2019Washburn Div 2 & Open

Start List


Provisional start times, please check start time at race control.  Water will be on from about 9:00am so there will be limited free practice until 10:00am.

Saturday

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
25Andrew CrowhurstPrem K1M 108U23Sheffield CC/Halifax CC10:00:0011:00:0013:30:00
24Lucy CundellPrem K1W 61J16Green Star CC10:00:3011:01:0013:31:00
23Antoni TomasikDiv 1 K1M 139J14Manvers WBC10:01:0011:02:0013:32:00
22Sally Cresswell CastDiv 1 K1W 78SMatlock CC10:01:3011:03:0013:33:00
21Sean WainePrem K1M 68J18Green Star CC/HydraSports10:02:0011:04:0013:34:00
19Matthew CookePrem K1M 51J18Manchester CC10:02:3011:05:0013:35:00
18Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC10:03:0011:06:0013:36:00
17Carys Grey-ThompsonPrem K1W 38J18Tees Tigers/Lower Wharfe10:03:3011:07:0013:37:00
16Stuart VidlerDiv 3 K1M 33MHalifax CC10:04:0011:08:0013:38:00
15Anna-Louise GlendenningPrem C1W 29SProteus CC10:04:3011:09:0013:39:00
14William KirkDiv 1 C1M 24J18Sheffield CC10:05:0011:10:0013:40:00
13George HarrattDiv 1 C1M 20J16Stafford & Stone CC10:05:3011:11:0013:41:00
12Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC10:06:0011:12:0013:42:00
10William GoodheadDiv 3 K1M 73J12Green Star CC10:06:3011:13:0013:43:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
76Gill ArnettVLeeds CC10:07:3011:15:0013:45:00
58Steve BriggsVMatlock CC10:08:0011:16:0013:46:00
54Pete AtkinsonVProteus CC10:08:3011:17:0013:47:00
34Rob CallinghamVWindermere10:09:0011:18:0013:48:00
25Jerry TraceyVIndependent10:09:3011:19:0013:49:00
20Mark FairbrassVBradford & Bingley CC10:10:0011:20:0013:50:00
17Joel ScottVProteus CC10:10:3011:21:0013:51:00
13Steve HolmesVManchester CC/Kingston KC10:11:0011:22:0013:52:00
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC10:11:3011:23:0013:53:00
8Nigel EvansVTelford CC10:12:0011:24:0013:54:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
174Jamie HarveyJ10Breadalbane CC10:13:0011:26:0013:56:00
83Luke WilkinsonJ14Green Star CC10:13:3011:27:0013:57:00
187Austin GouldJ12Manvers WBC10:14:0011:28:0013:58:00
184Bob TillingMNewbury CC10:14:3011:29:0013:59:00
£175Zayn HigginsJ14Holme Pierrepont CC10:15:0011:30:0014:00:00
£174Scout HigginsJ12Holme Pierrepont CC10:15:3011:31:0014:01:00
170Jacob MocklerJ10Green Star CC10:16:0011:32:0014:02:00
166Louis WhittakerJ12Holme Pierrepont CC10:16:3011:33:0014:03:00
164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC10:17:0011:34:0014:04:00
159Darrel HillSPleasley CC10:17:3011:35:0014:05:00
153Alex ThomsonJ12CR Cats/Forth CC10:18:0011:36:0014:06:00
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC10:18:3011:37:0014:07:00
144Joe ChesterJ14Snowdonia CC10:19:0011:38:0014:08:00
142Bob LawlerMHalifax CC10:19:3011:39:0014:09:00
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/www.hydraulicsonline.com10:20:0011:40:0014:10:00
130William KettleJ14Lee Valley PC10:20:3011:41:0014:11:00
128Benjamin HarveyJ14Breadalbane CC10:21:0011:42:0014:12:00
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC10:21:3011:43:0014:13:00
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC10:22:0011:44:0014:14:00
123Thomas ArrowsmithJ14Midland CC10:22:3011:45:0014:15:00
116Ben CollinsMViking KC10:23:0011:46:0014:16:00
105Maxi ScottJ10Proteus CC10:23:3011:47:0014:17:00
102Harvey PittJ14Stafford & Stone CC10:24:0011:48:0014:18:00
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC10:24:3011:49:0014:19:00
86Solomon MaraghJ16Green Star CC10:25:0011:50:0014:20:00
83William HanhamMIndependent10:25:3011:51:0014:21:00
81Paul JonesMIndependent10:26:0011:52:0014:22:00
71Max HampsonJ16Forth CC10:26:3011:53:0014:23:00
69Patrick DawsonMProteus CC10:27:0011:54:0014:24:00
56Mark CastSMatlock CC10:27:3011:55:0014:25:00
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers10:28:0011:56:0014:26:00
51Nick ArrowsmithMMidland CC10:28:3011:57:0014:27:00
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products10:29:0011:58:0014:28:00
35David CookeMManchester CC10:29:3011:59:0014:29:00
16Robert CollinsJ16Viking KC10:30:0012:00:0014:30:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
95Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC10:31:0012:02:0014:32:00
87Chloe HolmesJ10Manchester CC/Kingston KC10:31:3012:03:0014:33:00
86Jessica CroomeJ12Stafford & Stone CC10:32:0012:04:0014:34:00
85Linda AllinMIndependent10:32:3012:05:0014:35:00
82Hannah RhodesJ14Lee Valley PC10:33:0012:06:0014:36:00
80Jasmine BriggsJ18Matlock CC10:33:3012:07:0014:37:00
78Iga TomasikJ12Manvers WBC10:34:0012:08:0014:38:00
72Hannah LancasterJ14Manvers WBC10:34:3012:09:0014:39:00
67Sarah FordMHalifax CC10:35:0012:10:0014:40:00
57Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC10:35:3012:11:0014:41:00
47Laura WardleU23Matlock CC10:36:0012:12:0014:42:00
43Pola TomasikJ14Manvers WBC10:36:3012:13:0014:43:00
27Sydney StoreySIndependent10:37:0012:14:0014:44:00
9Julie KolbMBradford & Bingley CC10:37:3012:15:0014:45:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
43Jacob MocklerJ10Green Star CC10:38:3012:17:0014:47:00
42Luca Cano-MoleJ14Tandridge Blades10:39:0012:18:0014:48:00
38William KettleJ14Lee Valley PC10:39:3012:19:0014:49:00
22David SmithMBradford & Bingley CC10:40:0012:20:0014:50:00
17Ryan DoddJ16Hexham CC10:40:3012:21:0014:51:00
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers10:41:0012:22:0014:52:00
9Jim WallisMPinkston Panthers10:41:3012:23:0014:53:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
5Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC10:42:3012:25:0014:55:00
24Hannah RhodesJ14Lee Valley PC10:43:0012:26:3014:56:30
22Leah CameronJ14Pinkston Panthers/CR Cats10:43:3012:28:0014:58:00
16Alice SnapeSGreen Star CC10:44:0012:29:3014:59:30
8Julie KolbMBradford & Bingley CC10:44:3012:31:0015:01:00

