2020Lee Valley Olympic

GB Senior, U23 & Junior Selection

This competition hosts the final races of the 2020 Selection series.

IMPORTANT – All athletes racing for selection to the 2020 Great Britain Senior team will be required to register for selection. The registration process is available here and MUST be completed by Tuesday 5th March 2020. Please note:- entering this race is not registration.

Only U23 and Senior athletes who have qualified to race Selection are permitted to enter the race and those individuals are listed in 2020 Selection Policy. Junior athletes must be ranked in Premier Division.

Link to: 2020 Canoe Slalom Selection Policy 

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date - 73 days to go.

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Selection K1M (35 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
93Jacob LinesPrem K1M 93J16Frome CC/Junior
91Padraig CowanPrem K1M 91J18Breadalbane CC/Junior
83Bradley Forbes-CryansPrem K1M 83SCR Cats/Allatus / Rapidblocs/Senior
79Ross ForshawPrem K1M 79J18CR Cats/Lomond Plant / Ultimate Shrine Autos/Junior
74Edward McDonaldPrem K1M 74J16Holme Pierrepont CC/U23/Junior
72Luke KevanePrem K1M 72J16Lower Wharfe CC/Vajda Talent/Junior
66Milan AysanPrem K1M 66J16Lee Valley PC/Junior
61Thomas MerrifieldPrem K1M 61J16Taunton CC/Junior
60Matthew ElliottPrem K1M 60J18Llandysul Paddlers/Junior
58Cody BrownPrem K1M 58J16Lower Wharfe CC/Custom Shutter Design/U23/Junior
52Daniel ReesPrem K1M 52J18Llandysul Paddlers
51Sam BryantPrem K1M 51J16Llandysul Paddlers/Junior
47James GrocockPrem K1M 47J18Stafford & Stone CC/Junior
43Jack O'ConnorPrem K1M 43J18Independent/U23/Junior
42Thomas MayerPrem K1M 42J18Stafford & Stone CC/U23/Junior
40Harvey MerrifieldPrem K1M 40U23Taunton CC
39Liam J BrownPrem K1M 39U23Holme Pierrepont CC/U23
32Sam LeaverPrem K1M 32J16Edinburgh Schools KC/Projecx/Senior/U23/Junior
27Finn Reilly-McQueenPrem K1M 27U23Holme Pierrepont CC/Senior/U23
25Matthew CurryPrem K1M 25U23Holme Pierrepont CC/Senior/U23
24Edward DickinsonPrem K1M 24J18Stafford & Stone CC/Senior/U23/Junior
22Robert FerniePrem K1M 22U23Holme Pierrepont CC/Senior/U23
19Kurts Adams RozentalsPrem K1M 19J18Stafford & Stone CC/Junior
18Finlay Yates-JonesPrem K1M 18J18Llandysul Paddlers/Vajda/Senior/U23/Junior
17Reilly VernonPrem K1M 17J18Holme Pierrepont CC/U23/Junior
12Ewan VernonPrem K1M 12U23Holme Pierrepont CC/Senior/U23
11Duncan EdwardsPrem K1M 11U23Breadalbane CC/Senior/U23
10James BaileyPrem K1M 10SStafford & Stone CC/Senior
8Ciaran Lee EdwardsPrem K1M 8SLlandysul Paddlers/Senior
7David PatersonPrem K1M 7U23Manchester CC/U23
5Ben HaylettPrem K1M 5U23Holme Pierrepont CC/Senior/U23
4Jonny DicksonPrem K1M 4U23CR Cats/Allatus Unity/Senior/U23
3Etienne ChappellPrem K1M 3U23Seren Dŵr/Llandysul Paddlers/Senior/U23
2Christopher BowersPrem K1M 2U23Stafford & Stone CC/Senior/U23
1Huw SwetnamPrem K1M 1SEyeTee/Senior

