2017
LVWWC: GB Selection

Start List


This startlist is indicative only as paddlers have not been sorted in the correct starting order (as detailed below), however it will give a good idea when your runs will take place.  

The starting order for each event (K1M, C1W etc) for Day1 will be as follows:-

  • Junior Paddlers in descending ranking order
  • Senior/U23 Paddlers in descending order of qualification (including Juniors who have qualified for Senior/U23 Selection)

The provisional start list should be posted on the Canoeslalom website the evening of Thursday 13th April.

Saturday

Prem - K1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
87Jacob TaylorJ16Holme Pierrepont CC09:30:0011:00:00
86Sam DaviesJ18Brecon CC09:31:0011:01:00
85Ben KellyJ16Strathallan CC09:32:0011:02:00
84Ross DixonJ16Lee Valley PC09:33:0011:03:00
83Dougal McPetrieJ16Holme Pierrepont CC09:34:0011:04:00
82Alastair GillJ16Manchester CC09:35:0011:05:00
81Callum MacEachenJ18Breadalbane CC09:36:0011:06:00
80Matthew CurryJ18Lee Valley PC09:37:0011:07:00
79Finn Reilly-McQueenJ16Holme Pierrepont CC09:38:0011:08:00
78Zak PrinceJ18Holme Pierrepont CC09:39:0011:09:00
77Huw ButterworthJ18Llandysul Paddlers09:40:0011:10:00
75Robert FernieJ16Holme Pierrepont CC09:41:0011:11:00
74Vittorio PezzaioliJ16CR Cats09:42:0011:12:00
73Sean WaineJ16Green Star CC09:43:0011:13:00
69Eddie AylottJ18Lee Valley PC09:44:0011:14:00
64Callum HayJ18Breadalbane CC09:45:0011:15:00
61Ethan BarrettJ18Holme Pierrepont CC09:46:0011:16:00
60Kurts Adams RozentalsJ16Stafford & Stone CC09:47:0011:17:00
59Michael BrownU23CR Cats09:48:0011:18:00
58Archie SymesJ16Holme Pierrepont CC09:49:0011:19:00
57Jason BrewerJ18Lee Valley PC09:50:0011:20:00
56Steffan WalkerSLlandysul Paddlers09:51:0011:21:00
55Layton PalmerJ18Llandysul Paddlers09:52:0011:22:00
46Michael OwenJ18Holme Pierrepont CC09:53:0011:23:00
43Ben HaylettJ16Holme Pierrepont CC09:54:0011:24:00
38Jake BrownJ18Tees Tigers09:55:0011:25:00
33Thomas NewmanJ18Tyne Valley CC09:56:0011:26:00
32David PatersonJ18Manchester CC09:57:0011:27:00
28Duncan EdwardsJ18Breadalbane CC09:58:0011:28:00
25Jonny DicksonJ16CR Cats/Jem Racing09:59:0011:29:00
24Mike DickinsonJ18Stafford & Stone CC10:00:0011:30:00
23Etienne ChappellJ16Seren Dŵr10:01:0011:31:00
22Peter LinkstedJ18Stirling & Falkirk CC/CST-Global10:02:0011:32:00
20Rob NeaveSStafford & Stone CC10:03:0011:33:00
19Ewan VernonJ18Holme Pierrepont CC10:04:0011:34:00
16Ben TeasdaleU23Tees Tigers10:05:0011:35:00
15Oliver GilbertU23Viking KC10:06:0011:36:00
14Piers OliphantJ18Shepperton SCC10:07:0011:37:00
13Stuart GerrieSAberdeen KC10:08:0011:38:00
11Jonathan AtkinsonU23Proteus CC/Hydrasports10:09:0011:39:00
10James CooperU23Seren Dŵr/Team Squarerock10:10:0011:40:00
9Paul SunderlandU23Stafford & Stone CC10:11:0011:41:00
7David BainSStafford & Stone CC10:12:0011:42:00
6Zachary FranklinSWindsor & District CC10:13:0011:43:00
5Christopher BowersU23Stafford & Stone CC10:14:0011:44:00
4Ciaran Lee EdwardsSLlandysul Paddlers10:15:0011:45:00
3Zachary AllinU23Tees Tigers/Hydrasports/Vajda10:16:0011:46:00
2Huw SwetnamSEyeTee10:17:0011:47:00
1Bradley Forbes-CryansU23CR Cats/Click-let10:18:0011:48:00

