2019James Harrison Memorial (Div 2/3/Open)

Start List


Saturday

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
67Eddie MackintoshDiv 1 K1M 67J14Manchester CC/Hexham CC10:00:0011:15:0014:45:00
36Lutza TorokDiv 1 K1W 36U23Pinkston Panthers/UTE10:00:3011:16:0014:46:00
22Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC10:01:0011:17:0014:47:00
2Anna-Louise GlendenningDiv 1 C1W 2SProteus CC10:01:3011:18:0014:48:00
1tbd10:02:0011:19:0014:49:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
72Penny SwaineVSwaledale Outdoor Club10:03:0011:22:0014:52:00
34Rob CallinghamVWindermere10:03:3011:23:0014:53:00
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC10:04:0011:24:0014:54:00
8Nigel EvansVTelford CC10:04:3011:25:0014:55:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
153Alex ThomsonJ12CR Cats10:05:3011:28:0014:58:00
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC10:06:0011:29:0014:59:00
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/Hydraulicsonline.com10:06:3011:30:0015:00:00
128Benjamin HarveyJ14Breadalbane CC10:07:0011:31:0015:01:00
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC10:07:3011:32:0015:02:00
125Geoff WearsSCR Cats10:08:0011:33:0015:03:00
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC10:08:3011:34:0015:04:00
119Findlay McLeanJ14Breadalbane CC10:09:0011:35:0015:05:00
114Matthew CameronJ14CR Cats10:09:3011:36:0015:06:00
106Andrew BrownMCR Cats10:10:0011:37:0015:07:00
105Maxi ScottJ10Proteus CC10:10:3011:38:0015:08:00
99Nathan NabiliJ14Pinkston Panthers10:11:0011:39:0015:09:00
96Daniel JoyceJ14Shepperton SCC10:11:3011:40:0015:10:00
93Jason NicholsonMBradford & Bingley CC10:12:0011:41:0015:11:00
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC10:12:3011:42:0015:12:00
79Scott RitchieJ14Pinkston Panthers10:13:0011:43:0015:13:00
77Harry KirbyJ12Stafford & Stone CC10:13:3011:44:0015:14:00
76Cameron DalyJ16Hexham CC10:14:0011:45:0015:15:00
75Ross ClaydonJ14CR Cats/CR Cats10:14:3011:46:0015:16:00
71Max HampsonJ16Forth CC10:15:0011:47:0015:17:00
61Antoni TomasikJ14Manvers WBC10:15:3011:48:0015:18:00
58Gordon RobbMCR Cats10:16:0011:49:0015:19:00
55Irvine McDonaldJ14Strathallan CC10:16:3011:50:0015:20:00
47Ashley HolmesJ16Stafford & Stone CC10:17:0011:51:0015:21:00
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products10:17:3011:52:0015:22:00
39Dominic HawesJ18Halifax CC10:18:0011:53:0015:23:00
36Harry EvansJ12Telford CC10:18:3011:54:0015:24:00
30Ryan DoddJ16Hexham CC10:19:0011:55:0015:25:00
29William MayerJ14Stafford & Stone CC10:19:3011:56:0015:26:00
24Ryan JohnsonJ18Manchester CC10:20:0011:57:0015:27:00
23Ross PottingerJ18Strathallan CC10:20:3011:58:0015:28:00
20Cameron FordJ14Bradford & Bingley CC10:21:0011:59:0015:29:00
2Jonathan HendryJ14CR Cats10:21:3012:00:0015:30:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
78Iga TomasikJ12Manvers WBC10:22:3012:03:0015:33:00
77Rhiannon ThompsonJ16Pinkston Panthers10:23:0012:04:0015:34:00
73Taliesin McLeanJ12Breadalbane CC10:23:3012:05:0015:35:00
72Hannah LancasterJ14Manvers WBC10:24:0012:06:0015:36:00
71Arina KontchakovJ12Meridian CC10:24:3012:07:0015:37:00
52Bridget Stewart-BlackerJ16Strathallan CC10:25:0012:08:0015:38:00
43Pola TomasikJ14Manvers WBC10:25:3012:09:0015:39:00
40Heather LindsaySLower Wharfe CC10:26:0012:10:0015:40:00
33Hannah TooveyJ12CR Cats10:26:3012:11:0015:41:00
30Olivia WearsJ14CR Cats10:27:0012:12:0015:42:00
18Katie GreavesJ14Stafford & Stone CC10:27:3012:13:0015:43:00
17Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC10:28:0012:14:0015:44:00
16Louise TullochJ18Aberdeen KC/Strathallan Canoe Club10:28:3012:15:0015:45:00
14Alice SnapeSGreen Star CC10:29:0012:16:0015:46:00
13Wendy MorrisMIndependent10:29:3012:17:0015:47:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
25Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC10:30:3012:20:0015:50:00
17Ryan DoddJ16Hexham CC10:31:0012:21:0015:51:00
12Eddie MackintoshJ14Manchester CC/Hexham CC10:31:3012:22:0015:52:00
10Murray RobbJ14CR Cats10:32:0012:23:0015:53:00
8William MayerJ14Stafford & Stone CC10:32:3012:24:0015:54:00
5George SharpJ14Bradford & Bingley CC10:33:0012:25:0015:55:00
4Ryan MallonJ14CR Cats10:33:3012:26:0015:56:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
8Julie KolbMBradford & Bingley CC10:34:3012:29:0015:59:00

