2019Bala Mill Div 2/3/4 and Junior Welsh Championships

 Welcome to the Online Entries for Bala Mill Division 2 and 3 with a Division 4 and Junior Welsh Champs

The race is being held at Bala Mill located on the outskirts of Bala.  The race is being held on the Afon Tryweryn which is a dam release river.  Please call Canolfan Tryweryn Water info line 01678 520826 or check online before travelling to confirm water release.

Any postal entries received will be entered.

Camping is available at the mill for a small charge.

Please email me if you have any questions.

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 2 K1M (21 entries)

RTCBibNameAgeClub
P164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC
163Tim BevanU23Swansea University CC
158Toby AstonJ16Shepperton SCC
147Andrew LawJ18Stourbridge Arm CC
146Otto JohnsonJ14Frome CC
144Joe ChesterJ14Snowdonia CC
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/Hydraulicsonline.com
136Charlie KnowldenJ16Stourbridge Arm CC
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC
123Thomas ArrowsmithJ14Midland CC
118Andrew BennettMViking KC
106Andrew BrownMCR Cats
105Maxi ScottJ10Proteus CC
102Harvey PittJ14Stafford & Stone CC
100Joshua MoriartyJ16Colwyn CC
89Luke RobinsonJ14Break Out CC
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
51Nick ArrowsmithMMidland CC
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products
38Cameron BrownJ14CR Cats
36Harry EvansJ12Telford CC

Div 2 K1W (16 entries)

RTCBibNameAgeClub
89Anya WhartonJ14North Wales Slalom
88Lottie SinfieldJ16Snowdonia CC
P86Jessica CroomeJ12Stafford & Stone CC
81Keira PearceJ16Stafford & Stone CC
80Jasmine BriggsJ18Matlock CC
79Oriana PerottiMCheltenham CC
76Lacy SwartJ16Wyedean CC
65Millie AustinJ14Stafford & Stone CC
59Tavi MurrayMSeren Dŵr
57Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC
34Karen SeeleySManchester CC
28Alison CooperMSeren Dŵr
25Molly SandercockJ16Break Out CC
22Hanna GriffithsJ14Llandysul Paddlers/Welsh champs j14
19Karen DickinsonMStafford & Stone CC
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (7 entries)

RTCBibNameAgeClub
36Osian WilliamsJ14Llandysul Paddlers
35Gwion WilliamsJ12Llandysul Paddlers
25Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC
24Oliver CooperJ14Seren Dŵr
22David SmithMBradford & Bingley CC
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
8William MayerJ14Stafford & Stone CC

Div 2 C1W (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
22Leah CameronJ14Pinkston Panthers/CR Cats
19Sennah Nader-HumphriesJ14Wyedean CC
18Katie GreavesJ14Stafford & Stone CC
17Keira PearceJ16Stafford & Stone CC
14May KellyJ14Independent
2Jutta KaiserMProteus CC

C2 (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
42Julie Kolb / David SmithMBradford & Bingley CC
25Dave Bradshaw / Karen SeeleySManchester CC
6Joel Scott / Benja ScottSProteus CC
5Robert Harratt / George HarrattU23Stafford & Stone CC

Vets (8 entries)

RTCBibNameAgeClub
99Dave BradshawVManchester CC
67Noreen BishopVCheltenham CC
54Pete AtkinsonVProteus CC
27Ray PontingVBridgend CC/Seren Dŵr
18Dave RadmoreVIndependent
17Joel ScottVProteus CC
8Nigel EvansVTelford CC
6Steve HarrattVStafford & Stone CC

Div 3 K1M (9 entries)

RTCBibNameAgeClub
220Joshua HodgsonJ12Manchester CC
213Harry McKennaJ14Stafford & Stone CC
168Luke FrancisJ14Manchester CC
150Efan WeltonJ10Llandysul Paddlers
122Oliver CarneyJ14Stafford & Stone CC
81Ben BeachellMDyffryn Conwy Paddlers
43William SterryJ16Llandysul Paddlers
41Daniel RobinsonSReading CC
18Harry StantonJ14Wyedean CC

