2019
Stone Div 3/4

Start List


Welcome to the Stafford & Stone Canoe Club Division 3/4 Slalom and welcome to the 2019 Canoe Slalom Season.

The event is being held on the River Trent at Stafford and Stone Canoe Club in Westbridge Park, Stone, ST15 0EX. Upon arrival please park as directed.

Entries will be taken each day until 10.00 (late entry fee applies to Div 3). Online entries can be made until Friday 1st March with no late entry fee.

A final start list will be published before 10.30 in the clubhouse window.

All Division 3 paddlers should have applied for their bibs. If you have not done so you will be required to prove British Canoeing membership by bringing your membership card to race control, or pay £5 for Day Membership. Division 4 paddlers and Officials will be provided with a bib for the race which should be returned afterwards.

Practice is available on Friday evening, before and after racing on Saturday and before racing on Sunday. If there is a reasonable lunch time break, extra practice is also permitted then. When the river starts to get busy, full runs only practice will be enforced. There will not be any official practice runs.

Toilets and changing rooms are available in the clubhouse. Paddlers are advised not to leave clothing, kit or valuables in the changing rooms - unfortunately at one event last year some items did go missing.

Refreshments are available throughout the event in the main clubroom.

All enquiries at the event should be directed to race control located in the main clubhouse.

Wishing everyone an enjoyable event,

Andy Neave, Organiser


Saturday

Officials B

RTCBibNameRankingAgeClubRun 1Run 2
5tbd11:00:0014:00:00
4tbd11:01:0014:01:00
3tbd11:02:0014:02:00
2tbd11:03:0014:03:00
1tbd11:04:0014:04:00

C2

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
27Rebecca Harratt / Robert HarrattU23Stafford & Stone CC11:05:0014:05:00
18Rebecca Harratt / Chloe BurrowsJ18Stafford & Stone CC11:06:0014:06:00
15Les Ford / Sarah FordMHalifax CC11:07:0014:07:00
2tbd11:08:00
1tbd11:09:00

Div 3 K1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
199Herbie StainesJ12Lee Valley PC11:10:0014:08:00
193Sebastian ReevesJ12Independent11:11:0014:09:00
171Austin GouldJ12Manvers WBC11:12:0014:10:00
166Oscar Fear-SegalSLee Valley PC11:13:0014:11:00
149Harry McHollandJ14Cheltenham CC11:14:0014:12:00
147John TurnerMMad Paddlers11:15:0014:13:00
142Gabriel Rawlings-CroftsJ14Stafford & Stone CC11:16:0014:14:00
133Thomas Taylor-MoretonJ12Break Out CC11:17:0014:15:00
122Oliver CarneyJ14Stafford & Stone CC11:18:0014:16:00
115James ChadJ16Cheltenham CC11:19:0014:17:00
91Frank GriffinJ14Break Out CC11:20:0014:18:00
86Lucas MontgomeryJ14Break Out CC11:21:0014:19:00
80Talu AysanJ12Lee Valley PC11:22:0014:20:00
78Dean SinfieldSSnowdonia Slalom Eryri11:23:0014:21:00
75Sebastian WhiteJ12Stafford & Stone CC11:24:0014:22:00
65Joshua WiddowsonJ14Break Out CC11:25:0014:23:00
63Dominic ThomasJ12Lee Valley PC11:26:0014:24:00
53Joseph MiddletonJ16Cheltenham CC11:27:0014:25:00
50Samuel JacksonJ14Croesyceiliog CC11:28:0014:26:00
48Jacob HillJ14Break Out CC11:29:0014:27:00
38Theo WrightJ12Stafford & Stone CC11:30:0014:28:00
33Stuart VidlerMHalifax CC11:31:0014:29:00
28Mark MontgomeryMBreak Out CC11:32:0014:30:00
26Samuel DavisJ14Manchester CC11:33:0014:31:00
21Callum HallgarthJ12Herts Canoe Club11:34:0014:32:00
15Eddy MundayMLower Wharfe CC11:35:0014:33:00
8Louis WhittakerJ12Holme Pierrepont CC11:36:0014:34:00
6George HancockJ14Stafford & Stone CC11:37:0014:35:00