C2

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC10:35:3012:32:0016:02:00

Div 3 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
216David GlendenningMHexham CC10:36:3012:35:0016:05:00
174Jamie HarveyJ10Breadalbane CC10:37:0012:36:0016:06:00
102Murray E WeirJ12Breadalbane CC10:37:3012:37:0016:07:00
99Ethan ProctorJ10Green Star CC10:38:0012:38:0016:08:00
97Stuart MacDonaldSCR Cats10:38:3012:39:0016:09:00
78Dean SinfieldSSnowdonia Slalom Eryri10:39:0012:40:0016:10:00
73William GoodheadJ12Green Star CC10:39:3012:41:0016:11:00
38Theo WrightJ12Stafford & Stone CC10:40:0012:42:0016:12:00
24Matthew TelferJ12Forth CC10:40:3012:43:0016:13:00
15Eddy MundayMLower Wharfe CC10:41:0012:44:0016:14:00
6George HancockJ14Stafford & Stone CC10:41:3012:45:0016:15:00

Div 3 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
101Helena NabiliJ10Pinkston Panthers10:42:3012:48:0016:18:00
60Hannah RhodesJ14Lee Valley PC10:43:0012:49:0016:19:00
40Lottie SinfieldJ16Snowdonia CC10:43:3012:50:0016:20:00
28Aimee CameronJ12CR Cats10:44:0012:51:0016:21:00
25Emma MacDonaldJ12CR Cats10:44:3012:52:0016:22:00
17Emma PercyMMad Paddlers10:45:0012:53:0016:23:00
16Emma NabiliSPinkston Panthers10:45:3012:54:0016:24:00
6Kimberly McIntyreSPinkston Panthers10:46:0012:55:0016:25:00

Div 3 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
25Max HampsonJ16Forth CC10:47:0012:58:0016:28:00
16Dean SinfieldSSnowdonia Slalom Eryri10:47:3012:59:0016:29:00
7Cameron DalyJ16Hexham CC10:48:0013:00:0016:30:00

Open K1M

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
997Edward DandoK1M J14Hexham CC10:49:0013:03:0016:33:00
996Mike BrenhamK1M SHexham CC10:49:3013:04:0016:34:00

Open K1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Abbie HarrisonK1W J18Hexham CC10:50:3013:07:0016:37:00
998Henna AllanK1W J14Hexham CC10:51:0013:08:0016:38:00

