2021Grandtully Div 1 Double

Start List


Please adhere to COVID regulations and event signage as well as direction provided by club event officials.

 With all events of this scale we rely on volunteers to help run it. If you can help with judging, control or anything else please contact organiser

Course should be up from Friday @ 4pm. Free Practice from 4.30pm.

Saturday Open Practice from 7.30am - 9.30 am when course will close for final adjustments. Racing starts 10am. Course change 4.30 - 6pm. Free Practice following course change.

Following course construction paddlers are asked to practice full or half runs. CONGREGATING IN EDDIES SHOULD BE AVOIDED AT ALL TIMES.

Safety will be provided for official practice and race runs only. Safety out with these times (e.g. free prctice) shall be the responsibility of the paddler. During the event safety team will prioritise the safety of the swimmer, they will not chase boats. Anyone who verbally abuses the safety team for ignoring e.mpty boats will be asked to leave the event, and referred to the slalom committee. Past abuse of safety teams is making it more and more difficult to arrange safety cover for these events, and we will not tolerate it. 

Saturday

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
77Rose MitchellMWyedean CC10:00:0011:44:0014:14:00
117Paul KettleVLee Valley PC10:00:3011:45:0014:15:00
112Mike MitchellVWyedean CC10:01:0011:46:0014:16:00
25Jim WallisMPinkston Panthers10:01:3011:47:0014:17:00
21Michael HuddlestanMRibble CC10:02:0011:48:0014:18:00
19Jerry TraceyMIndependent10:02:3011:49:0014:19:00
3Steve HolmesSManchester CC/Kingston KC10:03:0011:50:0014:20:00
2Chris WildeSFrome CC10:03:3011:51:0014:21:00

Div 1 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
83Sofia AlferJ14Wyedean CC10:05:3011:54:0014:24:00
53Chloe HolmesJ12Manchester CC/Kingston KC10:06:0011:55:0014:25:00
32Aimee CameronJ14CR Cats10:06:3011:56:0014:26:00
24Jasmine WildeJ14Frome CC10:07:0011:57:0014:27:00
8Julie KolbMBradford & Bingley CC10:07:3011:58:0014:28:00
58Hannah TooveyJ14CR Cats10:08:0011:59:0014:29:00
57Iga TomasikJ14Manvers WBC10:08:3012:00:0014:30:00
55Taliesin McLeanJ14Breadalbane CC/Strathallan CC10:09:0012:01:0014:31:00
51Hannah RhodesJ16Lee Valley PC10:09:3012:02:0014:32:00
46Pola TomasikJ16Manvers WBC10:10:0012:03:0014:33:00
44Alice SnapeSManvers WBC10:10:3012:04:0014:34:00
43Alana MiddletonJ14Stafford & Stone CC10:11:0012:05:0014:35:00
42Gracie GormalJ18Pinkston Panthers10:11:3012:06:0014:36:00
40Olivia WearsJ16CR Cats10:12:0012:07:0014:37:00
31Grace ShardlowJ18Holme Pierrepont CC10:12:3012:08:0014:38:00
29Aimee CollinsJ16Frome CC10:13:0012:09:0014:39:00
27Anna-Louise GlendenningSProteus CC/The Artist Jeal10:13:3012:10:0014:40:00
24Claire WilsonJ16CR Cats10:14:0012:11:0014:41:00
23Mari WatkinsU23Llandysul Paddlers10:14:3012:12:0014:42:00
20Sennah Nader-HumphriesJ16Wyedean CC/Seren Dŵr / Pyranha10:15:0012:13:0014:43:00
18Amy HowarthU23Bradford & Bingley CC10:15:3012:14:0014:44:00
17Zoe Blythe-ShieldsJ14Independent10:16:0012:15:0014:45:00
16Lutza TorokSPinkston Panthers/UTE10:16:3012:16:0014:46:00
15Kate KentMProteus CC10:17:0012:17:0014:47:00
14Leah CameronJ16Pinkston Panthers/CR Cats10:17:3012:18:0014:48:00
13Arina KontchakovJ14Meridian CC/Lee Valley PC10:18:0012:19:0014:49:00
12Hannah ClementsSLlandysul Paddlers/Shepperton10:18:3012:20:0014:50:00
10Sally AtkinsonMProteus CC10:19:0012:21:0014:51:00
7Irina MedunyakSIndependent10:19:3012:22:0014:52:00
6Mazel BrownJ16Proteus CC10:20:0012:23:0014:53:00
5Catie ThomsonU23CR Cats/Edinburgh Schools KC10:20:3012:24:0014:54:00
2Aisling ConlanSGreen Star CC10:21:0012:25:0014:55:00