Div 3 K1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
115Lucy WilliamsonJ12Stafford & Stone CC11:38:0014:36:00
112Rhianna StiffinJ12Lee Valley PC11:39:0014:37:00
97Ridhi MakwanaJ12Lee Valley PC11:40:0014:38:00
72Jessica CroomeJ14Stafford & Stone CC11:41:0014:39:00
68Elsa MontgomeryJ12Break Out CC11:42:0014:40:00
66Alice WilliamsonJ12Stafford & Stone CC11:43:0014:41:00
60Hannah RhodesJ14Lee Valley PC11:44:0014:42:00
45Olwen YatesJ10Stafford & Stone CC11:45:0014:43:00
40Lottie SinfieldJ16Snowdonia CC11:46:0014:44:00
34Jessica SykesJ16Cherwell CC11:47:0014:45:00
19Jane CopelandMStroud Valley CC11:48:0014:46:00
17Emma PercyMMad Paddlers11:49:0014:47:00
12Amelia WhiteJ14Stafford & Stone CC11:50:0014:48:00
8Chloe HolmesJ10Manchester CC11:51:0014:49:00
1Jamelia SnowJ16Glanford & Scunthorpe CC11:52:0014:50:00

Div 4 K1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
999Oliver HawkinsJ12Break Out CC11:53:0014:51:00
999Yakub MullaMStroud Valley CC11:54:0014:52:00
999Max McHollanJ12Cheltenham CC11:55:0014:53:00
999Mark John GriffinJ10Break Out CC11:56:0014:54:00
999Oliver MorrisJ12Cheltenham CC11:57:0014:55:00
999Andrew DaviesJ10Manchester CC11:58:0014:56:00
999Oliver ShadwellJ12Lee Valley PC11:59:0014:57:00
999Aadi SreejithJ14Lee Valley PC12:00:0014:58:00
999Aaron CorderJ12Lee Valley PC12:01:0014:59:00
999Nigel OgdenMStafford & Stone CC12:02:0015:00:00

Div 4 K1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
999Chloe OlivantJ14Stafford & Stone CC12:03:0015:01:00
999Elizabeth YoungJ12Stroud Valley CC12:04:0015:02:00
999Kimberley DaviesJ8Manchester CC12:05:0015:03:00
999Lucie KingJ14Cheltenham CC12:06:0015:04:00
999Rosie CoxallJ12Lee Valley PC12:07:0015:05:00
999Darcey McMullinsJ12Lee Valley PC12:08:0015:06:00
4tbd12:09:00
3tbd12:10:00
2tbd12:11:00
1tbd12:12:00

Vets

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
95Steve HarrattVStafford & Stone CC12:13:0015:07:00
67Noreen BishopVCheltenham CC12:14:0015:08:00
64Donna HawkinsVMatlock CC12:15:0015:09:00
19Paul EvansVStafford & Stone CC12:16:0015:10:00
14Darren ShipVStafford & Stone CC12:17:0015:11:00
13Steve HolmesVManchester CC12:18:0015:12:00
12Peter AppletonVStafford & Stone CC12:19:0015:13:00
3Phil GoodingVStafford & Stone CC12:20:0015:14:00
2tbd12:21:00
1tbd12:22:00

Div 3 C1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
16Dean SinfieldSSnowdonia Slalom Eryri12:23:0015:15:00
9Tony ChalkMStroud Valley CC12:24:0015:16:00
8Solomon MaraghJ16Green Star CC12:25:0015:17:00
2tbd12:26:00
1tbd12:27:00

Div 3 C1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
5Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC12:28:0015:18:00
4tbd12:29:00
3tbd12:30:00
2tbd12:31:00
1tbd12:32:00

Div 4 C1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
999Ridhi MakwanaJ12Lee Valley PC12:33:0015:25:00
999Rhianna StiffinJ12Independent12:34:0015:26:00
999Darcey McMullinsJ12Lee Valley PC12:35:0015:27:00
999Rosie CoxallJ12Lee Valley PC12:36:0015:28:00
1tbd12:37:00

