2017
Llandysul Div 1

Entries should be made preferably via the online system OR by mail using the Excel entry card and accompanied by a cheque made payable to Llandysul Paddlers Canoe Club.  Entries need to be posted to - Gareth Bryant, Uwch Nar Afon, Pontwelly, Llandysul, Carmarthenshire, SA44 4AJ. 

You can enter and pay on line and see which entries have been received (and accepted) at https://www.canoeslalomentries.co.uk   If you are not on the list then I have not received your entry yet.  There will be a small fee to cover transaction costs - 2.2% of your entry fee + 45p for the transaction.  If you are entering K1 and C1 at the same time you will only pay the extra 45p once.   The higher fee does not apply to postal entries, though you will have to send a properly completed card with a cheque and put a stamp on the envelope.  

Paddle Ups will go on the waiting list until March 1st, and after that the enable entry button will be released to allow payment to be made. Waiting list is in order of entry received.

There is camping on site and we have bunkhouse accommodation available.  Please email us for bookings.

We also have an onsite cafe for the duration of the races.

Please see the Canoe Slalom website for further information

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 1 K1M (92 entries)

RTCBibNameAgeClub
151Caleb WilliamsJ18Llandysul Paddlers
122Owain WilliamsJ16Llandysul Paddlers
101David MasonJ14Wyedean CC
61Matthew ElliottJ14Llandysul Paddlers
55Daniel ReesJ14Llandysul Paddlers
37Ifan BryantJ14Llandysul Paddlers
33Paul KettleMLee Valley PC
30Christopher RoyleJ14Stafford & Stone CC
28Iwan LavisJ16Brecon CC
136Tom MorleyJ14Ribbontail Paddlers
135James LyndonJ18Green Star CC
131Aaron WhiteJ16Snowdonia CC
130Kyle SpoonerJ18Taunton CC
129Jack O'ConnorJ14Lee Valley PC
127Ken LawsonSStafford & Stone CC
126Vawn Humphrey-WilsonJ18Laburnum BC
125James HodgsonMIndependent
124Jacob BurtonJ18Wyedean CC
123Ben BottingJ16Holme Pierrepont CC
122Timothy AllenJ16Holme Pierrepont CC
120Alasdair McMullenSStrathallan CC
119Dhanuja PereraJ16Stafford & Stone CC
118Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
115George HarrattJ14Stafford & Stone CC
114Cody BrownJ12Lower Wharfe CC
113Thomas MerrifieldJ14Taunton CC
110Sam BryantJ14Llandysul Paddlers
105Daniel LaffordJ16Wyedean CC
103Sam RolfeJ16Mold CC
102Robert HillU23Essex Slalom Squad
101Steffan GriffithsJ18Snowdonia Slalom Eryri
98Ioan DaviesJ16Seren Dŵr
97Robert GravesMIndependent
96Max CooperJ18Proteus CC
94Steve StarkeyMLlandysul Paddlers
93William LaffordJ16Wyedean CC
92Dave RawdingMKingston KC
91Duncan BerrimanMKingston KC
86Lorenzo CuttsJ18Snowdonia Slalom Eryri
85Sam LeaverJ14Phoenix CC/Projecx/IPWI
83Horst MayerMStafford & Stone CC
82Allan TylerMLee Valley PC
78Clive MerrifieldMTaunton CC
76Michael PenfoldMReading CC
74Jake PottsU23Cheltenham CC
71Phil GoodingMStafford & Stone CC
70Joshua LucasJ16Lee Valley PC
68Sam MerrittJ18Llandysul Paddlers
64Patrick CreberU23Ulster University/Ulster University
63Elliot DavisJ18Cheltenham CC
61Chris LowndesSTelford CC
60Danny TaylorJ14Viking KC
59Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
58Thomas SillinceJ18Stafford & Stone CC
57Haydon HanbyJ18Matlock CC
56Jack BurrowJ16Kingston KC
55George EastwoodJ16Bradford & Bingley CC
54Oscar Cano MoleJ16Tandridge Blades
52Gavin Cooper AMSeren Dŵr
49James GibbonsJ18Llandysul Paddlers
48Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
47Mike MitchellMWyedean CC
45Liam BrownJ16Lower Wharfe CC/Leodis Print Ltd
44Dion DaviesJ16Llandysul Paddlers
43Thomas O'HaraJ18Viking KC
41Anthony BarkerMStafford & Stone CC
40Edward DickinsonJ16Stafford & Stone CC
38Chester SoftleyJ16Tees Tigers/Persimmon Homes/Kingspan
35Dominic AstonJ18Shepperton SCC
34Harvey MerrifieldJ16Taunton CC
33Reilly VernonJ16Holme Pierrepont CC
30Callum WallingJ18Shepperton SCC
29Mick BerwickMStafford & Stone CC
28Tom SquanceJ18Stafford & Stone CC
27Eren YalkinJ16Lee Valley PC
26Finlay Yates-JonesJ16Llandysul Paddlers
25Andrew CrowhurstJ18Sheffield CC
24Jon HaylockMLlandysul Paddlers
22Chris WoodMLee Valley PC
21Ryan CrossJ16Holme Pierrepont CC
19Theo LunnyJ16Shepperton SCC
17Les FordMHalifax CC
15Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
12Alistair McCarthyJ18Viking KC
11William AbbottJ18Mold CC
10James KettleJ16Lee Valley PC
9Arron GodfreyJ18Stafford & Stone CC
7Matthew CookeJ16Manchester CC
6Carwyn LavisJ18Brecon CC
5Louis McDermottJ18Lee Valley PC
4Andrew DouglasJ18Aberdeen KC
2Robert HarrattU23Stafford & Stone CC

