2019Bala Mill Div 2/3/4 and Junior Welsh Championships

Start List


The start list is provisional and will be confirmed on the day of racing when the release times are know.



Saturday

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
128Gwion WilliamsDiv 1 K1M 128J12Llandysul Paddlers09:15:0011:00:0014:00:00
107James JacksonDiv 1 K1M 107J16Croesyceiliog CC09:15:3011:01:0014:01:00
88Archie ChristmasDiv 1 K1M 88J14Wyedean CC09:16:0011:02:0014:02:00
64Mari WatkinsDiv 1 K1W 64U23Llandysul Paddlers09:16:3011:03:0014:03:00
48Brogan SwartDiv 1 K1W 48J14Wyedean CC09:17:0011:04:0014:04:00
44James BrownDiv 1 K1M 44J16CR Cats09:17:3011:05:0014:05:00
32Elliot DavisDiv 1 K1M 32U23Cheltenham CC09:18:0011:06:0014:06:00
22James JacksonDiv 3 C1M 22J16Croesyceiliog CC09:18:3011:07:0014:07:00
15Sally AtkinsonDiv 1 K1W 15MProteus CC09:19:0011:08:0014:08:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
99Dave BradshawVManchester CC09:20:0011:11:0014:11:00
67Noreen BishopVCheltenham CC09:20:3011:12:0014:12:00
54Pete AtkinsonVProteus CC09:21:0011:13:0014:13:00
27Ray PontingVBridgend CC/Seren Dŵr09:21:3011:14:0014:14:00
18Dave RadmoreVIndependent09:22:0011:15:0014:15:00
17Joel ScottVProteus CC09:22:3011:16:0014:16:00
8Nigel EvansVTelford CC09:23:0011:17:0014:17:00
6Steve HarrattVStafford & Stone CC09:23:3011:18:0014:18:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
P164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC09:24:3011:21:0014:21:00
163Tim BevanU23Swansea University CC09:25:0011:22:0014:22:00
158Toby AstonJ16Shepperton SCC09:25:3011:23:0014:23:00
147Andrew LawJ18Stourbridge Arm CC09:26:0011:24:0014:24:00
146Otto JohnsonJ14Frome CC09:26:3011:25:0014:25:00
144Joe ChesterJ14Snowdonia CC09:27:0011:26:0014:26:00
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/Hydraulicsonline.com09:27:3011:27:0014:27:00
136Charlie KnowldenJ16Stourbridge Arm CC09:28:0011:28:0014:28:00
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC09:28:3011:29:0014:29:00
123Thomas ArrowsmithJ14Midland CC09:29:0011:30:0014:30:00
118Andrew BennettMViking KC09:29:3011:31:0014:31:00
106Andrew BrownMCR Cats09:30:0011:32:0014:32:00
105Maxi ScottJ10Proteus CC09:30:3011:33:0014:33:00
102Harvey PittJ14Stafford & Stone CC09:31:0011:34:0014:34:00
100Joshua MoriartyJ16Colwyn CC09:31:3011:35:0014:35:00
89Luke RobinsonJ14Break Out CC09:32:0011:36:0014:36:00
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers09:32:3011:37:0014:37:00
51Nick ArrowsmithMMidland CC09:33:0011:38:0014:38:00
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products09:33:3011:39:0014:39:00
38Cameron BrownJ14CR Cats09:34:0011:40:0014:40:00
36Harry EvansJ12Telford CC09:34:3011:41:0014:41:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
89Anya WhartonJ14North Wales Slalom09:35:3011:44:0014:44:00
88Lottie SinfieldJ16Snowdonia CC09:36:0011:45:0014:45:00
P86Jessica CroomeJ12Stafford & Stone CC09:36:3011:46:0014:46:00
81Keira PearceJ16Stafford & Stone CC09:37:0011:47:0014:47:00
80Jasmine BriggsJ18Matlock CC09:37:3011:48:0014:48:00
79Oriana PerottiMCheltenham CC09:38:0011:49:0014:49:00
76Lacy SwartJ16Wyedean CC09:38:3011:50:0014:50:00
65Millie AustinJ14Stafford & Stone CC09:39:0011:51:0014:51:00
59Tavi MurrayMSeren Dŵr09:39:3011:52:0014:52:00
57Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC09:40:0011:53:0014:53:00
34Karen SeeleySManchester CC09:40:3011:54:0014:54:00
28Alison CooperMSeren Dŵr09:41:0011:55:0014:55:00
25Molly SandercockJ16Break Out CC09:41:3011:56:0014:56:00
22Hanna GriffithsJ14Llandysul Paddlers/Welsh champs j1409:42:0011:57:0014:57:00
19Karen DickinsonMStafford & Stone CC09:42:3011:58:0014:58:00
9Julie KolbMBradford & Bingley CC09:43:0011:59:0014:59:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
36Osian WilliamsJ14Llandysul Paddlers09:44:0012:02:0015:02:00
35Gwion WilliamsJ12Llandysul Paddlers09:44:3012:03:0015:03:00
25Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC09:45:0012:04:0015:04:00
24Oliver CooperJ14Seren Dŵr09:45:3012:05:0015:05:00
22David SmithMBradford & Bingley CC09:46:0012:06:0015:06:00
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers09:46:3012:07:0015:07:00
8William MayerJ14Stafford & Stone CC09:47:0012:08:0015:08:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
22Leah CameronJ14Pinkston Panthers/CR Cats09:48:0012:11:0015:11:00
19Sennah Nader-HumphriesJ14Wyedean CC09:48:3012:12:3015:12:30
18Katie GreavesJ14Stafford & Stone CC09:49:0012:14:0015:14:00
17Keira PearceJ16Stafford & Stone CC09:49:3012:15:3015:15:30
14May KellyJ14Independent09:50:0012:17:0015:17:00
2Jutta KaiserMProteus CC09:50:3012:18:3015:18:30

