2019Fairnilee Div 2/3/4

This is a double race weekend for divisions 2, 3 and 4, 1 race per division each day. The event site is quite rural with poor mobile phone reception and no internet or wifi, so online entries will close on Tuesday 18th June. Postal entries need to be received by the same date. We will accept entries on the day.

Event timings (preliminary):

Friday
Open practice from as soon as we finish the course. (River closed whilst lines are being run across)

Saturday
8am - control opens
10am - cut off for all entry cards to be received
10:30am Official Practise   
12pm - run 1 commences
2:30pm - run 2 commences

Sunday
8am - control opens
9am Official Practice and cut off for late entries
10:30am - run 1 commences
1pm - run 2 commences 

Prizegiving is typically within an hour or so of the 2nd run completing on both days. 

Accomodation: There is a field which is available for camping. Portable toilets are provided on site. 

Where to find Fairnilee: The Slalom is held where the A707 / A72 Peebles - Selkirk road  crosses the River Tweed about 4 miles from Selkirk. The Ordnance Survey  Map reference is Map 73, Ref NT 458326. The closest postcode for sat Nav  purposes is TD1 3PP.  From Edinburgh: Take A703 South to Peebles, turn left on to A72  towards Galashiels. About 5 Miles after Walkerburn, follow the A707  towards Selkirk, the Slalom site is another 3 miles or so, where the  Road crosses the River Tweed.  From Glasgow: Take M8 to Edinburgh, then follow the ring road til the  Peebles exit and follow the first set of instructions. Alternatively,  use the A72 Lanark - Galashiels road to Peebles. 

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 2 K1M (30 entries)

RTCBibNameAgeClub
169Robert McNeillJ12CR Cats
168Joseph GrettonJ14Breadalbane CC
167Chris HarmerMRoyal Navy Kayak Association
165Matthew TelferJ12Forth CC
153Alex ThomsonJ12CR Cats/Forth CC
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC
128Benjamin HarveyJ14Breadalbane CC
125Geoff WearsSCR Cats
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC
121Arthur JacquesJ14CR Cats
114Matthew CameronJ14CR Cats
106Andrew BrownMCR Cats
99Nathan NabiliJ14Pinkston Panthers
93Jason NicholsonMBradford & Bingley CC
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC
85Steven HosieMAberdeen KC
79Scott RitchieJ14Pinkston Panthers
75Ross ClaydonJ14CR Cats/CR Cats
71Max HampsonJ16Forth CC
65David QuinnMPinkston Panthers
62Gary ClowMAberdeen KC
58Gordon RobbMCR Cats
57Matthew CrowhurstU23Sheffield CC
55Irvine McDonaldJ14Strathallan CC
38Cameron BrownJ14CR Cats
37Lewis McShannonJ16Aberdeen KC
31Alan HartleyMIndependent
30Ryan DoddJ16Hexham CC
23Ross PottingerJ18Strathallan CC
20Cameron FordJ14Bradford & Bingley CC

Div 2 K1W (12 entries)

RTCBibNameAgeClub
P94Emma NabiliSPinkston Panthers
P92Aimee CameronJ12CR Cats
91Kimberly McIntyreSPinkston Panthers
85Linda AllinMIndependent
60Catherine JonesSCR Cats
52Bridget Stewart-BlackerJ16Strathallan CC
34Karen SeeleySManchester CC
33Hannah TooveyJ12CR Cats
30Olivia WearsJ14CR Cats
21Gracie GormalJ16Pinkston Panthers
16Louise TullochJ18Aberdeen KC/Strathallan Canoe Club
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
22David SmithMBradford & Bingley CC
18Gary ClowMAberdeen KC
17Ryan DoddJ16Hexham CC
10Murray RobbJ14CR Cats
9Jim WallisMPinkston Panthers

Div 2 C1W (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
20Claire WilsonJ14CR Cats
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

C2 (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
42Julie Kolb / David SmithMBradford & Bingley CC
25Dave Bradshaw / Karen SeeleySManchester CC
14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC

Vets (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
99Dave BradshawVManchester CC
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC

Div 3 K1M (16 entries)

RTCBibNameAgeClub
294Alastair McDonaldJ10CR Cats
266Nick MainM40CR Cats
259Brodan McDonaldJ12Strathallan CC
253Douglas KnoxJ10Pinkston Panthers
251David KnoxMPinkston Panthers
228Michael BrennanSHexham CC
227Gregor JacquesJ10CR Cats
182Adam KnoxJ14Pinkston Panthers
174Jamie HarveyJ10Breadalbane CC
112Lewis McCartneyJ16Edinburgh Schools KC
97Stuart MacDonaldSCR Cats
74Tom WhittonMFife CAG
72Aidan ThackerJ12CR Cats
69Calum McDonaldJ14CR Cats
55Nigel ThackerMCR Cats
15Eddy MundayMLower Wharfe CC

Div 3 K1W (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
150Francesca MainJ10CR Cats
128Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC
101Helena NabiliJ10Pinkston Panthers
86Poppy Gibb-KennyJ16Forth CC
83Charlotte CraigJ16Edinburgh Schools KC/Edinburgh schools kayak club
25Emma MacDonaldJ12CR Cats

