div 2 K1M (36 entries)

RTCBibNameAgeClub
220Harry EvansJ10Telford CC
£215Harry DownesJ14Independent
214James RennieJ14Holme Pierrepont CC
£213Sam Rice-JonesJ12Mold CC
205Oliver LorenzJ12Mold CC
199William MayerJ12Stafford & Stone CC
£188Woody SouthJ12Lee Valley PC
186Jack EvansJ12Telford CC
£184Louie GordonJ12Holme Pierrepont CC
175Owen BieJ16Mold CC
174William MoirJ16Ibstock CC/Ibstock CC
£173William ChristmasJ14Wyedean CC
£172Archie ChristmasJ12Wyedean CC
168Leo BambridgeJ14Shepperton SCC
£167George SharpJ12Bradford & Bingley CC
164Archie TaylorJ14Holme Pierrepont CC
163Felix NeweyJ14Wyedean CC
150Rod WhiteSSnowdonia CC
£147Klass Francisks RozentalsJ12Stafford & Stone CC
£142Furqan Yusuf MughalJ14Holme Pierrepont CC/HPP
£140James GriffithJ14Mold CC
£139Hayden GillMManchester CC
130Lewis DavisJ14Breadalbane CC
£127Leo TimlinJ14Shepperton SCC
£125James ReadMThe Sharks
117Jack IsserlisJ18Sharnbrook Upper School
97Alastair BurnistonJ18Manchester CC
£93Sam WoolleyJ16Manchester CC
89Andy KoszaryMKinver CC
£81Luca Cano MoleJ12Tandridge Blades
78Jeremy RixMBradford & Bingley CC
71David CookeMManchester CC
65Jim WallisMPinkston Panthers
51Nick TaylorMViking KC
£33Paul KettleMLee Valley PC
£17Ryan MatchettJ18Matlock CC

Div 2 K1W (10 entries)

RTCBibNameAgeClub
104Charlotte LucasJ14Lee Valley PC
96Grace ShardlowJ14Holme Pierrepont CC
94Elsi PyvesJ14Llanrwst CC
72Greta FryJ12Holme Pierrepont CC
£66Lucy KeitchJ16Taunton CC
£41Katie ShattockJ14Taunton CC
£27Kate LyndonJ12Green Star CC
£26Alice SnapeSGreen Star CC
8Karen DickinsonMStafford & Stone CC
£4Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (7 entries)

RTCBibNameAgeClub
55Ben BrownJ14Holme Pierrepont CC
£51Harry DownesJ14Independent
50Milan AysanJ14Lee Valley PC
£46Woody SouthJ12Lee Valley PC
42Edward McDonaldJ12Holme Pierrepont CC/dssmith
29Jim WallisMPinkston Panthers
5Thomas MerrifieldJ14Taunton CC

Div 2 C1W (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
35Charlotte LucasJ14Lee Valley PC
16Amelie BrownJ16Holme Pierrepont CC

Div 2 C2 (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
175Harvey Merrifield / Finlay Yates-JonesJ16Taunton CC
152Clive Merrifield / Thomas MerrifieldSTaunton CC

Div 2 Vet (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
£32Shane TimlinVShepperton SCC
15Steve BambridgeVShepperton SCC
5Nigel EvansVTelford CC

Officials (20 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
162Timothy BarryDiv 1 K1M 162J14Manchester CC
149Robert GuestDiv 1 K1M 149J12Manchester CC
115George HarrattDiv 1 K1M 115J14Stafford & Stone CC
107Elliott MasseyDiv 1 K1M 107J18Break Out CC
93Matthew CookePrem K1M 93J16Manchester CC
82Alastair GillPrem K1M 82J16Manchester CC
76Grace BlackDiv 1 K1W 76J14Manvers WBC
72Greta FryDiv 2 K1W 72J12Holme Pierrepont CC
70Joshua LucasDiv 1 K1M 70J16Lee Valley PC
69Oliver BlackDiv 2 K1M 69J16Manvers WBC
60Kurts Adams RozentalsPrem K1M 60J16Stafford & Stone CC
54Oscar Cano MoleDiv 1 K1M 54J16Tandridge Blades
42Erika BaranauskaitePrem K1W 42SHolme Pierrepont CC
36James GibbonsPrem C1M 36J18Llandysul Paddlers
28Louise FernieDiv 1 C1W 28J14Holme Pierrepont CC
22Irina MedunyakDiv 1 K1W 22SIndependent
7Alfie BooteDiv 1 C1M 7J16Stafford & Stone CC/Hydrasports
7Anna-Louise GlendenningDiv 1 C1W 7SProteus CC
3Richard StalkerDiv 1 K1M 3U23Copeland CC
3Paul BeeverVet Prem/1 K1M 3VHolme Pierrepont CC
  • £ - paddler owes money
  • ££ - paddler has overpaid