C2

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
42Julie Kolb / David SmithMBradford & Bingley CC09:51:3012:21:3015:21:30
25Dave Bradshaw / Karen SeeleySManchester CC09:52:0012:22:3015:22:30
6Joel Scott / Benja ScottSProteus CC09:52:3012:23:3015:23:30
5Robert Harratt / George HarrattU23Stafford & Stone CC09:53:0012:24:3015:24:30

Div 3 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
220Joshua HodgsonJ12Manchester CC09:54:0012:27:3015:27:30
213Harry McKennaJ14Stafford & Stone CC09:54:3012:28:3015:28:30
168Luke FrancisJ14Manchester CC09:55:0012:29:3015:29:30
150Efan WeltonJ10Llandysul Paddlers09:55:3012:30:3015:30:30
122Oliver CarneyJ14Stafford & Stone CC09:56:0012:31:3015:31:30
81Ben BeachellMDyffryn Conwy Paddlers09:56:3012:32:3015:32:30
43William SterryJ16Llandysul Paddlers09:57:0012:33:3015:33:30
41Daniel RobinsonSReading CC09:57:3012:34:3015:34:30
18Harry StantonJ14Wyedean CC09:58:0012:35:3015:35:30

Div 3 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
149Sophie CameronJ12CR Cats09:59:0012:38:3015:38:30
115Lucy WilliamsonJ12Stafford & Stone CC09:59:3012:39:3015:39:30
111Sadie SterryJ14Llandysul Paddlers10:00:0012:40:3015:40:30
66Alice WilliamsonJ12Stafford & Stone CC10:00:3012:41:3015:41:30
59Eiri O'ConnorJ10Llandysul Paddlers/Pan Celtic Wales10:01:0012:42:3015:42:30
36Helen SterryMLlandysul Paddlers10:01:3012:43:3015:43:30
15Millie StantonJ14Wyedean CC10:02:0012:44:3015:44:30
9Jody BarkerSReading CC/Reading University10:02:3012:45:3015:45:30

Div 3 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
59William SterryJ16Llandysul Paddlers10:03:3012:48:3015:48:30
55Theo WrightJ12Stafford & Stone CC10:04:0012:49:3015:49:30
44Harry McKennaJ14Stafford & Stone CC10:04:3012:50:3015:50:30
22James JacksonJ16Croesyceiliog CC10:05:0012:51:3015:51:30

Div 3 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
30Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC10:06:0012:54:3015:54:30
15Brogan SwartJ14Wyedean CC10:06:3012:56:0015:56:00
5Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC10:07:0012:57:3015:57:30

Div 4 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Toby ElcockJ1410:08:0013:00:3016:00:30
999Tyler BriggsJ1410:08:3013:01:3016:01:30
999Benja ScottJ8Proteus CC10:09:0013:02:3016:02:30
2tbd10:09:3013:03:3016:03:30
1tbd10:10:0013:04:3016:04:30

Div 4 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Rebecca OramU23Swansea University CC10:11:0013:07:3016:07:30
999Lara ElcockJ1010:11:3013:08:3016:08:30
999Louise CroomeMStafford & Stone CC10:12:0013:09:3016:09:30
2tbd10:12:3013:10:3016:10:30
1tbd10:13:0013:11:3016:11:30

Div 4 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
3tbd10:14:0013:14:3016:14:30
2tbd10:14:3013:15:3016:15:30
1tbd10:15:0013:16:3016:16:30

Div 4 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
3tbd10:16:0013:19:3016:19:30
2tbd10:16:3013:21:0016:21:00
1tbd10:17:0013:22:3016:22:30