C2

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
42Julie Kolb / David SmithMBradford & Bingley CC10:45:3012:33:0015:03:00
14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC10:46:0012:34:0015:04:00
3Robert Harratt / Steve HarrattSStafford & Stone CC10:46:3012:35:0015:05:00

Open K1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Mandy GreenawayK1W MPennine CRC10:47:3012:37:0015:07:00

Sunday

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
25Andrew CrowhurstPrem K1M 108U23Sheffield CC/Halifax CC10:00:0011:00:0013:30:00
24Lucy CundellPrem K1W 61J16Green Star CC10:00:3011:01:0013:31:00
23Antoni TomasikDiv 1 K1M 139J14Manvers WBC10:01:0011:02:0013:32:00
22Sally Cresswell CastDiv 1 K1W 78SMatlock CC10:01:3011:03:0013:33:00
21Sean WainePrem K1M 68J18Green Star CC/HydraSports10:02:0011:04:0013:34:00
19Matthew CookePrem K1M 51J18Manchester CC10:02:3011:05:0013:35:00
18Les FordDiv 1 K1M 39MHalifax CC10:03:0011:06:0013:36:00
16Stuart VidlerDiv 3 K1M 33MHalifax CC10:03:3011:07:0013:37:00
15Anna-Louise GlendenningPrem C1W 29SProteus CC10:04:0011:08:0013:38:00
14William KirkDiv 1 C1M 24J18Sheffield CC10:04:3011:09:0013:39:00
13George HarrattDiv 1 C1M 20J16Stafford & Stone CC10:05:0011:10:0013:40:00
12Amy HowarthDiv 1 K1W 2U23Bradford & Bingley CC10:05:3011:11:0013:41:00
10William GoodheadDiv 3 K1M 73J12Green Star CC10:06:0011:12:0013:42:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
54Pete AtkinsonVProteus CC10:07:0011:14:0013:44:00
53Michael HuddlestanVRibble CC10:07:3011:15:0013:45:00
34Rob CallinghamVWindermere10:08:0011:16:0013:46:00
20Mark FairbrassVBradford & Bingley CC10:08:3011:17:0013:47:00
17Joel ScottVProteus CC10:09:0011:18:0013:48:00
13Steve HolmesVManchester CC/Kingston KC10:09:3011:19:0013:49:00
9Tony O'ConnellVBradford & Bingley CC10:10:0011:20:0013:50:00
8Nigel EvansVTelford CC10:10:3011:21:0013:51:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
174Jamie HarveyJ10Breadalbane CC10:11:3011:23:0013:53:00
£154Louis AudainJ16West Yorkshire CC10:12:0011:24:0013:54:00
83Luke WilkinsonJ14Green Star CC10:12:3011:25:0013:55:00
187Austin GouldJ12Manvers WBC10:13:0011:26:0013:56:00
184Bob TillingMNewbury CC10:13:3011:27:0013:57:00
183James AllisonJ16Green Star CC10:14:0011:28:0013:58:00
£175Zayn HigginsJ14Holme Pierrepont CC10:14:3011:29:0013:59:00
£174Scout HigginsJ12Holme Pierrepont CC10:15:0011:30:0014:00:00
170Jacob MocklerJ10Green Star CC10:15:3011:31:0014:01:00
166Louis WhittakerJ12Holme Pierrepont CC10:16:0011:32:0014:02:00
164Theo WrightJ12Stafford & Stone CC10:16:3011:33:0014:03:00
159Darrel HillSPleasley CC10:17:0011:34:0014:04:00
153Alex ThomsonJ12CR Cats/Forth CC10:17:3011:35:0014:05:00
145Lewis DuckmantonJ16Bradford & Bingley CC10:18:0011:36:0014:06:00
144Joe ChesterJ14Snowdonia CC10:18:3011:37:0014:07:00
142Bob LawlerMHalifax CC10:19:0011:38:0014:08:00
139Finley CroomeJ14Stafford & Stone CC/www.hydraulicsonline.com10:19:3011:39:0014:09:00
130William KettleJ14Lee Valley PC10:20:0011:40:0014:10:00