Div 3 K1W (8 entries)

RTCBibNameAgeClub
149Sophie CameronJ12CR Cats
115Lucy WilliamsonJ12Stafford & Stone CC
111Sadie SterryJ14Llandysul Paddlers
66Alice WilliamsonJ12Stafford & Stone CC
59Eiri O'ConnorJ10Llandysul Paddlers/Pan Celtic Wales
36Helen SterryMLlandysul Paddlers
15Millie StantonJ14Wyedean CC
9Jody BarkerSReading CC/Reading University

Div 3 C1M (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
59William SterryJ16Llandysul Paddlers
55Theo WrightJ12Stafford & Stone CC
44Harry McKennaJ14Stafford & Stone CC
22James JacksonJ16Croesyceiliog CC

Div 3 C1W (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
30Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC
15Brogan SwartJ14Wyedean CC
5Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC

Div 4 K1M (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
999Toby ElcockJ14
999Tyler BriggsJ14
999Benja ScottJ8Proteus CC

Div 4 K1W (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
999Rebecca OramU23Swansea University CC
999Lara ElcockJ10
999Louise CroomeMStafford & Stone CC

Officials (9 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
128Gwion WilliamsDiv 1 K1M 128J12Llandysul Paddlers
107James JacksonDiv 1 K1M 107J16Croesyceiliog CC
88Archie ChristmasDiv 1 K1M 88J14Wyedean CC
64Mari WatkinsDiv 1 K1W 64U23Llandysul Paddlers
48Brogan SwartDiv 1 K1W 48J14Wyedean CC
44James BrownDiv 1 K1M 44J16CR Cats
32Elliot DavisDiv 1 K1M 32U23Cheltenham CC
22James JacksonDiv 3 C1M 22J16Croesyceiliog CC
15Sally AtkinsonDiv 1 K1W 15MProteus CC

Pan-Celtic K1M (4 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
131Harry KirbyDiv 1 K1M 131J12Stafford & Stone CC
130Osian WilliamsDiv 1 K1M 130J14Llandysul Paddlers
87Oliver CooperDiv 1 K1M 87J14Seren Dŵr
55Oliver LorenzDiv 1 K1M 55J14North Wales Slalom/Pan Celtic

Pan-Celtic K1W (3 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
51Sennah Nader-HumphriesDiv 1 K1W 51J14Wyedean CC
49Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC
48Brogan SwartDiv 1 K1W 48J14Wyedean CC

Pan-Celtic C1W (1 entry)

RTCBibNameRankingAgeClub
25Anya WhartonDiv 1 C1W 25J14North Wales Slalom

Sunday

Div 2 K1M (21 entries)

RTCBibNameAgeClub
P164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC
163Tim BevanU23Swansea University CC
158Toby AstonJ16Shepperton SCC
147Andrew LawJ18Stourbridge Arm CC
146Otto JohnsonJ14Frome CC
144Joe ChesterJ14Snowdonia CC
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/Hydraulicsonline.com
136Charlie KnowldenJ16Stourbridge Arm CC
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC
123Thomas ArrowsmithJ14Midland CC
118Andrew BennettMViking KC
106Andrew BrownMCR Cats
105Maxi ScottJ10Proteus CC
102Harvey PittJ14Stafford & Stone CC
100Joshua MoriartyJ16Colwyn CC
89Luke RobinsonJ14Break Out CC
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers/Pan Celtic Wales/ Welsh Champs
51Nick ArrowsmithMMidland CC
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products
38Cameron BrownJ14CR Cats
36Harry EvansJ12Telford CC

Div 2 K1W (14 entries)

