2019Washburn Div 2 & Open

Washburn 2/Open

The Washburn is a dam release river in North Yorkshire that offers a fun and challenging course for all paddlers.  The Yorkshire Slalom Committee is a group of Yorkshire and Northern based clubs that have teamed up to run races and work together. 

We have food available throughout the weekend, as well as camping facilities at the Woodyard (places can be reserved by emailing washburn2019@gmail.com). There is a parking charge over the weekend.

  • Scratch C2 crews may be asked to demonstrate competence due to the water conditions.
  • Officials: please enter online in one class only. Any entries in a second class will be deleted - spare places will be released on the day to those officials that would like to paddle in a second class. 
  • Online and postal entries close on 17 July.

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 2 K1M (28 entries)

RTCBibNameAgeClub
274Tom RobsonJ14Reading CC
170Jacob MocklerJ10Green Star CC
164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC
159Darrel HillSPleasley CC
148Chris McQuadeMGreen Star CC
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC
142Bob LawlerMHalifax CC
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC
125Geoff WearsSCR Cats
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC
122Andrew GuestMManchester CC
118Andrew BennettMViking KC
116Ben CollinsMViking KC
96Daniel JoyceJ14Shepperton SCC
93Jason NicholsonMBradford & Bingley CC
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC
86Solomon MaraghJ16Green Star CC/Scouts
83William HanhamMIndependent
61Antoni TomasikJ14Manvers WBC
59James HastingsMIndependent
57Matthew CrowhurstU23Sheffield CC
56Mark CastSMatlock CC
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products
36Harry EvansJ12Telford CC
35David CookeMManchester CC
26Jonathan PicknettMBradford & Bingley CC
16Robert CollinsJ16Viking KC

Div 2 K1W (12 entries)

RTCBibNameAgeClub
£95Chloe GlendenningSHexham CC
82Hannah RhodesJ14Lee Valley PC
81Keira PearceJ16Stafford & Stone CC
70Rebecca GuestJ12Manchester CC
67Sarah FordMHalifax CC
52Bridget Stewart-BlackerJ16Strathallan CC
30Olivia WearsJ14CR Cats
27Sydney StoreySIndependent
21Gracie GormalJ16Pinkston Panthers
19Karen DickinsonMStafford & Stone CC
11Sally Cresswell CastSMatlock CC
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
22David SmithMBradford & Bingley CC
21Louie GordonJ14Holme Pierrepont CC
17Ryan DoddJ16Hexham CC
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
9Jim WallisMPinkston Panthers
8William MayerJ14Stafford & Stone CC

Div 2 C1W (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
27Hannah RhodesJ14Lee Valley PC
£21Chloe GlendenningSHexham CC
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

C2 (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
£14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC
11Grace Black / Oli BlackJ18Manvers WBC
£5Robert Harratt / George HarrattU23Stafford & Stone CC

Vets (8 entries)

RTCBibNameAgeClub
76Gill ArnettVLeeds CC
53Michael HuddlestanVRibble CC
34Rob CallinghamVWindermere
20Mark FairbrassVBradford & Bingley CC
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC
8Nigel EvansVTelford CC
£6Steve HarrattVStafford & Stone CC
4Horst MayerVStafford & Stone CC

Officials (16 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
29Anna-Louise GlendenningPrem C1W 29SProteus CC
26Alice SnapeDiv 1 K1W 73SGreen Star CC
25Luke WilkinsonDiv 3 K1M 83J14Green Star CC
24William KirkDiv 1 C1M 24J18Sheffield CC
23Oli BlackDiv 1 K1M 60J18Manvers WBC
22Cameron FordDiv 1 K1M 135J14Bradford & Bingley CC
21Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC
20Grace BlackDiv 1 C1W 16J16Manvers WBC
11Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC
10Roy GarriockK1M MRibble CC
9Andrew CrowhurstDiv 1 K1M 5U23Sheffield CC/Halifax CC
7Matthew CookePrem K1M 51J18Manchester CC
6Luke KevanePrem K1M 94J16Lower Wharfe CC/vajda talent
4Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC
2George SharpDiv 1 K1M 72J14Bradford & Bingley CC
1Stuart VidlerDiv 3 K1M 33MHalifax CC