Div 1 K1W (38 entries)

RTCBibNameAgeClub
11Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
10Ellen WatsonJ16Tees Tigers
65Macy KangJ14Holme Pierrepont CC
64Charlotte GillJ18Manchester CC
63Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
62Lucy CundellJ14Green Star CC
60Rachel EllisJ14Lee Valley PC
59Gemma KillickU23Manchester CC
58Joely WallingJ14Shepperton SCC
57Lydia LaffordJ14Wyedean CC
56Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
55Rose MitchellMWyedean CC
54Hannah MatchettU23Matlock CC
53Chloe BurrowsJ16Stafford & Stone CC
44Molly KnightJ16Cheltenham CC
41Sophie IveyJ16Tees Tigers
40Ruth BramleyJ14Llandysul Paddlers
39Catrin SchroderJ14Llandysul Paddlers
38Eve OvingtonJ14Tees Tigers
37Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
36Megan FletcherJ18Strathallan CC
35Sophie FletcherJ16Strathallan CC
£33Olivia KirkJ16Halifax CC
31Verity BlakeyJ18Holme Pierrepont CC
29Isobel PapaspyridisJ16Friends of Allonby
27Jodie RochfordU23Cheltenham CC
21Jada SenarJ16Independent
17Macey CalvertJ16Lee Valley PC
16Ella RedfearnJ16Holme Pierrepont CC
15Sophie WinfieldJ16Holme Pierrepont CC
14Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
13Maia HarrisonJ16Lee Valley PC
10Kirsten EatockU23County Antrim PS
8Anna BurbidgeJ16Lee Valley PC
7Shannon JudgeJ16Stafford & Stone CC
6Jessica MagsonJ18Stafford & Stone CC
5Natasha PottingerJ18Strathallan CC/strathallan
1Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C1M (26 entries)

