2019Lee Valley Legacy Div 2/Open

Start List


Welcome to the Lee valley Legacy division 2 race.  We hope you have a fun weekend. Please note, the start list is provisional until the day of the race and will be published at control. 

There is the opportunity for a 45 minute practice slot per paddler between 3.45pm and 6.00pm on Saturday 5th October. Your slot allocation will be emailed to you separately along with instructions for how the practice will be run.

If you can offer judging or other help during the race, please let us know prior to the day where possible to help ensure the race runs smoothly.

Sunday

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
93Dave RoyleVStafford & Stone CC/Dad's Taxi08:00:0009:00:0013:00:00
65Tracy WellsVProteus CC08:00:3009:01:0013:01:00
56Jamie ChristieVBreak Out CC08:01:0009:02:0013:02:00
48Allan TylerVCastle CC08:01:3009:03:0013:03:00
18Dave RadmoreVIndependent08:02:0009:04:0013:04:00
16Andrew LyallVFrome CC08:02:3009:05:0013:05:00
8Nigel EvansVTelford CC08:03:0009:06:0013:06:00
7Bob GrundyVHarefield Paddlers08:03:3009:07:0013:07:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
262Oliver ShadwellJ12Independent08:04:3009:10:0013:10:00
214Aadi SreejithJ14Lee Valley PC08:05:0009:11:0013:11:00
212Aaron CorderJ12Independent08:05:3009:12:0013:12:00
199Herbie StainesJ12Lee Valley PC08:06:0009:13:0013:13:00
193Sebastian ReevesJ12Independent08:06:3009:14:0013:14:00
127Hayden RidleyJ12Lee Valley PC08:07:0009:15:0013:15:00
45George MurphyJ16Reading CC08:07:3009:16:0013:16:00
41Daniel RobinsonSReading CC08:08:0009:17:0013:17:00
4Alex AldredJ16The Sharks08:08:3009:18:0013:18:00
200Jamie HarveyJ10Breadalbane CC08:09:0009:19:0013:19:00
194Jacob HillJ14Break Out CC08:09:3009:20:0013:20:00
191Dominic ThomasJ12Lee Valley PC08:10:0009:21:0013:21:00
189Jun Yi OngU23Lee Valley PC08:10:3009:22:0013:22:00
186Khaleel ZiauddinJ18The Sharks08:11:0009:23:0013:23:00
185Tom RobsonJ14Reading CC08:11:3009:24:0013:24:00
180Talu AysanJ12Lee Valley PC08:12:0009:25:0013:25:00
179Alfie SymesJ14Frome CC08:12:3009:26:0013:26:00
178Callum HallgarthJ12Herts Canoe Club08:13:0009:27:0013:27:00
175Zayn HigginsJ14Holme Pierrepont CC08:13:3009:28:0013:28:00
174Scout HigginsJ12Holme Pierrepont CC08:14:0009:29:0013:29:00
170Jacob MocklerJ10Green Star CC08:14:3009:30:0013:30:00
167Chris HarmerMRoyal Navy Kayak Association08:15:0009:31:0013:31:00
166Louis WhittakerJ12Holme Pierrepont CC08:15:3009:32:0013:32:00
164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC08:16:0009:33:0013:33:00
153Alex ThomsonJ12CR Cats/Forth CC08:16:3009:34:0013:34:00
151Jacob SimpsonJ18The Sharks08:17:0009:35:0013:35:00
146Otto JohnsonJ14Frome CC08:17:3009:36:0013:36:00
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC08:18:0009:37:0013:37:00
144Joe ChesterJ14Snowdonia CC08:18:3009:38:0013:38:00
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC08:19:0009:39:0013:39:00
138Mark SimesSIndependent08:19:3009:40:0013:40:00
134James Coolican SmithJ16Wyedean CC08:20:0009:41:0013:41:00
130William KettleJ14Lee Valley PC08:20:3009:42:0013:42:00
128Benjamin HarveyJ14Breadalbane CC08:21:0009:43:0013:43:00
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC08:21:3009:44:0013:44:00
123Thomas ArrowsmithJ14Midland CC08:22:0009:45:0013:45:00
119Findlay McLeanJ14Breadalbane CC08:22:3009:46:0013:46:00
112Toby MarlowJ16St Albans & Hertsmere CC08:23:0009:47:0013:47:00
94Forbes LindesaySIndependent08:23:3009:48:0013:48:00
93Jason NicholsonMBradford & Bingley CC08:24:0009:49:0013:49:00
92John StonerMBreak Out CC08:24:3009:50:0013:50:00
89Luke RobinsonJ14Break Out CC08:25:0009:51:0013:51:00
86Solomon MaraghJ16Green Star CC/Manvers 08:25:3009:52:0013:52:00
82Ian LawMWinchester & District CC08:26:0009:53:0013:53:00