Sunday

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
67Eddie MackintoshDiv 1 K1M 67J14Manchester CC/Hexham CC09:15:0010:30:0014:00:00
36Lutza TorokDiv 1 K1W 36U23Pinkston Panthers/UTE09:15:3010:31:0014:01:00
22Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC09:16:0010:32:0014:02:00
2Anna-Louise GlendenningDiv 1 C1W 2SProteus CC09:16:3010:33:0014:03:00
1tbd09:17:0010:34:0014:04:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
72Penny SwaineVSwaledale Outdoor Club09:18:0010:37:0014:07:00
34Rob CallinghamVWindermere09:18:3010:38:0014:08:00
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC09:19:0010:39:0014:09:00
8Nigel EvansVTelford CC09:19:3010:40:0014:10:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
153Alex ThomsonJ12CR Cats09:20:3010:43:0014:13:00
148Chris McQuadeMGreen Star CC09:21:0010:44:0014:14:00
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC09:21:3010:45:0014:15:00
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/Hydraulicsonline.com09:22:0010:46:0014:16:00
128Benjamin HarveyJ14Breadalbane CC09:22:3010:47:0014:17:00
125Geoff WearsSCR Cats09:23:0010:48:0014:18:00
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC09:23:3010:49:0014:19:00
119Findlay McLeanJ14Breadalbane CC09:24:0010:50:0014:20:00
114Matthew CameronJ14CR Cats09:24:3010:51:0014:21:00
106Andrew BrownMCR Cats09:25:0010:52:0014:22:00
105Maxi ScottJ10Proteus CC09:25:3010:53:0014:23:00
99Nathan NabiliJ14Pinkston Panthers09:26:0010:54:0014:24:00
96Daniel JoyceJ14Shepperton SCC09:26:3010:55:0014:25:00
93Jason NicholsonMBradford & Bingley CC09:27:0010:56:0014:26:00
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC09:27:3010:57:0014:27:00
79Scott RitchieJ14Pinkston Panthers09:28:0010:58:0014:28:00
77Harry KirbyJ12Stafford & Stone CC09:28:3010:59:0014:29:00
76Cameron DalyJ16Hexham CC09:29:0011:00:0014:30:00
75Ross ClaydonJ14CR Cats/CR Cats09:29:3011:01:0014:31:00
71Max HampsonJ16Forth CC09:30:0011:02:0014:32:00
61Antoni TomasikJ14Manvers WBC09:30:3011:03:0014:33:00
58Gordon RobbMCR Cats09:31:0011:04:0014:34:00
47Ashley HolmesJ16Stafford & Stone CC09:31:3011:05:0014:35:00
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products09:32:0011:06:0014:36:00
39Dominic HawesJ18Halifax CC09:32:3011:07:0014:37:00
36Harry EvansJ12Telford CC09:33:0011:08:0014:38:00
30Ryan DoddJ16Hexham CC09:33:3011:09:0014:39:00
29William MayerJ14Stafford & Stone CC09:34:0011:10:0014:40:00
24Ryan JohnsonJ18Manchester CC09:34:3011:11:0014:41:00
23Ross PottingerJ18Strathallan CC09:35:0011:12:0014:42:00
20Cameron FordJ14Bradford & Bingley CC09:35:3011:13:0014:43:00
2Jonathan HendryJ14CR Cats09:36:0011:14:0014:44:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
78Iga TomasikJ12Manvers WBC09:37:0011:17:0014:47:00
77Rhiannon ThompsonJ16Pinkston Panthers09:37:3011:18:0014:48:00
73Taliesin McLeanJ12Breadalbane CC09:38:0011:19:0014:49:00
72Hannah LancasterJ14Manvers WBC09:38:3011:20:0014:50:00
71Arina KontchakovJ12Meridian CC09:39:0011:21:0014:51:00
52Bridget Stewart-BlackerJ16Strathallan CC09:39:3011:22:0014:52:00
43Pola TomasikJ14Manvers WBC09:40:0011:23:0014:53:00
40Heather LindsaySLower Wharfe CC09:40:3011:24:0014:54:00
33Hannah TooveyJ12CR Cats09:41:0011:25:0014:55:00
30Olivia WearsJ14CR Cats09:41:3011:26:0014:56:00
18Katie GreavesJ14Stafford & Stone CC09:42:0011:27:0014:57:00
17Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC09:42:3011:28:0014:58:00
16Louise TullochJ18Aberdeen KC/Strathallan Canoe Club09:43:0011:29:0014:59:00
14Alice SnapeSGreen Star CC09:43:3011:30:0015:00:00
13Wendy MorrisMIndependent09:44:0011:31:0015:01:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
17Ryan DoddJ16Hexham CC09:45:0011:34:0015:04:00
12Eddie MackintoshJ14Manchester CC/Hexham CC09:45:3011:35:0015:05:00
10Murray RobbJ14CR Cats09:46:0011:36:0015:06:00
8William MayerJ14Stafford & Stone CC09:46:3011:37:0015:07:00
5George SharpJ14Bradford & Bingley CC09:47:0011:38:0015:08:00
4Ryan MallonJ14CR Cats09:47:3011:39:0015:09:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
8Julie KolbMBradford & Bingley CC09:48:3011:42:0015:12:00

C2

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC09:49:3011:45:0015:15:00

Div 3 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
216David GlendenningMHexham CC09:50:3011:48:0015:18:00
174Jamie HarveyJ10Breadalbane CC09:51:0011:49:0015:19:00
102Murray E WeirJ12Breadalbane CC09:51:3011:50:0015:20:00
99Ethan ProctorJ10Green Star CC09:52:0011:51:0015:21:00
97Stuart MacDonaldSCR Cats09:52:3011:52:0015:22:00
78Dean SinfieldSSnowdonia Slalom Eryri09:53:0011:53:0015:23:00
73William GoodheadJ12Green Star CC09:53:3011:54:0015:24:00
29Jacob MocklerJ10Green Star CC09:54:0011:55:0015:25:00
24Matthew TelferJ12Forth CC09:54:3011:56:0015:26:00
15Eddy MundayMLower Wharfe CC09:55:0011:57:0015:27:00
6George HancockJ14Stafford & Stone CC09:55:3011:58:0015:28:00

Div 3 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
101Helena NabiliJ10Pinkston Panthers09:56:3012:01:0015:31:00
60Hannah RhodesJ14Lee Valley PC09:57:0012:02:0015:32:00
40Lottie SinfieldJ16Snowdonia CC09:57:3012:03:0015:33:00
28Aimee CameronJ12CR Cats09:58:0012:04:0015:34:00
25Emma MacDonaldJ12CR Cats09:58:3012:05:0015:35:00
17Emma PercyMMad Paddlers09:59:0012:06:0015:36:00
16Emma NabiliSPinkston Panthers09:59:3012:07:0015:37:00
6Kimberly McIntyreSPinkston Panthers10:00:0012:08:0015:38:00

Div 3 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
25Max HampsonJ16Forth CC10:01:0012:11:0015:41:00
16Dean SinfieldSSnowdonia Slalom Eryri10:01:3012:12:0015:42:00
7Cameron DalyJ16Hexham CC10:02:0012:13:0015:43:00

Open K1M

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
997Edward DandoK1M J14Hexham CC10:03:0012:16:0015:46:00
996Mike BrenhamK1M SHexham CC10:03:3012:17:0015:47:00

Open K1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Abbie HarrisonK1W J18Hexham CC10:04:3012:20:0015:50:00
998Henna AllanK1W J14Hexham CC10:05:0012:21:0015:51:00