RTCBibNameAgeClub
15Christopher RoyleJ14Stafford & Stone CC
7Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
46Joseff RoundJ16Snowdonia CC
44Theo LunnyJ16Shepperton SCC
42Timothy AllenJ16Holme Pierrepont CC
39Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
38Edward DickinsonJ16Stafford & Stone CC
35Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
34Callum WallingJ18Shepperton SCC
33Steve HesfordSHydrasports
28Jack BurrowJ16Kingston KC
27Liam BrownJ16Lower Wharfe CC/Custom Shutter Design
26Jacob TaylorJ16Holme Pierrepont CC
25Chester SoftleyJ16Tees Tigers/Persimmon Homes/Kingspan
23Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
20Mike MitchellMWyedean CC
17Danny CoxJ16Lee Valley PC
14Raoul ChappellU23Seren Dŵr
10Andrew CrowhurstJ18Sheffield CC
9Jonathan LiJ18Stafford & Stone CC
8Dougal McPetrieJ16Holme Pierrepont CC
7Alfie BooteJ16Stafford & Stone CC
6Louis FootittJ18Proteus CC
5Michael OwenJ18Holme Pierrepont CC
3Kurts Adams RozentalsJ16Stafford & Stone CC
1Adam JohnstoneSHydrasports/TJ Composites

Div 1 C1W (16 entries)

RTCBibNameAgeClub
9Gemma StarksSSeren Dŵr
28Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
26Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
25Verity BlakeyJ18Holme Pierrepont CC
££24Olivia KirkJ16Halifax CC
23Rachel EllisJ14Lee Valley PC
21Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
15Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
14Lili BryantJ16Llandysul Paddlers
11Jada SenarJ16Independent
9Vanessa HumphreyU23Shepperton SCC
8Macey CalvertJ16Lee Valley PC
7Anna-Louise GlendenningSProteus CC
5Ella RedfearnJ16Holme Pierrepont CC
4Bethany SizerJ18Lee Valley PC
2Sophie WinfieldJ16Holme Pierrepont CC

Div 1 C2 (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
11Clive Merrifield / Harvey MerrifieldSTaunton CC
8Gareth Cooper / Robert HarrattSStafford & Stone CC

Div 1 Vet (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
31Dave RoyleSStafford & Stone CC
2Andrew CloseSHalifax CC
1Steve HarrattMStafford & Stone CC

Officials (5 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
147Klass Francisks RozentalsDiv 2 K1M 147J12Stafford & Stone CC
52Katie McDermottPrem K1W 52J16Lee Valley PC
24Lois LeaverPrem K1W 24J16CR Cats/Projecx/IPWI
15Rebecca HarrattDiv 2 K1W 15J14Stafford & Stone CC
9Megan Hamer-EvansPrem K1W 9J18Seren Dŵr/TJComposites

Sunday

Div 1 K1M (90 entries)