Open K1M (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
97Lewis DavisDiv 1 K1M 113J16Breadalbane CC
96Harry JoyceDiv 1 K1M 112J14Shepperton SCC

Open K1W (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
98Mandy GreenawayK1W MPennine CRC
99Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC

Sunday

Div 2 K1M (30 entries)

RTCBibNameAgeClub
274Tom RobsonJ14Reading CC
83Luke WilkinsonJ14Green Star CC
170Jacob MocklerJ10Green Star CC
164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC
159Darrel HillSPleasley CC
148Chris McQuadeMGreen Star CC
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC
142Bob LawlerMHalifax CC
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC
125Geoff WearsSCR Cats
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC
122Andrew GuestMManchester CC
118Andrew BennettMViking KC
116Ben CollinsMViking KC
96Daniel JoyceJ14Shepperton SCC
93Jason NicholsonMBradford & Bingley CC
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC
86Solomon MaraghJ16Green Star CC/Scouts
83William HanhamMIndependent
72Charlie O'HareJ18Bradford & Bingley CC
61Antoni TomasikJ14Manvers WBC
59James HastingsMIndependent
57Matthew CrowhurstU23Sheffield CC
56Mark CastSMatlock CC
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products
36Harry EvansJ12Telford CC
35David CookeMManchester CC
26Jonathan PicknettMBradford & Bingley CC
16Robert CollinsJ16Viking KC

Div 2 K1W (13 entries)

RTCBibNameAgeClub
£95Chloe GlendenningSHexham CC
82Hannah RhodesJ14Lee Valley PC
81Keira PearceJ16Stafford & Stone CC
70Rebecca GuestJ12Manchester CC
67Sarah FordMHalifax CC
52Bridget Stewart-BlackerJ16Strathallan CC
40Heather LindsaySLower Wharfe CC
30Olivia WearsJ14CR Cats
27Sydney StoreySIndependent
21Gracie GormalJ16Pinkston Panthers
19Karen DickinsonMStafford & Stone CC
11Sally Cresswell CastSMatlock CC
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
22David SmithMBradford & Bingley CC
21Louie GordonJ14Holme Pierrepont CC
17Ryan DoddJ16Hexham CC
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers
9Jim WallisMPinkston Panthers
8William MayerJ14Stafford & Stone CC

Div 2 C1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
27Hannah RhodesJ14Lee Valley PC
£21Chloe GlendenningSHexham CC
8Julie KolbMBradford & Bingley CC
7Hannah MatchettU23Matlock CC

C2 (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
£14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC
£5Robert Harratt / George HarrattU23Stafford & Stone CC

Vets (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
34Rob CallinghamVWindermere
20Mark FairbrassVBradford & Bingley CC
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC
8Nigel EvansVTelford CC

Officials (11 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
29Anna-Louise GlendenningPrem C1W 29SProteus CC
24William KirkDiv 1 C1M 24J18Sheffield CC
22Cameron FordDiv 1 K1M 135J14Bradford & Bingley CC
21Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC
20Grace BlackDiv 1 C1W 16J16Manvers WBC
11Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC
9Andrew CrowhurstDiv 1 K1M 5U23Sheffield CC/Halifax CC
6Luke KevanePrem K1M 94J16Lower Wharfe CC/vajda talent
4Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC
2George SharpDiv 1 K1M 72J14Bradford & Bingley CC
1Stuart VidlerDiv 3 K1M 33MHalifax CC

Open K1W (1 entry)

RTCBibNameRankingAgeClub
99Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC
  • £ - paddler owes money