Div 1 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
21Talu AysanJ14Lee Valley PC10:23:0012:28:0014:58:00
8Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers10:23:3012:29:0014:59:00
44Osian WilliamsJ16Llandysul Paddlers10:24:0012:30:0015:00:00
43Findlay McLeanJ16Breadalbane CC10:24:3012:31:0015:01:00
42Toby AstonJ18Shepperton SCC10:25:0012:32:0015:02:00
36Isaac WrightJ14Stafford & Stone CC10:25:3012:33:0015:03:00
33William KettleJ16Lee Valley PC10:26:0012:34:0015:04:00
29Mike MitchellMWyedean CC10:26:3012:35:0015:05:00
24Ryan MallonJ16CR Cats10:27:0012:36:0015:06:00
21Jacob LinesJ18Frome CC/PRFM Ltd10:27:3012:37:0015:07:00
17Woody SouthJ16Lee Valley PC10:28:0012:38:0015:08:00
15Andrew CrowhurstU23Sheffield CC/Halifax CC10:28:3012:39:0015:09:00
13Callum WallingU23Shepperton SCC10:29:0012:40:0015:10:00
12James RennieJ18Holme Pierrepont CC10:29:3012:41:0015:11:00
7David MitchellU23Wyedean CC10:30:0012:42:0015:12:00
6Aaron HolmesU23Breadalbane CC10:30:3012:43:0015:13:00

Div 1 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
20Aimee CollinsJ16Frome CC10:32:3012:46:0015:16:00
19Arina KontchakovJ14Meridian CC/Lee Valley PC10:33:0012:47:3015:17:30
9Kate LyndonJ16Stafford & Stone CC10:33:3012:49:0015:19:00
8Anya WhartonJ16North Wales Slalom10:34:0012:50:3015:20:30
7Katie ShattockJ18Taunton CC10:34:3012:52:0015:22:00
5Grace ShardlowJ18Holme Pierrepont CC10:35:0012:53:3015:23:30
2Zoe Blythe-ShieldsJ14Independent10:35:3012:55:0015:25:00

Div 1 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
131Alistair RossJ14Strathallan CC10:38:3012:58:0015:28:00
106Talu AysanJ14Lee Valley PC10:39:0012:59:0015:29:00
87Jamie HarveyJ12Breadalbane CC10:39:3013:00:0015:30:00
75Scout HigginsJ14Holme Pierrepont CC10:40:0013:01:0015:31:00
66Murray E WeirJ14Breadalbane CC10:40:3013:02:0015:32:00
58Arthur JacquesJ16CR Cats10:41:0013:03:0015:33:00
44Zayn HigginsJ16Holme Pierrepont CC10:41:3013:04:0015:34:00
34Jacob MocklerJ12Manvers WBC10:42:0013:05:0015:35:00
33Theo WrightJ14Stafford & Stone CC10:42:3013:06:0015:36:00
31Fergus DavieJ14Breadalbane CC10:43:0013:07:0015:37:00
107Alex ThomsonJ14CR Cats/Edinburgh Schools KC10:43:3013:08:0015:38:00
106Benjamin HarveyJ16Breadalbane CC10:44:0013:09:0015:39:00
105Scott RitchieJ16Pinkston Panthers10:44:3013:10:0015:40:00
104Elliot DavieJ16Breadalbane CC10:45:0013:11:0015:41:00
94Max HampsonJ18Forth CC/CR Cats10:45:3013:12:0015:42:00
88Matthew CameronJ16CR Cats10:46:0013:13:0015:43:00
87Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers10:46:3013:14:0015:44:00
84Ryan DoddJ18Hexham CC/Red Hot Property10:47:0013:15:0015:45:00
81Irvine McDonaldJ16Strathallan CC/Central Squads10:47:3013:16:0015:46:00
77Alex JonesSFriends of Allonby10:48:0013:17:0015:47:00
76Findlay McLeanJ16Breadalbane CC/Strathallan CC10:48:3013:18:0015:48:00
71Louie GordonJ16Holme Pierrepont CC10:49:0013:19:0015:49:00
68Oliver SnowdenJ18Mold CC10:49:3013:20:0015:50:00
66Archie ChristmasJ16Wyedean CC10:50:0013:21:0015:51:00
65Nathan NabiliJ16Pinkston Panthers10:50:3013:22:0015:52:00
51Woody SouthJ16Lee Valley PC10:51:0013:23:0015:53:00
49Gwion WilliamsJ14Llandysul Paddlers10:51:3013:24:0015:54:00
48Oliver LorenzJ16North Wales Slalom/Llandysul Paddlers10:52:0013:25:0015:55:00
47Harry JoyceJ16Shepperton SCC10:52:3013:26:0015:56:00
45Alasdair McMullenSStrathallan CC10:53:0013:27:0015:57:00
42Murray RobbJ16CR Cats10:53:3013:28:0015:58:00
40William ChristmasJ18Wyedean CC10:54:0013:29:0015:59:00
39Felix NeweyJ18Wyedean CC10:54:3013:30:0016:00:00
37Les FordMHalifax CC10:55:0013:31:0016:01:00
35James JacksonJ18Seren Dŵr10:55:3013:32:0016:02:00
33Andy LairdMCopeland CC/EPD10:56:0013:33:0016:03:00
32Luca Cano-MoleJ16Shepperton SCC10:56:3013:34:0016:04:00
31Ben FarrellJ18Seren Dŵr10:57:0013:35:0016:05:00
30Oscar WyllieJ16Breadalbane CC10:57:3013:36:0016:06:00
29Philip SmithJ18Winchester & District CC10:58:0013:37:0016:07:00
24Oliver CooperJ16Seren Dŵr/Llandysul Paddlers10:58:3013:38:0016:08:00
22Finn JohnsonJ18Frome CC10:59:0013:39:0016:09:00
21Tim BarryJ18Manchester CC10:59:3013:40:0016:10:00
20James RennieJ18Holme Pierrepont CC11:00:0013:41:0016:11:00
18George SharpJ16Bradford & Bingley CC11:00:3013:42:0016:12:00
15Elliot DavisU23Cheltenham CC11:01:0013:43:0016:13:00
13Jacob BurtonU23Wyedean CC11:01:3013:44:0016:14:00
11Daniel LaffordU23Wyedean CC11:02:0013:45:0016:15:00
9Eddie MackintoshJ16Manchester CC/Hexham CC11:02:3013:46:0016:16:00
7David Bradley MasonJ18Wyedean CC/Stroud Valley CC11:03:0013:47:0016:17:00
6Robert GuestJ16Manchester CC11:03:3013:48:0016:18:00
5Carl SunderlandSStafford & Stone CC/Erwin Hymer Centre Travelworld11:04:0013:49:0016:19:00
1Mark WignallMEngineering Paddler Designs11:04:3013:50:0016:20:00

