2017
Llandysul Div 2/3/4

Entries should be made preferably via the online system OR by mail using the blue Entry cards and accompanied by a cheque made payable to Llandysul Paddlers Canoe Club.  Entries need to be posted to - Gareth Bryant, Uwch Nar Afon, Pontwelly, Llandysul, Carmarthenshire, SA44 4AJ. 

You can enter and pay on line and see which entries have been received (and accepted) at https://www.canoeslalomentries.co.uk   If you are not on the list then I have not received your entry yet.  There will be a small fee to cover transaction costs - 2.2% of your entry fee + 45p for the transaction.    The higher fee does not apply to postal entries, though you will have to send a properly completed cards with a cheque and put a stamp on the envelope.  

There is camping on site and we have bunkhouse accommodation available.  Please email us for bookings.

We also have an onsite cafe for the duration of the races.

Please see the Canoe Slalom website for further information 

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 2 K1M (26 entries)

RTCBibNameAgeClub
169Milan AysanJ14Lee Valley PC
165William JarvisJ16Stafford & Stone CC
163Felix NeweyJ14Wyedean CC
151Caleb WilliamsJ18Llandysul Paddlers
148Sonny ShevillJ14Lee Valley PC
143Clive NeweySWyedean CC
133George AbbottJ16Mold CC/Mold canoe club
129Phil CopelandSStroud Valley CC
122Owain WilliamsJ16Llandysul Paddlers
108Jack HodsdonJ14Lee Valley PC
101David MasonJ14Wyedean CC
90Paul WoodMHalifax CC
86Dylan Tomkinson-BurdenJ14Lee Valley PC
83Ben BrownJ14Holme Pierrepont CC
79Joshua QuickJ14Holme Pierrepont CC
76Ben CollinsMViking KC
75Edward McDonaldJ12Holme Pierrepont CC
74Patrick DawsonMProteus CC
61Matthew ElliottJ14Llandysul Paddlers
48David MitchellJ16Wyedean CC
44Robert CollinsJ14Viking KC
41Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
37Ifan BryantJ14Llandysul Paddlers
28Iwan LavisJ16Brecon CC
25Graeme FryerMStafford & Stone CC
8Douglas SmithMBideford CC

Div 2 K1W (9 entries)

RTCBibNameAgeClub
78Katherine SmithMBideford CC
66Lucy KeitchJ16Taunton CC
39Lucy TatamJ16Snowdonia CC
36Maia DunnJ16Holme Pierrepont CC
30Izabela KeenJ14Holme Pierrepont CC
8Karen DickinsonMStafford & Stone CC
7Carla GordonJ14Holme Pierrepont CC
5Lucy KnightJ14Wyedean CC
2Ffion FilzekJ18Snowdonia Slalom Eryri

Div 2 C1M (14 entries)

RTCBibNameAgeClub
50Milan AysanJ14Lee Valley PC
££47Jack HodsdonJ14Lee Valley PC
46Woody SouthJ12Lee Valley PC
42Edward McDonaldJ12Holme Pierrepont CC
35Finlay Yates-JonesJ16Llandysul Paddlers
28William JarvisJ16Stafford & Stone CC
26Joshua QuickJ14Holme Pierrepont CC
24Dylan Tomkinson-BurdenJ14Lee Valley PC
21Philip SmithJ14Winchester & District CC
18Eliot WoodJ14Halifax CC
11Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
10David MitchellJ16Wyedean CC
8Sonny ShevillJ14Lee Valley PC
5Thomas MerrifieldJ14Taunton CC

Div 2 C1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
20Izabela KeenJ14Holme Pierrepont CC
15Rebecca HarrattJ14Stafford & Stone CC
9Gemma StarksSSeren Dŵr
5Carla GordonJ14Holme Pierrepont CC

Div 2 C2 (0 entries)

Div 2 Vet (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
30Steve HarrattVStafford & Stone CC
10Andrew LyallVFrome CC
1Terry GriffithsVBaldock & District CC

Div 3 K1M (22 entries)

RTCBibNameAgeClub
264Scott GriffithsSLlandysul Paddlers
212Ben TatamJ14Snowdonia CC
199Jacob PearseJ16Llandysul Paddlers
176Jeff GriffithsSLlandysul Paddlers
166Oliver CooperJ12Cardiff CC/Seren Dwr
131Roger PyvesMLlanrwst CC
126Jason HumphriesSCroesyceiliog CC
115Toby WildeJ12Frome CC
91Gwion WilliamsJ10Llandysul Paddlers
79Osian WilliamsJ12Llandysul Paddlers
75Tecwyn WilliamsJ10Llandysul Paddlers
70Daniel JoyceJ12Llandysul Paddlers
68Woody SouthJ12Lee Valley PC
64Stuart VidlerMHalifax CC
63Tony SmithMWinchester & District CC
51James Coolican SmithJ14Wyedean CC
39Harley JonesJ12Llandysul Paddlers
38Harry JoyceJ12Llandysul Paddlers
28Benjamin FarrellJ14Bridgend CC
24Philip SmithJ14Winchester & District CC
14Guto DaviesJ16Llandysul Paddlers
8Louie GordonJ12Holme Pierrepont CC

Div 3 K1W (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
137Alison CooperSSeren Dŵr/Seren Dwr
60Elsi PyvesJ14Llanrwst CC
53Sennah Nader-HumphriesJ12Croesyceiliog CC/Seren Dwr
16Christina PriceSBaldock & District CC
2Sarah FordMHalifax CC

Div 3 C1M (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
56Louie GordonJ12Holme Pierrepont CC
46Ben BrownJ14Holme Pierrepont CC

Div 3 C1W (0 entries)

Div 4 K1M (0 entries)