Pan-Celtic K1M

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
131Harry KirbyDiv 1 K1M 131J12Stafford & Stone CC10:18:0013:25:3016:25:30
130Osian WilliamsDiv 1 K1M 130J14Llandysul Paddlers10:18:3013:26:3016:26:30
87Oliver CooperDiv 1 K1M 87J14Seren Dŵr10:19:0013:27:3016:27:30
55Oliver LorenzDiv 1 K1M 55J14North Wales Slalom/Pan Celtic 10:19:3013:28:3016:28:30

Pan-Celtic K1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
51Sennah Nader-HumphriesDiv 1 K1W 51J14Wyedean CC10:20:3013:30:3016:31:30
49Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC10:21:0013:31:3016:32:30
48Brogan SwartDiv 1 K1W 48J14Wyedean CC10:21:3013:32:3016:33:30

Pan-Celtic C1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
25Anya WhartonDiv 1 C1W 25J14North Wales Slalom10:22:3013:34:3016:36:30

Sunday

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Ellie McGregorK1W J12Independent09:15:0011:00:0014:00:00
131Harry KirbyDiv 1 K1M 131J12Stafford & Stone CC09:15:3011:01:0014:01:00
107James JacksonDiv 1 K1M 107J16Croesyceiliog CC09:16:0011:02:0014:02:00
64Mari WatkinsDiv 1 K1W 64U23Llandysul Paddlers09:16:3011:03:0014:03:00
49Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC09:17:0011:04:0014:04:00
48Brogan SwartDiv 1 K1W 48J14Wyedean CC09:17:3011:05:0014:05:00
44James BrownDiv 1 K1M 44J16CR Cats09:18:0011:06:0014:06:00
32Elliot DavisDiv 1 K1M 32U23Cheltenham CC09:18:3011:07:0014:07:00
22James JacksonDiv 3 C1M 22J16Croesyceiliog CC09:19:0011:08:0014:08:00
15Sally AtkinsonDiv 1 K1W 15MProteus CC09:19:3011:09:0014:09:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
99Dave BradshawVManchester CC09:20:3011:12:0014:12:00
54Pete AtkinsonVProteus CC09:21:0011:13:0014:13:00
36Robert GravesVIndependent09:21:3011:14:0014:14:00
18Dave RadmoreVIndependent09:22:0011:15:0014:15:00
17Joel ScottVProteus CC09:22:3011:16:0014:16:00
8Nigel EvansVTelford CC09:23:0011:17:0014:17:00
6Steve HarrattVStafford & Stone CC09:23:3011:18:0014:18:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
P164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC09:24:3011:21:0014:21:00
163Tim BevanU23Swansea University CC09:25:0011:22:0014:22:00
158Toby AstonJ16Shepperton SCC09:25:3011:23:0014:23:00
147Andrew LawJ18Stourbridge Arm CC09:26:0011:24:0014:24:00
146Otto JohnsonJ14Frome CC09:26:3011:25:0014:25:00
144Joe ChesterJ14Snowdonia CC09:27:0011:26:0014:26:00
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/Hydraulicsonline.com09:27:3011:27:0014:27:00
136Charlie KnowldenJ16Stourbridge Arm CC09:28:0011:28:0014:28:00
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC09:28:3011:29:0014:29:00
123Thomas ArrowsmithJ14Midland CC09:29:0011:30:0014:30:00
118Andrew BennettMViking KC09:29:3011:31:0014:31:00
106Andrew BrownMCR Cats09:30:0011:32:0014:32:00
105Maxi ScottJ10Proteus CC09:30:3011:33:0014:33:00
102Harvey PittJ14Stafford & Stone CC09:31:0011:34:0014:34:00
100Joshua MoriartyJ16Colwyn CC09:31:3011:35:0014:35:00
89Luke RobinsonJ14Break Out CC09:32:0011:36:0014:36:00
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers/Pan Celtic Wales/ Welsh Champs09:32:3011:37:0014:37:00
51Nick ArrowsmithMMidland CC09:33:0011:38:0014:38:00
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products09:33:3011:39:0014:39:00
38Cameron BrownJ14CR Cats09:34:0011:40:0014:40:00
36Harry EvansJ12Telford CC09:34:3011:41:0014:41:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
89Anya WhartonJ14North Wales Slalom09:35:3011:44:0014:44:00
88Lottie SinfieldJ16Snowdonia CC09:36:0011:45:0014:45:00
P86Jessica CroomeJ12Stafford & Stone CC09:36:3011:46:0014:46:00
81Keira PearceJ16Stafford & Stone CC09:37:0011:47:0014:47:00
80Jasmine BriggsJ18Matlock CC09:37:3011:48:0014:48:00
79Oriana PerottiMCheltenham CC09:38:0011:49:0014:49:00
76Lacy SwartJ16Wyedean CC09:38:3011:50:0014:50:00
65Millie AustinJ14Stafford & Stone CC09:39:0011:51:0014:51:00
57Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC09:39:3011:52:0014:52:00
34Karen SeeleySManchester CC09:40:0011:53:0014:53:00
28Alison CooperMSeren Dŵr09:40:3011:54:0014:54:00
25Molly SandercockJ16Break Out CC09:41:0011:55:0014:55:00
19Karen DickinsonMStafford & Stone CC09:41:3011:56:0014:56:00
9Julie KolbMBradford & Bingley CC09:42:0011:57:0014:57:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
36Osian WilliamsJ14Llandysul Paddlers09:43:0012:00:0015:00:00
35Gwion WilliamsJ12Llandysul Paddlers09:43:3012:01:0015:01:00
25Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC09:44:0012:02:0015:02:00
24Oliver CooperJ14Seren Dŵr09:44:3012:03:0015:03:00
22David SmithMBradford & Bingley CC09:45:0012:04:0015:04:00
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers/Pan Celtic Wales/ Welsh Champs09:45:3012:05:0015:05:00
8William MayerJ14Stafford & Stone CC09:46:0012:06:0015:06:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
22Leah CameronJ14Pinkston Panthers/CR Cats09:47:0012:09:0015:09:00
18Katie GreavesJ14Stafford & Stone CC09:47:3012:10:3015:10:30
14May KellyJ14Independent09:48:0012:12:0015:12:00
2Jutta KaiserMProteus CC09:48:3012:13:3015:13:30

