2019
Washburn Div 2 & Open

Start List


The water release has been confirm by Yorkshire Water for 8am to 4pm on Saturday and Sunday. 

Note it takes around 1 hour for the water level to settle and for final course adjustments (we build the course without the water on), so the course will not be available for practice until at least 9am. Feel free to warm up in the top pool, but do not proceed down the river until we announce the course is open for practice.

Due to the number of entries we should be able to offer free practice until 10am - full runs only, paddlers are responsible for their own safety arrangements during free practice. Safety will be in place for official practice which will start at about 10am.

Invasive Species: to protect the sensitive environment from the spread of invasive species to the washburn all boats must be washed (inside and out) before being put on the water. Please use the boat was facility located near the toilet block to do this.

Please check the start list published at control to confirm your run times as there are likely to be a few amendments due to late entries.

Judges and Open paddlers please collect a bib from control before paddling

We may have time to run 'teams' at the end of second runs on Saturday - please listen for announcements about this.

Saturday

Officials A

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
29Anna-Louise GlendenningPrem C1W 29SProteus CC10:00:0011:00:0013:30:00
26Alice SnapeDiv 1 K1W 73SGreen Star CC10:00:3011:01:0013:31:00
25Luke WilkinsonDiv 3 K1M 83J14Green Star CC10:01:0011:02:0013:32:00
24William KirkDiv 1 C1M 24J18Sheffield CC10:01:3011:03:0013:33:00
23Oli BlackDiv 1 K1M 60J18Manvers WBC10:02:0011:04:0013:34:00
22Cameron FordDiv 1 K1M 135J14Bradford & Bingley CC10:02:3011:05:0013:35:00
21Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC10:03:0011:06:0013:36:00
20Grace BlackDiv 1 C1W 16J16Manvers WBC10:03:3011:07:0013:37:00
2tbd10:04:0011:08:0013:38:00
1tbd10:04:3011:09:0013:39:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
22David SmithMBradford & Bingley CC10:05:3011:12:0013:42:00
21Louie GordonJ14Holme Pierrepont CC10:06:0011:13:0013:43:00
17Ryan DoddJ16Hexham CC10:06:3011:14:0013:44:00
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers10:07:0011:15:0013:45:00
9Jim WallisMPinkston Panthers10:07:3011:16:0013:46:00
8William MayerJ14Stafford & Stone CC10:08:0011:17:0013:47:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
£95Chloe GlendenningSHexham CC10:09:0011:20:0013:50:00
82Hannah RhodesJ14Lee Valley PC10:09:3011:21:0013:51:00
81Keira PearceJ16Stafford & Stone CC10:10:0011:22:0013:52:00
70Rebecca GuestJ12Manchester CC10:10:3011:23:0013:53:00
67Sarah FordMHalifax CC10:11:0011:24:0013:54:00
52Bridget Stewart-BlackerJ16Strathallan CC10:11:3011:25:0013:55:00
30Olivia WearsJ14CR Cats10:12:0011:26:0013:56:00
27Sydney StoreySIndependent10:12:3011:27:0013:57:00
21Gracie GormalJ16Pinkston Panthers10:13:0011:28:0013:58:00
19Karen DickinsonMStafford & Stone CC10:13:3011:29:0013:59:00
11Sally Cresswell CastSMatlock CC10:14:0011:30:0014:00:00
9Julie KolbMBradford & Bingley CC10:14:3011:31:0014:01:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
274Tom RobsonJ14Reading CC10:15:3011:34:0014:04:00
170Jacob MocklerJ10Green Star CC10:16:0011:35:0014:05:00
164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC10:16:3011:36:0014:06:00
159Darrel HillSPleasley CC10:17:0011:37:0014:07:00
148Chris McQuadeMGreen Star CC10:17:3011:38:0014:08:00
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC10:18:0011:39:0014:09:00
142Bob LawlerMHalifax CC10:18:3011:40:0014:10:00
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC10:19:0011:41:0014:11:00
125Geoff WearsSCR Cats10:19:3011:42:0014:12:00
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC10:20:0011:43:0014:13:00
122Andrew GuestMManchester CC10:20:3011:44:0014:14:00
118Andrew BennettMViking KC10:21:0011:45:0014:15:00
116Ben CollinsMViking KC10:21:3011:46:0014:16:00
96Daniel JoyceJ14Shepperton SCC10:22:0011:47:0014:17:00
93Jason NicholsonMBradford & Bingley CC10:22:3011:48:0014:18:00
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC10:23:0011:49:0014:19:00
86Solomon MaraghJ16Green Star CC/Scouts10:23:3011:50:0014:20:00
83William HanhamMIndependent10:24:0011:51:0014:21:00
£64James ReadMThe Sharks/Holme Pierrepont CC10:24:3011:52:0014:22:00
61Antoni TomasikJ14Manvers WBC10:25:0011:53:0014:23:00
59James HastingsMIndependent10:25:3011:54:0014:24:00
57Matthew CrowhurstU23Sheffield CC10:26:0011:55:0014:25:00
56Mark CastSMatlock CC10:26:3011:56:0014:26:00
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers10:27:0011:57:0014:27:00
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products10:27:3011:58:0014:28:00
36Harry EvansJ12Telford CC10:28:0011:59:0014:29:00
35David CookeMManchester CC10:28:3012:00:0014:30:00
26Jonathan PicknettMBradford & Bingley CC10:29:0012:01:0014:31:00
16Robert CollinsJ16Viking KC10:29:3012:02:0014:32:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
27Hannah RhodesJ14Lee Valley PC10:30:3012:05:0014:35:00
£21Chloe GlendenningSHexham CC10:31:0012:06:3014:36:30
8Julie KolbMBradford & Bingley CC10:31:3012:08:0014:38:00

