2019
Pinkston Div 2/3

This is a double race weekend for divisions 2 and 3, 1 race per division each day. Due to the ability to vary the flow rate of the artificial white water course we will be using the same gates with different flow per division, with a short break between divisions to allow the water to settle and fine tune gate heights.

  • Officials - 3 pump flow
  • Division 2 - 2 pump flow
  • Division 3 - 1 pump flow

Practise sessions: We intend to have free practise both Friday and Saturday evenings after the course has been set for the following day, details to be confirmed. Saturday evening times will be published at control on Saturday. Official practise runs on race day will be provided as normal (wearing correct bibs)

Camping: We have a few 'hard standing' spaces for caravans and motorhomes only, email to book, £15 per pitch per night.

Enquiries: For entry, caravan/motorhome and practise queries email: jim@jim-wallis.co.uk

Additional Fees: For campers/caravans to be paid at control on arrival.

Volunteers: We would welcome any offers to help out over the weekend. 

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date - 75 days to go.

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 2 K1M (18 entries)

RTCBibNameAgeClub
153Alex ThomsonJ12CR Cats
125Geoff WearsSCR Cats
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC
114Matthew CameronJ14CR Cats
106Andrew BrownMCR Cats
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC
85Steven HosieMAberdeen KC
79Scott RitchieJ14Pinkston Panthers
75Ross ClaydonJ14CR Cats/CR Cats
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
53Louie GordonJ14Holme Pierrepont CC
38Cameron BrownJ14CR Cats
34Gwion WilliamsJ12Llandysul Paddlers
29William MayerJ14Stafford & Stone CC
23Ross PottingerJ18Strathallan CC
22Osian WilliamsJ14Llandysul Paddlers
20Cameron FordJ14Bradford & Bingley CC
12William MoirJ18Waterside CC/Waterside CC

Div 2 K1W (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
30Olivia WearsJ14CR Cats
18Katie GreavesJ14Stafford & Stone CC
17Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC

Div 2 C1M (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
21Louie GordonJ14Holme Pierrepont CC
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
9Jim WallisMPinkston Panthers
8William MayerJ14Stafford & Stone CC
5George SharpJ14Bradford & Bingley CC

Vets (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
4Horst MayerVStafford & Stone CC

Div 3 K1M (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
14Joseph GrettonJ14Breadalbane CC

Officials (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
50Leah CameronDiv 1 K1W 50J14Pinkston Panthers/CR Cats
36Lutza TorokDiv 1 K1W 36U23Pinkston Panthers/UTE

Sunday

Div 2 K1M (18 entries)

RTCBibNameAgeClub
153Alex ThomsonJ12CR Cats
125Geoff WearsSCR Cats
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC
114Matthew CameronJ14CR Cats
106Andrew BrownMCR Cats
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC
85Steven HosieMAberdeen KC
79Scott RitchieJ14Pinkston Panthers
75Ross ClaydonJ14CR Cats/CR Cats
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
53Louie GordonJ14Holme Pierrepont CC
38Cameron BrownJ14CR Cats
34Gwion WilliamsJ12Llandysul Paddlers
29William MayerJ14Stafford & Stone CC
23Ross PottingerJ18Strathallan CC
22Osian WilliamsJ14Llandysul Paddlers
20Cameron FordJ14Bradford & Bingley CC
12William MoirJ18Waterside CC/Waterside CC

Div 2 K1W (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
30Olivia WearsJ14CR Cats
18Katie GreavesJ14Stafford & Stone CC
17Alana MiddletonJ12Stafford & Stone CC

Div 2 C1M (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
21Louie GordonJ14Holme Pierrepont CC
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
9Jim WallisMPinkston Panthers
8William MayerJ14Stafford & Stone CC
5George SharpJ14Bradford & Bingley CC

Vets (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
4Horst MayerVStafford & Stone CC

Div 3 K1M (1 entry)

RTCBibNameAgeClub
14Joseph GrettonJ14Breadalbane CC

Officials (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
50Leah CameronDiv 1 K1W 50J14Pinkston Panthers/CR Cats
36Lutza TorokDiv 1 K1W 36U23Pinkston Panthers/UTE