Selection K1W (28 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
56Evie BrownPrem K1W 56J16Lee Valley PC/Junior
54Tazmin BrownPrem K1W 54J18Proteus CC/Junior
52Lucy CundellPrem K1W 52J18Green Star CC/Junior
48Carla GordonPrem K1W 48J16Holme Pierrepont CC/Junior
43Grace BlackPrem K1W 43J18Manvers WBC/Junior
41Olivia AldersonPrem K1W 41J16Holme Pierrepont CC/CWU/U23/Junior
36Joely WallingPrem K1W 36J18Shepperton SCC/Junior
34Katie ShattockPrem K1W 34J16Taunton CC/Junior
31Ellen PedenPrem K1W 31J18CR Cats/Senior/U23/Junior
29Joanna Blythe-ShieldsPrem K1W 29J18Independent/U23/Junior
27Louise FerniePrem K1W 27J18Holme Pierrepont CC/Senior/U23/Junior
26Rachel EllisPrem K1W 26J18Lee Valley PC/Neustar/Junior
25Olivia HooperPrem K1W 25U23Holme Pierrepont CC/U23
22Helen RogersPrem K1W 22SCR Cats/Senior
21Macy KangPrem K1W 21J18Holme Pierrepont CC/Junior
19Madelaine JenningsPrem K1W 19U23Breadalbane CC/Senior/U23
18Daisy CooilPrem K1W 18U23Tees Tigers/Vajda/Senior/U23
17Kimberley WoodsPrem K1W 17SRugby CC/HydraSports / Nationwide Windows/Senior
15Phoebe SpicerPrem K1W 15U23Lee Valley PC/Senior/U23
14Eve OvingtonPrem K1W 14J18Lower Wharfe CC/Cleveland CC/U23/Junior
13Bethan ForrowPrem K1W 13U23Lee Valley PC/Senior/U23
12Hannah BaileyPrem K1W 12SStafford & Stone CC/Senior
11Ellis MillerPrem K1W 11J18Lee Valley PC/Senior/U23/Junior
10Lili BryantPrem K1W 10J18Llandysul Paddlers/Senior/U23/Junior
7Gabrielle RidgePrem K1W 7U23Llandysul Paddlers/Seren Dŵr/Senior/U23
6Amber MaslenPrem K1W 6SIndependent/GlenLyon Coffee/Dare2B/Senior
5Lois LeaverPrem K1W 5J18Edinburgh Schools KC/Projecx/Senior/U23/Junior
3Nikita SetchellPrem K1W 3U23Holme Pierrepont CC/Senior/U23

Selection C1M (16 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
34Edward McDonaldPrem C1M 34J16Holme Pierrepont CC/U23/Junior
30Milan AysanPrem C1M 30J16Lee Valley PC/Junior
25Giacomo LeightonPrem C1M 25J18Llandysul Paddlers/Junior
21Robert FerniePrem C1M 21U23Holme Pierrepont CC/Senior/U23
19Jake CoxPrem C1M 19U23Lee Valley PC/Senior/U23
14James KettlePrem C1M 14U23Lee Valley PC/Senior/U23
13Zach PearsonPrem C1M 13U23Holme Pierrepont CC/Alexandra Workwear/Senior/U23
11Ben HaylettPrem C1M 11U23Holme Pierrepont CC/Senior/U23
9Alfie BootePrem C1M 9U23Stafford & Stone CC/Polyflon/U23
8Kurts Adams RozentalsPrem C1M 8J18Stafford & Stone CC/Junior
7Sam MaingayPrem C1M 7U23Stafford & Stone CC/The Lewis Partnership/U23
6Patrick MarriottPrem C1M 6U23Break Out CC/Senior/U23
5Peter LinkstedPrem C1M 5U23Stirling & Falkirk CC/CST Global Ltd/Senior/U23
3Will SmithPrem C1M 3U23Winchester & District CC/Senior/U23
2Sam IbbotsonPrem C1M 2SHolme Pierrepont CC/Senior
1William ConeyPrem C1M 1U23Llandysul Paddlers/Seren Dŵr/Senior/U23

Selection C1W (12 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
22Carla GordonPrem C1W 22J16Holme Pierrepont CC/Junior
17Catie ThomsonPrem C1W 17J18CR Cats/Edinburgh Schools KC/U23/Junior
16Louise FerniePrem C1W 16J18Holme Pierrepont CC/Senior/U23/Junior
15Eilidh GibsonPrem C1W 15SStrathallan CC/Senior
13Daisy CooilPrem C1W 13U23Tees Tigers/Vajda/Senior/U23
11Rachel EllisPrem C1W 11J18Lee Valley PC/Neustar/Junior
8Joanna Blythe-ShieldsPrem C1W 8J18Independent/U23/Junior
7Ellis MillerPrem C1W 7J18Lee Valley PC/Senior/U23/Junior
6Phoebe SpicerPrem C1W 6U23Lee Valley PC/Senior/U23
5Emily DaviesPrem C1W 5U23Bala CC/Senior/U23
3Bethan ForrowPrem C1W 3U23Lee Valley PC/Senior/U23
2Jada Mustafa-MoorePrem C1W 2J18Independent/Senior/U23/Junior