Prem - C1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
23Jessica MagsonJ18Stafford & Stone CC10:21:0011:51:00
22Katie McDermottJ16Lee Valley PC10:22:0011:52:30
20Evie FletcherJ18Holme Pierrepont CC/Autocraft Drivetrain Solutions10:23:0011:54:00
18Rachel BrownJ18Holme Pierrepont CC10:24:0011:55:30
17Hannah ThomasJ16Lee Valley PC10:25:0011:57:00
16Ellis MillerJ16Lee Valley PC10:26:0011:58:30
15Esme DurrantJ18Holme Pierrepont CC10:27:0012:00:00
14Non DingleJ18Seren Dŵr10:28:0012:01:30
13Evie WatsonJ16Holme Pierrepont CC10:29:0012:03:00
12Emily DaviesU23Bala CC/Bala10:30:0012:04:30
11Hannah OwenJ16Lee Valley PC10:31:0012:06:00
10Daisy CooilJ16Tees Tigers/Hydrasports10:32:0012:07:30
9Isla KellyJ18Strathallan CC10:33:0012:09:00
8Phoebe SpicerJ18Lee Valley PC10:34:0012:10:30
7Eilidh GibsonU23Strathallan CC/Hydrasports10:35:0012:12:00
6Bethan ForrowJ16Lee Valley PC10:36:0012:13:30
5Sophie OgilvieJ18CR Cats10:37:0012:15:00
4Rachel HoustonU23CR Cats10:38:0012:16:30
3Jasmine RoyleSStafford & Stone CC/Hydra Sports10:39:0012:18:00
2Mallory FranklinU23Windsor & District CC10:40:0012:19:30
1Kimberley WoodsU23Rugby CC/Hydrasport10:41:0012:21:00

Prem - C2

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
9Macey Calvert / Katie McDermottJ16Lee Valley PC13:30:0015:00:00
5Ben Haylett / Finn Reilly-McQueenJ16Holme Pierrepont CC13:31:0015:01:00

Prem - C1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
43James KettleJ16Lee Valley PC13:34:0015:04:00
40Robert FernieJ16Holme Pierrepont CC13:35:0015:05:00
39Joshua MayoJ18Lee Valley PC13:36:0015:06:00
38Zach PearsonJ16Holme Pierrepont CC/Alexandra13:37:0015:07:00
37Vittorio PezzaioliJ16CR Cats13:38:0015:08:00
35Mark ProctorSStafford & Stone CC13:39:0015:09:00
34William FotheringhamJ18Strathallan CC13:40:0015:10:00
33Jake CoxJ18Lee Valley PC13:41:0015:11:00
28David FlorenceSLloyds Register13:42:0015:12:00
27Ben MossJ18Holme Pierrepont CC13:43:0015:13:00
26Jacob BarrettJ18Holme Pierrepont CC13:44:0015:14:00
22Robert HarrattU23Stafford & Stone CC13:45:0015:15:00
21Sam MaingayJ18Stafford & Stone CC13:46:0015:16:00
18Peter LinkstedJ18Stirling & Falkirk CC/CST-Global13:47:0015:17:00
16Piers OliphantJ18Shepperton SCC13:48:0015:18:00
14Andrew KettlewellU23Viking KC/Escape Watersports 13:49:0015:19:00
13Patrick MarriottU23Break Out CC13:50:0015:20:00
12Andrew HoustonU23CR Cats13:51:0015:21:00
11Adam BurgessSStafford & Stone CC/Galasport13:52:0015:22:00
9William ConeyU23Seren Dŵr13:53:0015:23:00
7Rhys DaviesSBala CC13:54:0015:24:00
6Angus GibsonU23Strathallan CC13:55:0015:25:00
5Tom AbbottU23Mold CC13:56:0015:26:00
4Sam IbbotsonU23Holme Pierrepont CC13:57:0015:27:00
3Will SmithU23Winchester & District CC13:58:0015:28:00
2Thomas QuinnSLower Wharfe CC13:59:0015:29:00
1Ryan WestleySLower Wharfe CC/Hydrasports / Vajda14:00:0015:30:00