C2

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
£14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC10:32:3012:11:0014:41:00
11Grace Black / Oli BlackJ18Manvers WBC10:33:0012:12:0014:42:00
£5Robert Harratt / George HarrattU23Stafford & Stone CC10:33:3012:13:0014:43:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
76Gill ArnettVLeeds CC10:34:3012:16:0014:46:00
53Michael HuddlestanVRibble CC10:35:0012:17:0014:47:00
34Rob CallinghamVWindermere10:35:3012:18:0014:48:00
20Mark FairbrassVBradford & Bingley CC10:36:0012:19:0014:49:00
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC10:36:3012:20:0014:50:00
8Nigel EvansVTelford CC10:37:0012:21:0014:51:00
£6Steve HarrattVStafford & Stone CC10:37:3012:22:0014:52:00
4Horst MayerVStafford & Stone CC10:38:0012:23:0014:53:00

Open K1M

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
97Lewis DavisDiv 1 K1M 113J16Breadalbane CC10:39:0012:26:0014:56:00
96Harry JoyceDiv 1 K1M 112J14Shepperton SCC10:39:3012:27:0014:57:00

Open K1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
98Mandy GreenawayK1W MPennine CRC10:40:3012:30:0015:00:00
99Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC10:41:0012:31:0015:01:00

Officials B

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
11Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC10:42:0012:34:0015:04:00
10Roy GarriockK1M MRibble CC10:42:3012:35:0015:05:00
9Andrew CrowhurstDiv 1 K1M 5U23Sheffield CC/Halifax CC10:43:0012:36:0015:06:00
7Matthew CookePrem K1M 51J18Manchester CC10:43:3012:37:0015:07:00
6Luke KevanePrem K1M 94J16Lower Wharfe CC/vajda talent10:44:0012:38:0015:08:00
4Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC10:44:3012:39:0015:09:00
2George SharpDiv 1 K1M 72J14Bradford & Bingley CC10:45:0012:40:0015:10:00
1Stuart VidlerDiv 3 K1M 33MHalifax CC10:45:3012:41:0015:11:00
2tbd10:46:0012:42:0015:12:00
1tbd10:46:3012:43:0015:13:00