128Benjamin HarveyJ14Breadalbane CC10:20:3011:41:0014:11:00
127Isaac WrightJ12Stafford & Stone CC10:21:0011:42:0014:12:00
124Fergus DavieJ12Breadalbane CC10:21:3011:43:0014:13:00
123Thomas ArrowsmithJ14Midland CC10:22:0011:44:0014:14:00
116Ben CollinsMViking KC10:22:3011:45:0014:15:00
105Maxi ScottJ10Proteus CC10:23:0011:46:0014:16:00
102Harvey PittJ14Stafford & Stone CC10:23:3011:47:0014:17:00
87Elliot DavieJ14Breadalbane CC10:24:0011:48:0014:18:00
86Solomon MaraghJ16Green Star CC10:24:3011:49:0014:19:00
83William HanhamMIndependent10:25:0011:50:0014:20:00
81Paul JonesMIndependent10:25:3011:51:0014:21:00
71Max HampsonJ16Forth CC10:26:0011:52:0014:22:00
56Mark CastSMatlock CC10:26:3011:53:0014:23:00
54Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers10:27:0011:54:0014:24:00
51Nick ArrowsmithMMidland CC10:27:3011:55:0014:25:00
44Jack EvansJ14Telford CC/Rosewood Pet Products10:28:0011:56:0014:26:00
35David CookeMManchester CC10:28:3011:57:0014:27:00
16Robert CollinsJ16Viking KC10:29:0011:58:0014:28:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
95Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC10:30:0012:00:0014:30:00
87Chloe HolmesJ10Manchester CC/Kingston KC10:30:3012:01:0014:31:00
86Jessica CroomeJ12Stafford & Stone CC10:31:0012:02:0014:32:00
85Linda AllinMIndependent10:31:3012:03:0014:33:00
82Hannah RhodesJ14Lee Valley PC10:32:0012:04:0014:34:00
x80Jasmine BriggsJ18Matlock CC10:32:3012:05:0014:35:00
78Iga TomasikJ12Manvers WBC10:33:0012:06:0014:36:00
72Hannah LancasterJ14Manvers WBC10:33:3012:07:0014:37:00
67Sarah FordMHalifax CC10:34:0012:08:0014:38:00
57Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC10:34:3012:09:0014:39:00
47Laura WardleU23Matlock CC10:35:0012:10:0014:40:00
43Pola TomasikJ14Manvers WBC10:35:3012:11:0014:41:00
27Sydney StoreySIndependent10:36:0012:12:0014:42:00
9Julie KolbMBradford & Bingley CC10:36:3012:13:0014:43:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
43Jacob MocklerJ10Green Star CC10:37:3012:15:0014:45:00
42Luca Cano-MoleJ14Tandridge Blades10:38:0012:16:0014:46:00
38William KettleJ14Lee Valley PC10:38:3012:17:0014:47:00
22David SmithMBradford & Bingley CC10:39:0012:18:0014:48:00
17Ryan DoddJ16Hexham CC10:39:3012:19:0014:49:00
15Tecwyn WilliamsJ12Llandysul Paddlers10:40:0012:20:0014:50:00
9Jim WallisMPinkston Panthers10:40:3012:21:0014:51:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
5Brooke BensonJ14Stafford & Stone CC10:41:3012:23:0014:53:00
24Hannah RhodesJ14Lee Valley PC10:42:0012:24:3014:54:30
22Leah CameronJ14Pinkston Panthers/CR Cats10:42:3012:26:0014:56:00
16Alice SnapeSGreen Star CC10:43:0012:27:3014:57:30
8Julie KolbMBradford & Bingley CC10:43:3012:29:0014:59:00

C2

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
42Julie Kolb / David SmithMBradford & Bingley CC10:44:3012:31:0015:01:00
14Ryan Dodd / Chloe GlendenningSHexham CC/Green Star CC10:45:0012:32:0015:02:00
3Robert Harratt / Steve HarrattSStafford & Stone CC10:45:3012:33:0015:03:00