2017
Pinkston Div 1

We look forward to seeing you at the Pinkston double Div1 in May.

If you have any questions please contact us via pinkstonentries@gmail.com


The competition is being run by both Strathallan Canoe Club and CRCats.

Entries can be made via the online entry system or by post to Fiona Kelly, 70 Hay Street, Perth, PH1 5HP. Please could cheques be made out to ‘Strathallan Canoe Club’. Any cheques already sent in made payable to ‘CRCats’ will still be accepted and there will be no need to send fresh cheques.


There are practise sessions available on the Fri and Sat eve.

These need to be booked in advance by emailing pinkstonentries@gmail.com 

The cost is £5, payable on the night in control before getting on the water.

Divisional bibs should be worn during the practise sessions.

Sessions available are Friday 5:30 – 6:30pm or 6:30 – 7:30pm (7:30 - 8:30pm on Friday is now full) and Saturday 5:00 - 6:00pm, 6:00 - 7:00pm or 7:00 - 8:00pm.


There are a number of Premier Inn and Travelodge type accommodation within easy travelling distance of the competition site with Stepps Premier Inn or Cumbernauld Travelodge being popular.  Out of town hotels are generally easier for parking with boats on the roof as some town centre ones have height restrictions on parking. On-site camping is now full.


There will be on-site catering on Fri eve and Sat and Sun all day.


Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 1 K1M (52 entries)

RTCBibNameAgeClub
65Jim WallisMPinkston Panthers
62Cameron FordJ12Bradford & Bingley CC
43Finn MacdonaldJ14Breadalbane CC/Breadalbane Canoe Club
41Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
38Michael DenvirJ16Forth CC
30Christopher RoyleJ14Stafford & Stone CC
24Padraig CowanJ14Breadalbane CC
142Daniel ReesJ14Llandysul Paddlers
141James GrocockJ16Stafford & Stone CC
**135James LyndonJ18Green Star CC
124Jacob BurtonJ18Wyedean CC/Seren Dwr
120Alasdair McMullenSStrathallan CC
118Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
114Cody BrownJ12Lower Wharfe CC
c110Sam BryantJ14Llandysul Paddlers
109William KirkJ16Sheffield CC
107Elliott MasseyJ18Break Out CC
106Ross ForshawJ16CR Cats
104Cameron HaroldJ16Aberdeen KC
99Martyn SetchellMHolme Pierrepont CC/Jem Racing
98Ioan DaviesJ16Seren Dŵr
££96Max CooperJ18Proteus CC
92Dave RawdingMKingston KC
91Duncan BerrimanMKingston KC
89Alex JonesSFriends of Allonby
87Matt McDiarmidJ16Breadalbane CC
86Lorenzo CuttsJ18Snowdonia Slalom Eryri
85Sam LeaverJ14Phoenix CC/Projecx/IPWI
83Horst MayerMStafford & Stone CC
79Michael HuddlestanMRibble CC
73Jack PetersJ18Bradford & Bingley CC
72Jay AndersonJ16Breadalbane CC
70Joshua LucasJ16Lee Valley PC
66Jack KellettJ16CR Cats
65Euan ClowJ18Aberdeen KC
59Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
55George EastwoodJ16Bradford & Bingley CC
48Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
47Mike MitchellMWyedean CC
45Liam BrownJ16Lower Wharfe CC
42Ben HosieJ16Aberdeen KC
38Chester SoftleyJ16Tees Tigers/Persimmon/Kingspan
37Dan HosieJ18Aberdeen KC
£36Pretam GurungJ18Breadalbane CC
32Angus HulbertJ16Breadalbane CC
26Finlay Yates-JonesJ16Llandysul Paddlers
21Ryan CrossJ16Holme Pierrepont CC
17Les FordMHalifax CC
15Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
8Carl SunderlandSStafford & Stone CC
5Louis McDermottJ18Lee Valley PC
3Richard StalkerU23Copeland CC

Div 1 K1W (39 entries)

RTCBibNameAgeClub
20Bryony AgarJ16Ninebanks CC
14Jesse AndersonJ14Breadalbane CC
10Ellen WatsonJ16Tees Tigers
4Julie KolbMBradford & Bingley CC
71Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
70Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
68Linda AllinMIndependent
63Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
62Lucy CundellJ14Green Star CC
60Rachel EllisJ14Lee Valley PC
56Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
55Rose MitchellMWyedean CC
£50Jenni McKeownJ16CR Cats
49Heather LindsayU23Lower Wharfe CC
£47Ellen PedenJ16CR Cats
41Sophie IveyJ16Tees Tigers
40Ruth BramleyJ14Llandysul Paddlers
39Catrin SchroderJ14Llandysul Paddlers
38Eve OvingtonJ14Tees Tigers
£37Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
36Megan FletcherJ18Strathallan CC
35Sophie FletcherJ16Strathallan CC
34Molly AgarU23Ninebanks CC
31Verity BlakeyJ18Holme Pierrepont CC
29Isobel PapaspyridisJ16Friends of Allonby
28Evie MerrittJ16Llandysul Paddlers
23Holly WyllieJ16Breadalbane CC
**££21Jada SenarJ16Independent/Lee Valley
20Ellie BrownJ16Tees Tigers
18Hollie WheelerJ16Bradford & Bingley CC
17Macey CalvertJ16Lee Valley PC
14Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
13Maia HarrisonJ16Lee Valley PC
11Mairi EdwardsJ16Breadalbane CC
10Kirsten EatockU23County Antrim PS/HPP
9Emily SouthJ18Lee Valley PC
7Shannon JudgeJ16Stafford & Stone CC
6Jessica MagsonJ18Stafford & Stone CC/Manorshop
1Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C1M (19 entries)

