2019Washburn Div 2 & Open

Welcome to Yorkshire Slalom Committee's Washburn Div 2 race . 

The Washburn is a dam release river in North Yorkshire that offers a  fun and challenging course for all paddlers.  We have food available  throughout the weekend, as well as camping facilities at the Woodyard  (places can be reserved by emailing washburnslalom@gmail.com). Other campsites and hotels are available in the area.Due to the water being dam released and a tight schedule, there will be no free practice at any point during the weekend. There will be a charge for parking at the site  

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date - 24 days to go.

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 2 K1M (15 entries)

RTCBibNameAgeClub
187Austin GouldJ12Manvers WBC
184Bob TillingMNewbury CC
170Jacob MocklerJ10Green Star CC
166Louis WhittakerJ12Holme Pierrepont CC
142Bob LawlerMHalifax CC
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/www.hydraulicsonline.com
137Sam CurwenJ16Manchester CC
130William KettleJ14Lee Valley PC
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC
83William HanhamMIndependent
69Patrick DawsonMProteus CC
56Mark CastSMatlock CC
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products
35David CookeMManchester CC

Div 2 K1W (9 entries)

RTCBibNameAgeClub
87Chloe HolmesJ10Manchester CC/Kingston KC
86Jessica CroomeJ12Stafford & Stone CC
85Linda AllinMIndependent
80Jasmine BriggsJ18Matlock CC
72Hannah LancasterJ14Manvers WBC
57Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC
47Laura WardleU23Matlock CC
43Pola TomasikJ14Manvers WBC
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
43Jacob MocklerJ10Green Star CC
38William KettleJ14Lee Valley PC
22David SmithMBradford & Bingley CC
9Jim WallisMPinkston Panthers

Div 2 C1W (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
16Alice SnapeSGreen Star CC
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

Vets (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
76Gill ArnettVLeeds CC
54Pete AtkinsonVProteus CC
13Steve HolmesVManchester CC/Kingston KC
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC
8Nigel EvansVTelford CC

Officials (10 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
139Antoni TomasikDiv 1 K1M 139J14Manvers WBC
78Sally Cresswell CastDiv 1 K1W 78SMatlock CC
51Matthew CookePrem K1M 51J18Manchester CC
39Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC
38Alexander CurwenDiv 1 K1M 38J18Manchester CC
33Stuart VidlerDiv 3 K1M 33MHalifax CC
22Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC
20George HarrattDiv 1 C1M 20J16Stafford & Stone CC
5Andrew CrowhurstDiv 1 K1M 5U23Sheffield CC/Halifax CC
2Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC

Open K1W (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
999Mandy GreenawayK1W MPennine CRC
49Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC

Waiting List

Please be aware that the order of the waiting list will change as your relative position on the ranking lists changes.

Although the list is in order (based on current rankings) there may be additional entries not shown on this list, eg paddlers waiting for bib number confirmation. These paddlers may be higher up the list than you.

RTCRaceBibNameRankingAgeClub
Div 2 C1W5Brooke BensonDiv 3 C1W Bib 5J14Stafford & Stone CC

Sunday

Div 2 K1M (14 entries)

RTCBibNameAgeClub
187Austin GouldJ12Manvers WBC
184Bob TillingMNewbury CC
170Jacob MocklerJ10Green Star CC
166Louis WhittakerJ12Holme Pierrepont CC
142Bob LawlerMHalifax CC
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/www.hydraulicsonline.com
137Sam CurwenJ16Manchester CC
130William KettleJ14Lee Valley PC
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC
83William HanhamMIndependent
56Mark CastSMatlock CC
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products
35David CookeMManchester CC

Div 2 K1W (8 entries)

RTCBibNameAgeClub
87Chloe HolmesJ10Manchester CC/Kingston KC
86Jessica CroomeJ12Stafford & Stone CC
85Linda AllinMIndependent
72Hannah LancasterJ14Manvers WBC
57Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC
47Laura WardleU23Matlock CC
43Pola TomasikJ14Manvers WBC
9Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
43Jacob MocklerJ10Green Star CC
38William KettleJ14Lee Valley PC
22David SmithMBradford & Bingley CC
9Jim WallisMPinkston Panthers

Div 2 C1W (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
16Alice SnapeSGreen Star CC
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

Vets (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
54Pete AtkinsonVProteus CC
13Steve HolmesVManchester CC/Kingston KC
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC
8Nigel EvansVTelford CC

Officials (10 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
139Antoni TomasikDiv 1 K1M 139J14Manvers WBC
78Sally Cresswell CastDiv 1 K1W 78SMatlock CC
51Matthew CookePrem K1M 51J18Manchester CC
39Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC
38Alexander CurwenDiv 1 K1M 38J18Manchester CC
33Stuart VidlerDiv 3 K1M 33MHalifax CC
22Lucy CundellDiv 1 K1W 22J16Green Star CC
20George HarrattDiv 1 C1M 20J16Stafford & Stone CC
5Andrew CrowhurstDiv 1 K1M 5U23Sheffield CC/Halifax CC
2Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC

Open K1W (1 entry)

RTCBibNameRankingAgeClub
49Rose MitchellDiv 1 K1W 49MWyedean CC

Waiting List

Please be aware that the order of the waiting list will change as your relative position on the ranking lists changes.

Although the list is in order (based on current rankings) there may be additional entries not shown on this list, eg paddlers waiting for bib number confirmation. These paddlers may be higher up the list than you.

RTCRaceBibNameRankingAgeClub
Div 2 C1W5Brooke BensonDiv 3 C1W Bib 5J14Stafford & Stone CC