RTCBibNameAgeClub
151Caleb WilliamsJ18Llandysul Paddlers
122Owain WilliamsJ16Llandysul Paddlers
101David MasonJ14Wyedean CC
61Matthew ElliottJ14Llandysul Paddlers
55Daniel ReesJ14Llandysul Paddlers
37Ifan BryantJ14Llandysul Paddlers
33Paul KettleMLee Valley PC
30Christopher RoyleJ14Stafford & Stone CC
28Iwan LavisJ16Brecon CC
136Tom MorleyJ14Ribbontail Paddlers
135James LyndonJ18Green Star CC
131Aaron WhiteJ16Snowdonia CC
130Kyle SpoonerJ18Taunton CC
129Jack O'ConnorJ14Lee Valley PC
127Ken LawsonSStafford & Stone CC
126Vawn Humphrey-WilsonJ18Laburnum BC
125James HodgsonMIndependent
124Jacob BurtonJ18Wyedean CC
123Ben BottingJ16Holme Pierrepont CC
122Timothy AllenJ16Holme Pierrepont CC
120Alasdair McMullenSStrathallan CC
119Dhanuja PereraJ16Stafford & Stone CC
118Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
115George HarrattJ14Stafford & Stone CC
114Cody BrownJ12Lower Wharfe CC
113Thomas MerrifieldJ14Taunton CC
110Sam BryantJ14Llandysul Paddlers
105Daniel LaffordJ16Wyedean CC
103Sam RolfeJ16Mold CC
102Robert HillU23Essex Slalom Squad
101Steffan GriffithsJ18Snowdonia Slalom Eryri
98Ioan DaviesJ16Seren Dŵr
97Robert GravesMIndependent
96Max CooperJ18Proteus CC
94Steve StarkeyMLlandysul Paddlers
93William LaffordJ16Wyedean CC
92Dave RawdingMKingston KC
91Duncan BerrimanMKingston KC
86Lorenzo CuttsJ18Snowdonia Slalom Eryri
85Sam LeaverJ14Phoenix CC/Projecx/IPWI
83Horst MayerMStafford & Stone CC
82Allan TylerMLee Valley PC
78Clive MerrifieldMTaunton CC
74Jake PottsU23Cheltenham CC
71Phil GoodingMStafford & Stone CC
70Joshua LucasJ16Lee Valley PC
68Sam MerrittJ18Llandysul Paddlers
64Patrick CreberU23Ulster University/Ulster University
63Elliot DavisJ18Cheltenham CC
61Chris LowndesSTelford CC
60Danny TaylorJ14Viking KC
59Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
58Thomas SillinceJ18Stafford & Stone CC
57Haydon HanbyJ18Matlock CC
56Jack BurrowJ16Kingston KC
55George EastwoodJ16Bradford & Bingley CC
54Oscar Cano MoleJ16Tandridge Blades
52Gavin Cooper AMSeren Dŵr
49James GibbonsJ18Llandysul Paddlers
48Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
47Mike MitchellMWyedean CC
45Liam BrownJ16Lower Wharfe CC/Leodis Print Ltd
44Dion DaviesJ16Llandysul Paddlers
43Thomas O'HaraJ18Viking KC
41Anthony BarkerMStafford & Stone CC
40Edward DickinsonJ16Stafford & Stone CC
38Chester SoftleyJ16Tees Tigers/Persimmon Homes/Kingspan
35Dominic AstonJ18Shepperton SCC
34Harvey MerrifieldJ16Taunton CC
33Reilly VernonJ16Holme Pierrepont CC
30Callum WallingJ18Shepperton SCC
29Mick BerwickMStafford & Stone CC
28Tom SquanceJ18Stafford & Stone CC
27Eren YalkinJ16Lee Valley PC
26Finlay Yates-JonesJ16Llandysul Paddlers
25Andrew CrowhurstJ18Sheffield CC
24Jon HaylockMLlandysul Paddlers
22Chris WoodMLee Valley PC
21Ryan CrossJ16Holme Pierrepont CC
19Theo LunnyJ16Shepperton SCC
17Les FordMHalifax CC
15Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
12Alistair McCarthyJ18Viking KC
11William AbbottJ18Mold CC
10James KettleJ16Lee Valley PC
9Arron GodfreyJ18Stafford & Stone CC
7Matthew CookeJ16Manchester CC
6Carwyn LavisJ18Brecon CC
5Louis McDermottJ18Lee Valley PC
4Andrew DouglasJ18Aberdeen KC

Div 1 K1W (38 entries)