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubRun 1Run 2
115Fraser GormalK1M MPinkston Panthers11:30:0014:00:00
16Toby WildeDiv 3 K1M 16J16Frome CC11:31:0014:01:00
89Geoff WearsDiv 2 K1M 89MCR Cats11:32:0014:02:00
22Carla GordonPrem C1W 22J18Holme Pierrepont CC11:33:0014:03:00
12Ailsa GourlayPrem C1W 12U23Strathallan CC11:34:0014:04:00
54Tazmin BrownPrem K1W 54J18Proteus CC11:35:0014:05:00
36Joely WallingPrem K1W 36J18Shepperton SCC11:36:0014:06:00
31Ellen PedenPrem K1W 31U23CR Cats11:37:0014:07:00
19Madelaine JenningsPrem K1W 19U23Breadalbane CC11:38:0014:08:00
35William FotheringhamPrem C1M 35U23Strathallan CC11:39:0014:09:00
88William LaffordPrem K1M 88U23Wyedean CC11:40:0014:10:00
86James BrownPrem K1M 86J18CR Cats11:41:0014:11:00

Sunday

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
115Fraser GormalK1M MPinkston Panthers08:30:0010:00:0013:00:00
16Toby WildeDiv 3 K1M 16J16Frome CC08:30:3010:01:0013:01:00
86William MoirDiv 1 K1M 86U23Waterside CC08:31:0010:02:0013:02:00
22Carla GordonPrem C1W 22J18Holme Pierrepont CC08:31:3010:03:0013:03:00
36Joely WallingPrem K1W 36J18Shepperton SCC08:32:0010:04:0013:04:00
19Madelaine JenningsPrem K1W 19U23Breadalbane CC08:32:3010:05:0013:05:00
16Rebecca OgilviePrem K1W 16U23CR Cats08:33:0010:06:0013:06:00
35William FotheringhamPrem C1M 35U23Strathallan CC08:33:3010:07:0013:07:00
16Fraser GlasgowPrem C1M 16U23Strathallan CC08:34:0010:08:0013:08:00
91Padraig CowanPrem K1M 91J18Breadalbane CC08:34:3010:09:0013:09:00
88William LaffordPrem K1M 88U23Wyedean CC08:35:0010:10:0013:10:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
77Rose MitchellMWyedean CC08:37:0010:13:0013:13:00
117Paul KettleVLee Valley PC08:37:3010:14:0013:14:00
112Mike MitchellVWyedean CC08:38:0010:15:0013:15:00
21Michael HuddlestanMRibble CC08:38:3010:16:0013:16:00