Div 4 C1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
999Callum HallgarthJ12Lee Valley PC12:38:0015:19:00
999Talu AysanJ12Lee Valley PC12:39:0015:20:00
999Herbie StainesJ12Lee Valley PC12:40:0015:21:00
999Sebastian ReevesJ12Independent12:41:0015:22:00
999Oliver ShadwellJ12Lee Valley PC12:42:0015:23:00
999Aaron CorderJ12Lee Valley PC12:43:0015:24:00

Officials A

RTCBibNameRankingAgeClubRun 1Run 2
152Daniel SnowDiv 2 K1M 152MGlanford & Scunthorpe CC12:44:0015:29:00
107James JacksonDiv 1 K1M 107J16Croesyceiliog CC12:45:0015:30:00
92John StonerDiv 2 K1M 92MBreak Out CC12:46:0015:31:00
79Oriana PerottiDiv 2 K1W 79MCheltenham CC12:47:0015:32:00
77Harry KirbyDiv 2 K1M 77J12Stafford & Stone CC12:48:0015:33:00
48Brogan SwartDiv 1 K1W 48J14Wyedean CC12:49:0015:34:00
39Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC12:50:0015:35:00
20George HarrattDiv 1 C1M 20J16Stafford & Stone CC12:51:0015:36:00
2tbd12:52:0015:37:00
1tbd12:53:0015:38:00

Sunday

Officials B

RTCBibNameRankingAgeClubRun 1Run 2
5tbd11:00:0014:00:00
4tbd11:01:0014:01:00
3tbd11:02:0014:02:00
2tbd11:03:0014:03:00
1tbd11:04:0014:04:00

C2

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
27Rebecca Harratt / Robert HarrattU23Stafford & Stone CC11:05:0015:05:00
18Rebecca Harratt / Chloe BurrowsJ18Stafford & Stone CC11:06:0015:06:00
15Les Ford / Sarah FordMHalifax CC11:07:0015:07:00
2tbd11:08:0015:08:00
1tbd11:09:0015:09:00

Div 3 K1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
199Herbie StainesJ12Lee Valley PC11:10:0014:15:00
193Sebastian ReevesJ12Independent11:11:0014:16:00
171Austin GouldJ12Manvers WBC11:12:0014:17:00
166Oscar Fear-SegalSLee Valley PC11:13:0014:18:00
142Gabriel Rawlings-CroftsJ14Stafford & Stone CC11:14:0014:19:00
122Oliver CarneyJ14Stafford & Stone CC11:15:0014:20:00
83Luke WilkinsonJ14Green Star CC11:16:0014:21:00
80Talu AysanJ12Lee Valley PC11:17:0014:22:00
75Sebastian WhiteJ12Stafford & Stone CC11:18:0014:23:00
63Dominic ThomasJ12Lee Valley PC11:19:0014:24:00
50Samuel JacksonJ14Croesyceiliog CC11:20:0014:25:00
38Theo WrightJ12Stafford & Stone CC11:21:0014:26:00
33Stuart VidlerMHalifax CC11:22:0014:27:00
21Callum HallgarthJ12Herts Canoe Club11:23:0014:28:00
15Eddy MundayMLower Wharfe CC11:24:0014:29:00
8Louis WhittakerJ12Holme Pierrepont CC11:25:0014:30:00
6George HancockJ14Stafford & Stone CC11:26:0014:31:00
8tbd11:27:0014:32:00
7tbd11:28:0014:33:00
6tbd11:29:0014:34:00
5tbd11:30:0014:35:00
4tbd11:31:0014:36:00
3tbd11:32:0014:37:00
2tbd11:33:0014:38:00
1tbd11:34:0014:39:00

Div 4 K1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
999Andrew DaviesJ10Manchester CC11:35:0015:10:00
999Oliver ShadwellJ12Lee Valley PC11:36:0015:11:00
999Aadi SreejithJ14Lee Valley PC11:37:0015:12:00
999Aaron CorderJ12Lee Valley PC11:38:0015:13:00
6tbd11:39:0015:14:00
5tbd11:40:0015:15:00
4tbd11:41:0015:16:00
3tbd11:42:0015:17:00
2tbd11:43:0015:18:00
1tbd11:44:0015:19:00