Sunday

Officials A

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
29Anna-Louise GlendenningPrem C1W 29SProteus CC10:00:0011:00:0013:30:00
24William KirkDiv 1 C1M 24J18Sheffield CC10:00:3011:01:0013:31:00
22Cameron FordDiv 1 K1M 135J14Bradford & Bingley CC10:01:0011:02:0013:32:00
21Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC10:01:3011:03:0013:33:00
20Grace BlackDiv 1 C1W 16J16Manvers WBC10:02:0011:04:0013:34:00
5tbd10:02:3011:05:0013:35:00
4tbd10:03:0011:06:0013:36:00
3tbd10:03:3011:07:0013:37:00
2tbd10:04:0011:08:0013:38:00
1tbd10:04:3011:09:0013:39:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
22David SmithMBradford & Bingley CC10:05:3011:12:0013:42:00
21Louie GordonJ14Holme Pierrepont CC10:06:0011:13:0013:43:00
17Ryan DoddJ16Hexham CC10:06:3011:14:0013:44:00
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers10:07:0011:15:0013:45:00
9Jim WallisMPinkston Panthers10:07:3011:16:0013:46:00
8William MayerJ14Stafford & Stone CC10:08:0011:17:0013:47:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
£95Chloe GlendenningSHexham CC10:09:0011:20:0013:50:00
82Hannah RhodesJ14Lee Valley PC10:09:3011:21:0013:51:00
81Keira PearceJ16Stafford & Stone CC10:10:0011:22:0013:52:00
70Rebecca GuestJ12Manchester CC10:10:3011:23:0013:53:00
67Sarah FordMHalifax CC10:11:0011:24:0013:54:00
52Bridget Stewart-BlackerJ16Strathallan CC10:11:3011:25:0013:55:00
40Heather LindsaySLower Wharfe CC10:12:0011:26:0013:56:00
30Olivia WearsJ14CR Cats10:12:3011:27:0013:57:00
27Sydney StoreySIndependent10:13:0011:28:0013:58:00
21Gracie GormalJ16Pinkston Panthers10:13:3011:29:0013:59:00
19Karen DickinsonMStafford & Stone CC10:14:0011:30:0014:00:00
11Sally Cresswell CastSMatlock CC10:14:3011:31:0014:01:00
9Julie KolbMBradford & Bingley CC10:15:0011:32:0014:02:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
274Tom RobsonJ14Reading CC10:16:0011:35:0014:05:00
83Luke WilkinsonJ14Green Star CC10:16:3011:36:0014:06:00
170Jacob MocklerJ10Green Star CC10:17:0011:37:0014:07:00
164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC10:17:3011:38:0014:08:00
159Darrel HillSPleasley CC10:18:0011:39:0014:09:00
148Chris McQuadeMGreen Star CC10:18:3011:40:0014:10:00
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC10:19:0011:41:0014:11:00
142Bob LawlerMHalifax CC10:19:3011:42:0014:12:00
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC10:20:0011:43:0014:13:00
125Geoff WearsSCR Cats10:20:3011:44:0014:14:00
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC10:21:0011:45:0014:15:00
122Andrew GuestMManchester CC10:21:3011:46:0014:16:00
118Andrew BennettMViking KC10:22:0011:47:0014:17:00
116Ben CollinsMViking KC10:22:3011:48:0014:18:00
96Daniel JoyceJ14Shepperton SCC10:23:0011:49:0014:19:00
93Jason NicholsonMBradford & Bingley CC10:23:3011:50:0014:20:00
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC10:24:0011:51:0014:21:00
86Solomon MaraghJ16Green Star CC/Scouts10:24:3011:52:0014:22:00
83William HanhamMIndependent10:25:0011:53:0014:23:00
72Charlie O'HareJ18Bradford & Bingley CC10:25:3011:54:0014:24:00
64James ReadMThe Sharks/Holme Pierrepont CC10:26:0011:55:0014:25:00
61Antoni TomasikJ14Manvers WBC10:26:3011:56:0014:26:00
59James HastingsMIndependent10:27:0011:57:0014:27:00
57Matthew CrowhurstU23Sheffield CC10:27:3011:58:0014:28:00
56Mark CastSMatlock CC10:28:0011:59:0014:29:00
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers10:28:3012:00:0014:30:00
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products10:29:0012:01:0014:31:00
36Harry EvansJ12Telford CC10:29:3012:02:0014:32:00
35David CookeMManchester CC10:30:0012:03:0014:33:00
26Jonathan PicknettMBradford & Bingley CC10:30:3012:04:0014:34:00
16Robert CollinsJ16Viking KC10:31:0012:05:0014:35:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
27Hannah RhodesJ14Lee Valley PC10:32:0012:08:0014:38:00
£21Chloe GlendenningSHexham CC10:32:3012:09:3014:39:30
8Julie KolbMBradford & Bingley CC10:33:0012:11:0014:41:00
7Hannah MatchettU23Matlock CC10:33:3012:12:3014:42:30

C2

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
£14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC10:34:3012:15:3014:45:30
£5Robert Harratt / George HarrattU23Stafford & Stone CC10:35:0012:16:3014:46:30

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
34Rob CallinghamVWindermere10:36:0012:19:3014:49:30
20Mark FairbrassVBradford & Bingley CC10:36:3012:20:3014:50:30
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC10:37:0012:21:3014:51:30
8Nigel EvansVTelford CC10:37:3012:22:3014:52:30

Open K1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
99Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC10:38:3012:25:3014:55:30

Officials B

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
11Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC10:39:3012:28:3014:58:30
9Andrew CrowhurstDiv 1 K1M 5U23Sheffield CC/Halifax CC10:40:0012:29:3014:59:30
6Luke KevanePrem K1M 94J16Lower Wharfe CC/vajda talent10:40:3012:30:3015:00:30
4Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC10:41:0012:31:3015:01:30
2George SharpDiv 1 K1M 72J14Bradford & Bingley CC10:41:3012:32:3015:02:30
1Stuart VidlerDiv 3 K1M 33MHalifax CC10:42:0012:33:3015:03:30
4tbd10:42:3012:34:3015:04:30
3tbd10:43:0012:35:3015:05:30
2tbd10:43:3012:36:3015:06:30
1tbd10:44:0012:37:3015:07:30