RTCBibNameAgeClub
29Jim WallisMPinkston Panthers
20Michael DenvirJ16Forth CC
11Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
10David MitchellJ16Wyedean CC
50Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
£40Iain McBrideJ16Breadalbane CC
39Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
35Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
29Jack KellettJ16CR Cats
28Jack BurrowJ16Kingston KC
27Liam BrownJ16Lower Wharfe CC
**£23Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
17Danny CoxJ16Lee Valley PC
16Dan RawdingsSKingston KC
10Andrew CrowhurstJ18Sheffield CC
**9Jonathan LiJ18Stafford & Stone CC
7Alfie BooteJ16Stafford & Stone CC
6Louis FootittJ18Proteus CC/Empire gym
3Kurts Adams RozentalsJ16Stafford & Stone CC/Stafford And Stone Canoe Club

Div 1 C1W (17 entries)

RTCBibNameAgeClub
12Molly AgarU23Ninebanks CC
28Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
27Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
26Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
25Verity BlakeyJ18Holme Pierrepont CC
23Rachel EllisJ14Lee Valley PC
££22Breagh MacphersonJ16Breadalbane CC
21Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
15Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
c14Lili BryantJ16Llandysul Paddlers
13Laura MilneJ18Stirling & Falkirk CC
12Amy HowarthJ18Bradford & Bingley CC
9Vanessa HumphreyU23Shepperton SCC/LBC
£8Macey CalvertJ16Lee Valley PC
7Anna-Louise GlendenningSProteus CC
4Bethany SizerJ18Lee Valley PC
3Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C2 (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
10Amy Howarth / Cameron FordJ18Bradford & Bingley CC

Div 1 Vet (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
45Alison SetchellVHolme Pierrepont CC/Jem Racing
££41Jane GibsonVStrathallan CC
33Steve AgarVNinebanks CC
31Dave RoyleVStafford & Stone CC
2Andrew CloseVHalifax CC

Officials (9 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
*64Duncan EdwardsPrem C1M 44J18Breadalbane CC
**61Vittorio PezzaioliPrem C1M 37J16CR Cats
59Michael BrownPrem K1M 59U23CR Cats
*53Jenny HammondDiv 2 K1W 23MNinebanks CC
34William FotheringhamPrem C1M 34J18Strathallan CC
25Jonny DicksonPrem K1M 25J16CR Cats
24Lois LeaverPrem K1W 24J16CR Cats
*14Amber MaslenPrem K1W 14SPinkston Panthers
**10Gary ClowDiv 2 K1M 137SAberdeen KC

Sunday

Div 1 K1M (47 entries)

RTCBibNameAgeClub
65Jim WallisMPinkston Panthers
62Cameron FordJ12Bradford & Bingley CC
41Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
30Christopher RoyleJ14Stafford & Stone CC
142Daniel ReesJ14Llandysul Paddlers
141James GrocockJ16Stafford & Stone CC
135James LyndonJ18Green Star CC
124Jacob BurtonJ18Wyedean CC/Seren Dwr
120Alasdair McMullenSStrathallan CC
118Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
114Cody BrownJ12Lower Wharfe CC
110Sam BryantJ14Llandysul Paddlers
109William KirkJ16Sheffield CC
107Elliott MasseyJ18Break Out CC
106Ross ForshawJ16CR Cats
104Cameron HaroldJ16Aberdeen KC
99Martyn SetchellMHolme Pierrepont CC/Jem Racing
98Ioan DaviesJ16Seren Dŵr
96Max CooperJ18Proteus CC
92Dave RawdingMKingston KC
91Duncan BerrimanMKingston KC
89Alex JonesSFriends of Allonby
86Lorenzo CuttsJ18Snowdonia Slalom Eryri
85Sam LeaverJ14Phoenix CC/Projecx/IPWI
83Horst MayerMStafford & Stone CC
79Michael HuddlestanMRibble CC
73Jack PetersJ18Bradford & Bingley CC
72Jay AndersonJ16Breadalbane CC
70Joshua LucasJ16Lee Valley PC
66Jack KellettJ16CR Cats
65Euan ClowJ18Aberdeen KC
59Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
55George EastwoodJ16Bradford & Bingley CC
48Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
47Mike MitchellMWyedean CC
45Liam BrownJ16Lower Wharfe CC
42Ben HosieJ16Aberdeen KC
38Chester SoftleyJ16Tees Tigers/Persimmon/Kingspan
37Dan HosieJ18Aberdeen KC
32Angus HulbertJ16Breadalbane CC
26Finlay Yates-JonesJ16Llandysul Paddlers
21Ryan CrossJ16Holme Pierrepont CC
17Les FordMHalifax CC
15Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
8Carl SunderlandSStafford & Stone CC
5Louis McDermottJ18Lee Valley PC
3Richard StalkerU23Copeland CC