C2

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
42Julie Kolb / David SmithMBradford & Bingley CC09:49:3012:16:3015:16:30
25Dave Bradshaw / Karen SeeleySManchester CC09:50:0012:17:3015:17:30
6Joel Scott / Benja ScottSProteus CC09:50:3012:18:3015:18:30
5Robert Harratt / George HarrattU23Stafford & Stone CC09:51:0012:19:3015:19:30

Div 3 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
213Harry McKennaJ14Stafford & Stone CC09:52:0012:22:3015:22:30
168Luke FrancisJ14Manchester CC09:52:3012:23:3015:23:30
122Oliver CarneyJ14Stafford & Stone CC09:53:0012:24:3015:24:30
43William SterryJ16Llandysul Paddlers09:53:3012:25:3015:25:30
41Daniel RobinsonSReading CC09:54:0012:26:3015:26:30
18Harry StantonJ14Wyedean CC09:54:3012:27:3015:27:30
13Bob TillingMNewbury CC09:55:0012:28:3015:28:30

Div 3 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
149Sophie CameronJ12CR Cats09:56:0012:31:3015:31:30
115Lucy WilliamsonJ12Stafford & Stone CC09:56:3012:32:3015:32:30
111Sadie SterryJ14Llandysul Paddlers09:57:0012:33:3015:33:30
66Alice WilliamsonJ12Stafford & Stone CC09:57:3012:34:3015:34:30
59Eiri O'ConnorJ10Llandysul Paddlers/Pan Celtic Wales09:58:0012:35:3015:35:30
36Helen SterryMLlandysul Paddlers09:58:3012:36:3015:36:30
15Millie StantonJ14Wyedean CC09:59:0012:37:3015:37:30
9Jody BarkerSReading CC/Reading University09:59:3012:38:3015:38:30

Div 3 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
59William SterryJ16Llandysul Paddlers10:00:3012:41:3015:41:30
55Theo WrightJ12Stafford & Stone CC10:01:0012:42:3015:42:30
44Harry McKennaJ14Stafford & Stone CC10:01:3012:43:3015:43:30
22James JacksonJ16Croesyceiliog CC10:02:0012:44:3015:44:30

Div 3 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
30Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC10:03:0012:47:3015:47:30
15Brogan SwartJ14Wyedean CC10:03:3012:49:0015:49:00
5Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC10:04:0012:50:3015:50:30

Div 4 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Toby ElcockJ1410:05:0012:53:3015:53:30
999Tyler BriggsJ1410:05:3012:54:3015:54:30
999Benja ScottJ8Proteus CC10:06:0012:55:3015:55:30
2tbd10:06:3012:56:3015:56:30
1tbd10:07:0012:57:3015:57:30

Div 4 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Lara ElcockJ1010:08:0013:00:3016:00:30
999Ellie McGregorJ12Independent10:08:3013:01:3016:01:30
999Louise CroomeMStafford & Stone CC10:09:0013:02:3016:02:30
2tbd10:09:3013:03:3016:03:30
1tbd10:10:0013:04:3016:04:30

Div 4 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
3tbd10:11:0013:07:3016:07:30
2tbd10:11:3013:08:3016:08:30
1tbd10:12:0013:09:3016:09:30

Div 4 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
3tbd10:13:0013:12:3016:12:30
2tbd10:13:3013:14:0016:14:00
1tbd10:14:0013:15:3016:15:30