RTCBibNameAgeClub
11Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
10Ellen WatsonJ16Tees Tigers
65Macy KangJ14Holme Pierrepont CC
64Charlotte GillJ18Manchester CC
63Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
62Lucy CundellJ14Green Star CC
60Rachel EllisJ14Lee Valley PC
59Gemma KillickU23Manchester CC
58Joely WallingJ14Shepperton SCC
57Lydia LaffordJ14Wyedean CC
56Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
55Rose MitchellMWyedean CC
54Hannah MatchettU23Matlock CC
53Chloe BurrowsJ16Stafford & Stone CC
44Molly KnightJ16Cheltenham CC
41Sophie IveyJ16Tees Tigers
40Ruth BramleyJ14Llandysul Paddlers
39Catrin SchroderJ14Llandysul Paddlers
38Eve OvingtonJ14Tees Tigers
37Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
36Megan FletcherJ18Strathallan CC
35Sophie FletcherJ16Strathallan CC
££33Olivia KirkJ16Halifax CC
31Verity BlakeyJ18Holme Pierrepont CC
29Isobel PapaspyridisJ16Friends of Allonby
27Jodie RochfordU23Cheltenham CC
21Jada SenarJ16Independent
17Macey CalvertJ16Lee Valley PC
16Ella RedfearnJ16Holme Pierrepont CC
15Sophie WinfieldJ16Holme Pierrepont CC
14Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
13Maia HarrisonJ16Lee Valley PC
10Kirsten EatockU23County Antrim PS
8Anna BurbidgeJ16Lee Valley PC
7Shannon JudgeJ16Stafford & Stone CC
6Jessica MagsonJ18Stafford & Stone CC
5Natasha PottingerJ18Strathallan CC/strathallan
1Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C1M (26 entries)

RTCBibNameAgeClub
15Christopher RoyleJ14Stafford & Stone CC
7Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
5Thomas MerrifieldJ14Taunton CC
46Joseff RoundJ16Snowdonia CC
44Theo LunnyJ16Shepperton SCC
42Timothy AllenJ16Holme Pierrepont CC
39Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
38Edward DickinsonJ16Stafford & Stone CC
36Harvey MerrifieldJ16Taunton CC
35Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
34Callum WallingJ18Shepperton SCC
28Jack BurrowJ16Kingston KC
26Jacob TaylorJ16Holme Pierrepont CC
25Chester SoftleyJ16Tees Tigers/Persimmon Homes/Kingspan
23Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
20Mike MitchellMWyedean CC
17Danny CoxJ16Lee Valley PC
14Raoul ChappellU23Seren Dŵr
10Andrew CrowhurstJ18Sheffield CC
9Jonathan LiJ18Stafford & Stone CC
8Dougal McPetrieJ16Holme Pierrepont CC
7Alfie BooteJ16Stafford & Stone CC
6Louis FootittJ18Proteus CC
5Michael OwenJ18Holme Pierrepont CC
3Kurts Adams RozentalsJ16Stafford & Stone CC
1Adam JohnstoneSHydrasports/TJ Composites

Div 1 C1W (16 entries)

RTCBibNameAgeClub
9Gemma StarksSSeren Dŵr
28Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
26Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
25Verity BlakeyJ18Holme Pierrepont CC
££24Olivia KirkJ16Halifax CC
23Rachel EllisJ14Lee Valley PC
21Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
15Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
14Lili BryantJ16Llandysul Paddlers
11Jada SenarJ16Independent
9Vanessa HumphreyU23Shepperton SCC
8Macey CalvertJ16Lee Valley PC
7Anna-Louise GlendenningSProteus CC
5Ella RedfearnJ16Holme Pierrepont CC
4Bethany SizerJ18Lee Valley PC
2Sophie WinfieldJ16Holme Pierrepont CC

Div 1 C2 (0 entries)

Div 1 Vet (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
31Dave RoyleSStafford & Stone CC
2Andrew CloseSHalifax CC
1Steve HarrattMStafford & Stone CC

Officials (5 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
147Klass Francisks RozentalsDiv 2 K1M 147J12Stafford & Stone CC
52Katie McDermottPrem K1W 52J16Lee Valley PC
24Lois LeaverPrem K1W 24J16CR Cats/Projecx/IPWI
15Rebecca HarrattDiv 2 K1W 15J14Stafford & Stone CC
9Megan Hamer-EvansPrem K1W 9J18Seren Dŵr/TJComposites
  • £ - paddler owes money