RTCBibNameAgeClub
89Anya WhartonJ14North Wales Slalom
88Lottie SinfieldJ16Snowdonia CC
P86Jessica CroomeJ12Stafford & Stone CC
81Keira PearceJ16Stafford & Stone CC
80Jasmine BriggsJ18Matlock CC
79Oriana PerottiMCheltenham CC
76Lacy SwartJ16Wyedean CC
65Millie AustinJ14Stafford & Stone CC
57Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC
34Karen SeeleySManchester CC
28Alison CooperMSeren Dŵr
25Molly SandercockJ16Break Out CC
19Karen DickinsonMStafford & Stone CC
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (7 entries)

RTCBibNameAgeClub
36Osian WilliamsJ14Llandysul Paddlers
35Gwion WilliamsJ12Llandysul Paddlers
25Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC
24Oliver CooperJ14Seren Dŵr
22David SmithMBradford & Bingley CC
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers/Pan Celtic Wales/ Welsh Champs
8William MayerJ14Stafford & Stone CC

Div 2 C1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
22Leah CameronJ14Pinkston Panthers/CR Cats
18Katie GreavesJ14Stafford & Stone CC
14May KellyJ14Independent
2Jutta KaiserMProteus CC

C2 (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
42Julie Kolb / David SmithMBradford & Bingley CC
25Dave Bradshaw / Karen SeeleySManchester CC
6Joel Scott / Benja ScottSProteus CC
5Robert Harratt / George HarrattU23Stafford & Stone CC

Vets (7 entries)

RTCBibNameAgeClub
99Dave BradshawVManchester CC
54Pete AtkinsonVProteus CC
36Robert GravesVIndependent
18Dave RadmoreVIndependent
17Joel ScottVProteus CC
8Nigel EvansVTelford CC
6Steve HarrattVStafford & Stone CC

Div 3 K1M (7 entries)

RTCBibNameAgeClub
213Harry McKennaJ14Stafford & Stone CC
168Luke FrancisJ14Manchester CC
122Oliver CarneyJ14Stafford & Stone CC
43William SterryJ16Llandysul Paddlers
41Daniel RobinsonSReading CC
18Harry StantonJ14Wyedean CC
13Bob TillingMNewbury CC

Div 3 K1W (8 entries)

RTCBibNameAgeClub
149Sophie CameronJ12CR Cats
115Lucy WilliamsonJ12Stafford & Stone CC
111Sadie SterryJ14Llandysul Paddlers
66Alice WilliamsonJ12Stafford & Stone CC
59Eiri O'ConnorJ10Llandysul Paddlers/Pan Celtic Wales
36Helen SterryMLlandysul Paddlers
15Millie StantonJ14Wyedean CC
9Jody BarkerSReading CC/Reading University

Div 3 C1M (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
59William SterryJ16Llandysul Paddlers
55Theo WrightJ12Stafford & Stone CC
44Harry McKennaJ14Stafford & Stone CC
22James JacksonJ16Croesyceiliog CC

Div 3 C1W (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
30Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC
15Brogan SwartJ14Wyedean CC
5Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC

Div 4 K1M (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
999Toby ElcockJ14
999Tyler BriggsJ14
999Benja ScottJ8Proteus CC

Div 4 K1W (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
999Lara ElcockJ10
999Ellie McGregorJ12Independent
999Louise CroomeMStafford & Stone CC

Officials (10 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
999Ellie McGregorK1W J12Independent
131Harry KirbyDiv 1 K1M 131J12Stafford & Stone CC
107James JacksonDiv 1 K1M 107J16Croesyceiliog CC
64Mari WatkinsDiv 1 K1W 64U23Llandysul Paddlers
49Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC
48Brogan SwartDiv 1 K1W 48J14Wyedean CC
44James BrownDiv 1 K1M 44J16CR Cats
32Elliot DavisDiv 1 K1M 32U23Cheltenham CC
22James JacksonDiv 3 C1M 22J16Croesyceiliog CC
15Sally AtkinsonDiv 1 K1W 15MProteus CC
  • P - promoted post-payment