78Jacob LawJ14Winchester & District CC08:26:3009:54:0013:54:00
69Patrick DawsonMProteus CC08:27:0009:55:0013:55:00
64James ReadMThe Sharks/Holme Pierrepont CC08:27:3009:56:0013:56:00
59James HastingsMIndependent08:28:0009:57:0013:57:00
56Mark CastSMatlock CC08:28:3009:58:0013:58:00
51Nick ArrowsmithMMidland CC08:29:0009:59:0013:59:00
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products08:29:3010:00:0014:00:00
35David CookeMManchester CC08:30:0010:01:0014:01:00
16Robert CollinsJ16Viking KC08:30:3010:02:0014:02:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
166Eleanor BrodieSViking KC08:31:3010:05:0014:05:00
112Rhianna StiffinJ12Independent08:32:0010:06:0014:06:00
97Ridhi MakwanaJ12Lee Valley PC08:32:3010:07:0014:07:00
100Darcey McMullinsJ12Lee Valley PC08:33:0010:08:0014:08:00
97Jody BarkerSIndependent08:33:3010:09:0014:09:00
86Jessica CroomeJ12Stafford & Stone CC08:34:0010:10:0014:10:00
82Hannah RhodesJ14Lee Valley PC08:34:3010:11:0014:11:00
74Natalie NevilleJ18Reading CC/Reading cc08:35:0010:12:0014:12:00
73Taliesin McLeanJ12Breadalbane CC08:35:3010:13:0014:13:00
59Tavi MurrayMSeren Dŵr08:36:0010:14:0014:14:00
58Emily NevilleJ16Reading CC/Reading cc08:36:3010:15:0014:15:00
57Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC08:37:0010:16:0014:16:00
48Zara MontgomeryJ16Break Out CC08:37:3010:17:0014:17:00
37Leonie MerrifieldMTaunton CC08:38:0010:18:0014:18:00
36Emma ChristieJ16Break Out CC08:38:3010:19:0014:19:00
32Kerry ChristieJ16Break Out CC08:39:0010:20:0014:20:00
27Sydney StoreySIndependent08:39:3010:21:0014:21:00
19Karen DickinsonMStafford & Stone CC08:40:0010:22:0014:22:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
54Sebastian ReevesJ12Independent08:41:0010:25:0014:25:00
48Hayden RidleyJ12Lee Valley PC08:41:3010:26:0014:26:00
43Callum HallgarthJ12Herts Canoe Club08:42:0010:27:0014:27:00
44Toby AstonJ16Shepperton SCC08:42:3010:28:0014:28:00
43Jacob MocklerJ10Green Star CC08:43:0010:29:0014:29:00
42Luca Cano-MoleJ14Tandridge Blades08:43:3010:30:0014:30:00
39Talu AysanJ12Lee Valley PC08:44:0010:31:0014:31:00
38William KettleJ14Lee Valley PC08:44:3010:32:0014:32:00
29Leo TimlinJ16Shepperton SCC08:45:0010:33:0014:33:00
21Louie GordonJ14Holme Pierrepont CC08:45:3010:34:0014:34:00
19Leo BambridgeJ16Shepperton SCC08:46:0010:35:0014:35:00
9Jim WallisMPinkston Panthers08:46:3010:36:0014:36:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
29Ridhi MakwanaJ12Lee Valley PC08:47:3010:39:0014:39:00
26Darcey McMullinsJ12Lee Valley PC08:48:0010:40:3014:40:30
5Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC08:48:3010:42:0014:42:00
24Hannah RhodesJ14Lee Valley PC08:49:0010:43:3014:43:30
23Arina KontchakovJ12Meridian CC/Lee Valley PC08:49:3010:45:0014:45:00
19Sennah Nader-HumphriesJ14Wyedean CC08:50:0010:46:3014:46:30
4Kerry ChristieJ16Break Out CC08:50:3010:48:0014:48:00

Open K1M

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
106Marek Mateusz KulczyckiK1M J10/@theKULbrothers08:51:3010:51:0014:51:00
105Konrad KulczyckiK1M J8/@theKULbrothers08:52:0010:52:0014:52:00
73Arek BialekK1M MLee Valley PC08:52:3010:53:0014:53:00
119Finn JohnsonDiv 1 K1M 119J16Frome CC08:53:0010:54:0014:54:00
33Chris WoodDiv 1 K1M 33MLee Valley PC08:53:3010:55:0014:55:00

Open K1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
78Sally Cresswell CastDiv 1 K1W 78SMatlock CC08:54:3010:58:0014:58:00
74Molly SandercockDiv 1 K1W 74J16Break Out CC08:55:0010:59:0014:59:00
51Sennah Nader-HumphriesDiv 1 K1W 51J14Wyedean CC08:55:3011:00:0015:00:00

Open C1M

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
30Philip SmithDiv 1 C1M 30J16Winchester & District CC08:56:3011:02:0015:02:00

Open C1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
49Jasmine RoyleC1W SStafford & Stone CC08:57:3011:04:0015:04:00