Prem - K1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
54Bethany SizerJ18Lee Valley PC14:03:0015:33:00
53Carys Grey-ThompsonJ16Tees Tigers14:04:0015:34:00
52Katie McDermottJ16Lee Valley PC14:05:0015:35:00
51Laura MilneJ18Stirling & Falkirk CC14:06:0015:36:00
50Katie BainbridgeJ16Tees Tigers14:07:0015:37:00
46Jessica RaynerJ16Brecon CC14:08:0015:38:00
45Amy HowarthJ18Bradford & Bingley CC/Hydrasport14:09:0015:39:00
44Jessica TaylorJ18Holme Pierrepont CC14:10:0015:40:00
40Bethany CarolJ18Bala CC14:11:0015:41:00
39Lili BryantJ16Llandysul Paddlers14:12:0015:42:00
38Kayleigh ParsonsJ18Shepperton SCC14:13:0015:43:00
36Evie FletcherJ18Holme Pierrepont CC/Autocraft Drivetrain Solutions14:14:0015:44:00
35Hannah OwenJ16Lee Valley PC14:15:0015:45:00
34Ellis MillerJ16Lee Valley PC14:16:0015:46:00
32Isabel FryJ18Holme Pierrepont CC14:17:0015:47:00
31Rachel BrownJ18Holme Pierrepont CC14:18:0015:48:00
29Olivia HooperJ18Holme Pierrepont CC14:19:0015:49:00
28Hannah ThomasJ16Lee Valley PC14:20:0015:50:00
27Grace ScaplehornJ18Seren Dŵr14:21:0015:51:00
24Lois LeaverJ16CR Cats/Projecx14:22:0015:52:00
23Isabelle BushrodJ18Seren Dŵr14:23:0015:53:00
22Esme DurrantJ18Holme Pierrepont CC14:24:0015:54:00
21Nikita SetchellJ18Holme Pierrepont CC/Jem Racing14:25:0015:55:00
19Madelaine JenningsJ18Breadalbane CC14:26:0015:56:00
18Bethan ForrowJ16Lee Valley PC14:27:0015:57:00
17Daisy CooilJ16Tees Tigers/Hydrasports14:28:0015:58:00
16Sophie OgilvieJ18CR Cats14:29:0015:59:00
15Phoebe SpicerJ18Lee Valley PC14:30:0016:00:00
14Amber MaslenSPinkston Panthers/The Phantom Project14:31:0016:01:00
13Helen RogersU23CR Cats14:32:0016:02:00
12Rebecca OgilvieJ18CR Cats14:33:0016:03:00
10Victoria MurrayU23Breadalbane CC14:34:0016:04:00
9Megan Hamer-EvansJ18Seren Dŵr/TJComposites14:35:0016:05:00
8Hannah BaileySStafford & Stone CC14:36:0016:06:00
7Alice HainingU23Selkirk CC14:37:0016:07:00
6Gabrielle RidgeU23Seren Dŵr14:38:0016:08:00
5Amy HollickU23Manchester CC14:39:0016:09:00
4Mallory FranklinU23Windsor & District CC14:40:0016:10:00
2Kimberley WoodsU23Rugby CC14:41:0016:11:00
1Fiona PennieSCR Cats/Vajda, PeakUK, G'Power14:42:0016:12:00