2019
Bala Mill Div 2/3/4

 Welcome to the Online Entries for Bala Mill Division 2 and 3 with a Division 4.

The race is being held at Bala Mill located on the outskirts of Bala.  The race is being held on the Afon Tryweryn which is a dam release river.  Please call Canolfan Tryweryn Water info line 01678 520826 or check online before travelling to confirm water release.

Any postal entries received will be entered.

Camping is available at the mill for a small charge.

Please email me if you have any questions.

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date - 47 days to go.

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 2 K1M (9 entries)

RTCBibNameAgeClub
158Toby AstonJ16Shepperton SCC
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/Hydraulicsonline.com
137Sam CurwenJ16Manchester CC
130William KettleJ14Lee Valley PC
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC
89Luke RobinsonJ14Break Out CC
83William HanhamMIndependent
77Harry KirbyJ12Stafford & Stone CC
57Matthew CrowhurstU23Sheffield CC

Div 2 K1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
72Hannah LancasterJ14Manvers WBC
65Millie AustinJ14Stafford & Stone CC
17Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
25Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC

Div 2 C1W (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

C2 (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
36Christina Price / Alastair RichesSBaldock & District CC

Vets (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
27Ray PontingVBridgend CC

Div 3 K1M (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
183Andrew LowdonMBaldock & District CC
38Theo WrightJ12Stafford & Stone CC
21Callum HallgarthJ12Herts Canoe Club

Div 3 C1M (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
40Alastair RichesMBaldock & District CC
39William KettleJ14Lee Valley PC

Div 3 C1W (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
20Christina PriceSBaldock & District CC

Officials (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
51Sennah Nader-HumphriesDiv 1 K1W 51J14Wyedean CC/Welsh Pan Celtic J14
25Anya WhartonDiv 1 C1W 25J14Snowdonia CC

Sunday

Div 2 K1M (9 entries)

RTCBibNameAgeClub
158Toby AstonJ16Shepperton SCC
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/Hydraulicsonline.com
137Sam CurwenJ16Manchester CC
130William KettleJ14Lee Valley PC
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC
89Luke RobinsonJ14Break Out CC
83William HanhamMIndependent
77Harry KirbyJ12Stafford & Stone CC
57Matthew CrowhurstU23Sheffield CC

Div 2 K1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
72Hannah LancasterJ14Manvers WBC
65Millie AustinJ14Stafford & Stone CC
17Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
25Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC

Div 2 C1W (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

C2 (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
36Christina Price / Alastair RichesSBaldock & District CC

Vets (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
27Ray PontingVBridgend CC

Div 3 K1M (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
183Andrew LowdonMBaldock & District CC
38Theo WrightJ12Stafford & Stone CC
21Callum HallgarthJ12Herts Canoe Club

Div 3 K1W (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
8Chloe HolmesJ10Manchester CC/Kingston KC

Div 3 C1M (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
40Alastair RichesMBaldock & District CC
39William KettleJ14Lee Valley PC

Div 3 C1W (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
20Christina PriceSBaldock & District CC

Officials (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
51Sennah Nader-HumphriesDiv 1 K1W 51J14Wyedean CC/Welsh Pan Celtic J14
25Anya WhartonDiv 1 C1W 25J14Snowdonia CC