Div 1 K1W (38 entries)

RTCBibNameAgeClub
20Bryony AgarJ16Ninebanks CC
14Jesse AndersonJ14Breadalbane CC
10Ellen WatsonJ16Tees Tigers
4Julie KolbMBradford & Bingley CC
71Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
70Carla FryJ14Holme Pierrepont CC
68Linda AllinMIndependent
63Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
62Lucy CundellJ14Green Star CC
60Rachel EllisJ14Lee Valley PC
56Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
55Rose MitchellMWyedean CC
50Jenni McKeownJ16CR Cats
49Heather LindsayU23Lower Wharfe CC
47Ellen PedenJ16CR Cats
41Sophie IveyJ16Tees Tigers
40Ruth BramleyJ14Llandysul Paddlers
39Catrin SchroderJ14Llandysul Paddlers
38Eve OvingtonJ14Tees Tigers
37Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
36Megan FletcherJ18Strathallan CC
35Sophie FletcherJ16Strathallan CC
34Molly AgarU23Ninebanks CC
31Verity BlakeyJ18Holme Pierrepont CC
29Isobel PapaspyridisJ16Friends of Allonby
28Evie MerrittJ16Llandysul Paddlers
23Holly WyllieJ16Breadalbane CC
21Jada SenarJ16Independent
20Ellie BrownJ16Tees Tigers
18Hollie WheelerJ16Bradford & Bingley CC
17Macey CalvertJ16Lee Valley PC
14Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
13Maia HarrisonJ16Lee Valley PC
10Kirsten EatockU23County Antrim PS/HPP
9Emily SouthJ18Lee Valley PC
7Shannon JudgeJ16Stafford & Stone CC
6Jessica MagsonJ18Stafford & Stone CC/Manorshop
1Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C1M (18 entries)

RTCBibNameAgeClub
29Jim WallisMPinkston Panthers
11Gabriel KeenJ14Holme Pierrepont CC
10David MitchellJ16Wyedean CC
50Thomas MayerJ14Stafford & Stone CC
40Iain McBrideJ16Breadalbane CC
39Luc RoyleJ14Stafford & Stone CC
35Luke KevaneJ14Lower Wharfe CC
29Jack KellettJ16CR Cats
28Jack BurrowJ16Kingston KC
27Liam BrownJ16Lower Wharfe CC
23Liam J BrownJ16Holme Pierrepont CC
17Danny CoxJ16Lee Valley PC
16Dan RawdingsSKingston KC
10Andrew CrowhurstJ18Sheffield CC
9Jonathan LiJ18Stafford & Stone CC
7Alfie BooteJ16Stafford & Stone CC
6Louis FootittJ18Proteus CC/Empire gym
3Kurts Adams RozentalsJ16Stafford & Stone CC/Stafford And Stone Canoe Club

Div 1 C1W (16 entries)

RTCBibNameAgeClub
12Molly AgarU23Ninebanks CC
28Louise FernieJ14Holme Pierrepont CC
27Olivia AldersonJ14Holme Pierrepont CC
26Joanna Blythe-ShieldsJ14Lee Valley PC
25Verity BlakeyJ18Holme Pierrepont CC
23Rachel EllisJ14Lee Valley PC
21Holly AtkinsJ16Lee Valley PC
15Ailsa GourlayJ16Strathallan CC
14Lili BryantJ16Llandysul Paddlers
13Laura MilneJ18Stirling & Falkirk CC
12Amy HowarthJ18Bradford & Bingley CC
9Vanessa HumphreyU23Shepperton SCC/LBC
8Macey CalvertJ16Lee Valley PC
7Anna-Louise GlendenningSProteus CC
4Bethany SizerJ18Lee Valley PC
3Hannah ClementsU23Shepperton SCC

Div 1 C2 (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
£10Amy Howarth / Cameron FordJ18Bradford & Bingley CC

Div 1 Vet (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
45Alison SetchellVHolme Pierrepont CC/Jem Racing
41Jane GibsonVStrathallan CC
33Steve AgarVNinebanks CC
31Dave RoyleVStafford & Stone CC
2Andrew CloseVHalifax CC

Officials (7 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
65Robert HoldwayPrem K1M 30SStafford & Stone CC
**61Vittorio PezzaioliPrem K1M 74J16CR Cats
59Michael BrownPrem K1M 59U23CR Cats
53Jenny HammondDiv 2 K1W 23MNinebanks CC
*24Lois LeaverPrem K1W 24J16CR Cats
14Amber MaslenPrem K1W 14SPinkston Panthers
**10Gary ClowDiv 2 K1M 137SAberdeen KC
  • £ - paddler owes money
  • ££ - paddler has overpaid
  • * - card required
  • ** - signature requried
  • c - bcu number required