Div 4 K1W (0 entries)

Div 4 C1M (0 entries)

Div 4 C1W (0 entries)

Div 4 C2 (0 entries)

Officials (3 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
34Harvey MerrifieldDiv 1 K1M 34J16Taunton CC
17Les FordDiv 1 K1M 17MHalifax CC
11William AbbottDiv 1 K1M 11J18Mold CC

Sunday

Div 2 K1M (26 entries)

RTCBibNameAgeClub
173William ChristmasJ14Wyedean CC
172Archie ChristmasJ12Wyedean CC
169Milan AysanJ14Lee Valley PC
165William JarvisJ16Stafford & Stone CC
163Felix NeweyJ14Wyedean CC
151Caleb WilliamsJ18Llandysul Paddlers
148Sonny ShevillJ14Lee Valley PC
143Clive NeweySWyedean CC
133George AbbottJ16Mold CC/Mold canoe club
122Owain WilliamsJ16Llandysul Paddlers
108Jack HodsdonJ14Lee Valley PC
101David MasonJ14Wyedean CC
90Paul WoodMHalifax CC
86Dylan Tomkinson-BurdenJ14Lee Valley PC
83Ben BrownJ14Holme Pierrepont CC
79Joshua QuickJ14Holme Pierrepont CC
76Ben CollinsMViking KC
75Edward McDonaldJ12Holme Pierrepont CC
61Matthew ElliottJ14Llandysul Paddlers
48David MitchellJ16Wyedean CC
44Robert CollinsJ14Viking KC
41Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
37Ifan BryantJ14Llandysul Paddlers
28Iwan LavisJ16Brecon CC
25Graeme FryerMStafford & Stone CC
8Douglas SmithMBideford CC

Div 2 K1W (9 entries)

RTCBibNameAgeClub
78Katherine SmithMBideford CC
66Lucy KeitchJ16Taunton CC
39Lucy TatamJ16Snowdonia CC
36Maia DunnJ16Holme Pierrepont CC
30Izabela KeenJ14Holme Pierrepont CC
8Karen DickinsonMStafford & Stone CC
7Carla GordonJ14Holme Pierrepont CC
5Lucy KnightJ14Wyedean CC
2Ffion FilzekJ18Snowdonia Slalom Eryri

Div 2 C1M (14 entries)

RTCBibNameAgeClub
50Milan AysanJ14Lee Valley PC
47Jack HodsdonJ14Lee Valley PC
46Woody SouthJ12Lee Valley PC
42Edward McDonaldJ12Holme Pierrepont CC
35Finlay Yates-JonesJ16Llandysul Paddlers
28William JarvisJ16Stafford & Stone CC
26Joshua QuickJ14Holme Pierrepont CC
24Dylan Tomkinson-BurdenJ14Lee Valley PC
21Philip SmithJ14Winchester & District CC
18Eliot WoodJ14Halifax CC
11Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
10David MitchellJ16Wyedean CC
8Sonny ShevillJ14Lee Valley PC
5Thomas MerrifieldJ14Taunton CC

Div 2 C1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
20Izabela KeenJ14Holme Pierrepont CC
15Rebecca HarrattJ14Stafford & Stone CC
9Gemma StarksSSeren Dŵr
5Carla GordonJ14Holme Pierrepont CC

Div 2 C2 (0 entries)

Div 2 Vet (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
30Steve HarrattVStafford & Stone CC
1Terry GriffithsVBaldock & District CC

Div 3 K1M (23 entries)

RTCBibNameAgeClub
264Scott GriffithsSLlandysul Paddlers
212Ben TatamJ14Snowdonia CC
199Jacob PearseJ16Llandysul Paddlers
176Jeff GriffithsSLlandysul Paddlers
166Oliver CooperJ12Cardiff CC/Seren Dwr
131Roger PyvesMLlanrwst CC
126Jason HumphriesSCroesyceiliog CC
115Toby WildeJ12Frome CC
106Gavin ChristmasSWyedean CC
91Gwion WilliamsJ10Llandysul Paddlers
79Osian WilliamsJ12Llandysul Paddlers
75Tecwyn WilliamsJ10Llandysul Paddlers
70Daniel JoyceJ12Llandysul Paddlers
68Woody SouthJ12Lee Valley PC
64Stuart VidlerMHalifax CC
63Tony SmithMWinchester & District CC
51James Coolican SmithJ14Wyedean CC
39Harley JonesJ12Llandysul Paddlers
38Harry JoyceJ12Llandysul Paddlers
28Benjamin FarrellJ14Bridgend CC
24Philip SmithJ14Winchester & District CC
14Guto DaviesJ16Llandysul Paddlers
8Louie GordonJ12Holme Pierrepont CC

Div 3 K1W (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
137Alison CooperSSeren Dŵr/Seren Dwr
60Elsi PyvesJ14Llanrwst CC
53Sennah Nader-HumphriesJ12Croesyceiliog CC/Seren Dwr
16Christina PriceSBaldock & District CC
14Annie UnwinJ16Clywedog CC
2Sarah FordMHalifax CC

Div 3 C1M (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
56Louie GordonJ12Holme Pierrepont CC
46Ben BrownJ14Holme Pierrepont CC

Div 3 C1W (0 entries)

Div 4 K1M (0 entries)

Div 4 K1W (0 entries)

Div 4 C1M (0 entries)

Div 4 C1W (0 entries)

Div 4 C2 (0 entries)

Officials (3 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
34Harvey MerrifieldDiv 1 K1M 34J16Taunton CC
17Les FordDiv 1 K1M 17MHalifax CC
11William AbbottDiv 1 K1M 11J18Mold CC
  • ££ - paddler has overpaid