Div 3 K1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
115Lucy WilliamsonJ12Stafford & Stone CC11:45:0014:40:00
112Rhianna StiffinJ12Lee Valley PC11:46:0014:41:00
97Ridhi MakwanaJ12Lee Valley PC11:47:0014:42:00
72Jessica CroomeJ14Stafford & Stone CC11:48:0014:43:00
66Alice WilliamsonJ12Stafford & Stone CC11:49:0014:44:00
60Hannah RhodesJ14Lee Valley PC11:50:0014:45:00
34Jessica SykesJ16Cherwell CC11:51:0014:46:00
17Emma PercyMMad Paddlers11:52:0014:47:00
12Amelia WhiteJ14Stafford & Stone CC11:53:0014:48:00
8Chloe HolmesJ10Manchester CC11:54:0014:49:00
1Jamelia SnowJ16Glanford & Scunthorpe CC11:55:0014:50:00
4tbd11:56:0014:51:00
3tbd11:57:0014:52:00
2tbd11:58:0014:53:00
1tbd11:59:0014:54:00

Div 4 K1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
999Chloe OlivantJ14Stafford & Stone CC12:00:0015:20:00
999Kimberley DaviesJ8Manchester CC12:01:0015:21:00
999Rosie CoxallJ12Lee Valley PC12:02:0015:22:00
999Darcey McMullinsJ12Lee Valley PC12:03:0015:23:00
6tbd12:04:0015:24:00
5tbd12:05:0015:25:00
4tbd12:06:0015:26:00
3tbd12:07:0015:27:00
2tbd12:08:0015:28:00
1tbd12:09:0015:29:00

Vets

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
95Steve HarrattVStafford & Stone CC12:10:0014:05:00
64Donna HawkinsVMatlock CC12:11:0014:06:00
19Paul EvansVStafford & Stone CC12:12:0014:07:00
18Dave RadmoreVIndependent12:13:0014:08:00
14Darren ShipVStafford & Stone CC12:14:0014:09:00
13Steve HolmesVManchester CC12:15:0014:10:00
12Peter AppletonVStafford & Stone CC12:16:0014:11:00
3Phil GoodingVStafford & Stone CC12:17:0014:12:00
2tbd12:18:0014:13:00
1tbd12:19:0014:14:00

Div 3 C1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
8Solomon MaraghJ16Green Star CC12:20:0014:55:00
4tbd12:21:0014:56:00
3tbd12:22:0014:57:00
2tbd12:23:0014:58:00
1tbd12:24:0014:59:00

Div 3 C1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
5Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC12:25:0015:00:00
4tbd12:26:0015:01:00
3tbd12:27:0015:02:00
2tbd12:28:0015:03:00
1tbd12:29:0015:04:00

Div 4 C1M

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
999Callum HallgarthJ12Lee Valley PC12:30:0015:30:00
999Talu AysanJ12Lee Valley PC12:31:0015:31:00
999Herbie StainesJ12Lee Valley PC12:32:0015:32:00
999Sebastian ReevesJ12Independent12:33:0015:33:00
999Oliver ShadwellJ12Lee Valley PC12:34:0015:34:00
999Aaron CorderJ12Lee Valley PC12:35:0015:35:00

Div 4 C1W

RTCBibNameAgeClubRun 1Run 2
999Ridhi MakwanaJ12Lee Valley PC12:36:0015:36:00
999Rhianna StiffinJ12Independent12:37:0015:37:00
999Darcey McMullinsJ12Lee Valley PC12:38:0015:38:00
999Rosie CoxallJ12Lee Valley PC12:39:0015:39:00
1tbd12:40:0015:40:00

Officials A

RTCBibNameRankingAgeClubRun 1Run 2
152Daniel SnowDiv 2 K1M 152MGlanford & Scunthorpe CC12:41:0013:30:00
107James JacksonDiv 1 K1M 107J16Croesyceiliog CC12:42:0013:31:00
77Harry KirbyDiv 2 K1M 77J12Stafford & Stone CC12:43:0013:32:00
48Brogan SwartDiv 1 K1W 48J14Wyedean CC12:44:0013:33:00
39Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC12:45:0013:34:00
20George HarrattDiv 1 C1M 20J16Stafford & Stone CC12:46:0013:35:00
4tbd12:47:0013:36:00
3tbd12:48:0013:37:00
2tbd12:49:0013:38:00
1tbd12:50:0013:39:00