Div 3 C1M (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
53Chris HamerMRoyal Navy Kayak Association
15Ross ClaydonJ14CR Cats

Div 3 C1W (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
35Leah CameronJ14Pinkston Panthers/CR Cats
34Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star Canoe Club

Div 4 K1M (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
101Leo GooljaryJ14Edinburgh Schools KC
100Shahriar NabiliMPinkston Panthers

Div 4 K1W (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
201Jane SargentM
200Ailsa McNabJ16Forth CC

Officials (4 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
68Anoushka NabiliDiv 1 K1W 68J16Pinkston Panthers
22Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC
5Andrew CrowhurstDiv 1 K1M 5U23Sheffield CC/Halifax CC / Newcastle Uni
2Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC

Sunday

Div 2 K1M (30 entries)

RTCBibNameAgeClub
169Robert McNeillJ12CR Cats
168Joseph GrettonJ14Breadalbane CC
165Matthew TelferJ12Forth CC
153Alex ThomsonJ12CR Cats/Forth CC
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC
128Benjamin HarveyJ14Breadalbane CC
125Geoff WearsSCR Cats
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC
121Arthur JacquesJ14CR Cats
119Findlay McLeanJ14Breadalbane CC
114Matthew CameronJ14CR Cats
106Andrew BrownMCR Cats
99Nathan NabiliJ14Pinkston Panthers
93Jason NicholsonMBradford & Bingley CC
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC
85Steven HosieMAberdeen KC
79Scott RitchieJ14Pinkston Panthers
75Ross ClaydonJ14CR Cats/CR Cats
71Max HampsonJ16Forth CC
65David QuinnMPinkston Panthers
62Gary ClowMAberdeen KC
58Gordon RobbMCR Cats
57Matthew CrowhurstU23Sheffield CC
55Irvine McDonaldJ14Strathallan CC
38Cameron BrownJ14CR Cats
37Lewis McShannonJ16Aberdeen KC
31Alan HartleyMIndependent
30Ryan DoddJ16Hexham CC
23Ross PottingerJ18Strathallan CC
20Cameron FordJ14Bradford & Bingley CC

Div 2 K1W (13 entries)

RTCBibNameAgeClub
P94Emma NabiliSPinkston Panthers
P92Aimee CameronJ12CR Cats
91Kimberly McIntyreSPinkston Panthers
85Linda AllinMIndependent
73Taliesin McLeanJ12Breadalbane CC
60Catherine JonesSCR Cats
52Bridget Stewart-BlackerJ16Strathallan CC
34Karen SeeleySManchester CC
33Hannah TooveyJ12CR Cats
30Olivia WearsJ14CR Cats
21Gracie GormalJ16Pinkston Panthers
16Louise TullochJ18Aberdeen KC/Strathallan Canoe Club
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
22David SmithMBradford & Bingley CC
18Gary ClowMAberdeen KC
17Ryan DoddJ16Hexham CC
10Murray RobbJ14CR Cats
9Jim WallisMPinkston Panthers

Div 2 C1W (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
20Claire WilsonJ14CR Cats
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

C2 (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
42Julie Kolb / David SmithMBradford & Bingley CC
25Dave Bradshaw / Karen SeeleySManchester CC
14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC

Vets (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
99Dave BradshawVManchester CC
25Jerry TraceyVIndependent
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC

Div 3 K1M (13 entries)

RTCBibNameAgeClub
294Alastair McDonaldJ10CR Cats
259Brodan McDonaldJ12Strathallan CC
258Shaun RossMStrathallan CC
253Douglas KnoxJ10Pinkston Panthers
251David KnoxMPinkston Panthers
228Michael BrennanSHexham CC
182Adam KnoxJ14Pinkston Panthers
174Jamie HarveyJ10Breadalbane CC
143Alistair RossJ12Strathallan CC
97Stuart MacDonaldSCR Cats
74Tom WhittonMFife CAG
69Calum McDonaldJ14CR Cats
15Eddy MundayMLower Wharfe CC

Div 3 K1W (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
128Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC
101Helena NabiliJ10Pinkston Panthers
93Adeline HumphreyJ12CR Cats
86Poppy Gibb-KennyJ16Forth CC
83Charlotte CraigJ16Edinburgh Schools KC
25Emma MacDonaldJ12CR Cats

Div 3 C1M (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
15Ross ClaydonJ14CR Cats

Div 3 C1W (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
35Leah CameronJ14Pinkston Panthers/CR Cats
34Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star Canoe Club

Div 4 K1M (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
100Shahriar NabiliMPinkston Panthers

Div 4 K1W (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
201Jane SargentM
200Ailsa McNabJ16Forth CC

Officials (4 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
68Anoushka NabiliDiv 1 K1W 68J16Pinkston Panthers
22Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC
5Andrew CrowhurstDiv 1 K1M 5U23Sheffield CC/Halifax CC / Newcastle Uni
2Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC
  • P - promoted post-payment