Div 1 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
69Helena NabiliJ12Pinkston Panthers08:40:3010:19:0013:19:00
32Aimee CameronJ14CR Cats08:41:0010:20:0013:20:00
8Julie KolbMBradford & Bingley CC08:41:3010:21:0013:21:00
60Sofia AlferJ14Wyedean CC08:42:0010:22:0013:22:00
59Jasmine WildeJ14Frome CC08:42:3010:23:0013:23:00
58Hannah TooveyJ14CR Cats08:43:0010:24:0013:24:00
57Iga TomasikJ14Manvers WBC08:43:3010:25:0013:25:00
55Taliesin McLeanJ14Breadalbane CC/Strathallan CC08:44:0010:26:0013:26:00
51Hannah RhodesJ16Lee Valley PC08:44:3010:27:0013:27:00
46Pola TomasikJ16Manvers WBC08:45:0010:28:0013:28:00
44Alice SnapeSManvers WBC08:45:3010:29:0013:29:00
43Alana MiddletonJ14Stafford & Stone CC08:46:0010:30:0013:30:00
42Gracie GormalJ18Pinkston Panthers08:46:3010:31:0013:31:00
40Olivia WearsJ16CR Cats08:47:0010:32:0013:32:00
31Grace ShardlowJ18Holme Pierrepont CC08:47:3010:33:0013:33:00
29Aimee CollinsJ16Frome CC08:48:0010:34:0013:34:00
27Anna-Louise GlendenningSProteus CC/The Artist Jeal08:48:3010:35:0013:35:00
24Claire WilsonJ16CR Cats08:49:0010:36:0013:36:00
23Mari WatkinsU23Llandysul Paddlers08:49:3010:37:0013:37:00
20Sennah Nader-HumphriesJ16Wyedean CC/Seren Dŵr / Pyranha08:50:0010:38:0013:38:00
18Amy HowarthU23Bradford & Bingley CC08:50:3010:39:0013:39:00
17Zoe Blythe-ShieldsJ14Independent08:51:0010:40:0013:40:00
16Lutza TorokSPinkston Panthers/UTE08:51:3010:41:0013:41:00
15Kate KentMProteus CC08:52:0010:42:0013:42:00
14Leah CameronJ16Pinkston Panthers/CR Cats08:52:3010:43:0013:43:00
13Arina KontchakovJ14Meridian CC/Lee Valley PC08:53:0010:44:0013:44:00
12Hannah ClementsSLlandysul Paddlers/Shepperton08:53:3010:45:0013:45:00
10Sally AtkinsonMProteus CC08:54:0010:46:0013:46:00
7Irina MedunyakSIndependent08:54:3010:47:0013:47:00
2Aisling ConlanSGreen Star CC08:55:0010:48:0013:48:00

Div 1 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
21Talu AysanJ14Lee Valley PC08:57:0010:51:0013:51:00
8Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers08:57:3010:52:0013:52:00
44Osian WilliamsJ16Llandysul Paddlers08:58:0010:53:0013:53:00
43Findlay McLeanJ16Breadalbane CC08:58:3010:54:0013:54:00
42Toby AstonJ18Shepperton SCC08:59:0010:55:0013:55:00
36Isaac WrightJ14Stafford & Stone CC08:59:3010:56:0013:56:00
33William KettleJ16Lee Valley PC09:00:0010:57:0013:57:00
29Mike MitchellMWyedean CC09:00:3010:58:0013:58:00
24Ryan MallonJ16CR Cats09:01:0010:59:0013:59:00
21Jacob LinesJ18Frome CC/PRFM Ltd09:01:3011:00:0014:00:00
17Woody SouthJ16Lee Valley PC09:02:0011:01:0014:01:00
15Andrew CrowhurstU23Sheffield CC/Halifax CC09:02:3011:02:0014:02:00
13Callum WallingU23Shepperton SCC09:03:0011:03:0014:03:00
12James RennieJ18Holme Pierrepont CC09:03:3011:04:0014:04:00
7David MitchellU23Wyedean CC09:04:0011:05:0014:05:00
6Aaron HolmesU23Breadalbane CC09:04:3011:06:0014:06:00

Div 1 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
20Aimee CollinsJ16Frome CC09:06:3011:09:0014:09:00
19Arina KontchakovJ14Meridian CC/Lee Valley PC09:07:0011:10:3014:10:30
17Tazmin BrownJ18Proteus CC09:07:3011:12:0014:12:00
9Kate LyndonJ16Stafford & Stone CC09:08:0011:13:3014:13:30
8Anya WhartonJ16North Wales Slalom09:08:3011:15:0014:15:00
7Katie ShattockJ18Taunton CC09:09:0011:16:3014:16:30
5Grace ShardlowJ18Holme Pierrepont CC09:09:3011:18:0014:18:00
2Zoe Blythe-ShieldsJ14Independent09:10:0011:19:3014:19:30

Div 1 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
131Alistair RossJ14Strathallan CC09:12:0011:22:3014:22:30
106Talu AysanJ14Lee Valley PC09:12:3011:23:3014:23:30
87Jamie HarveyJ12Breadalbane CC09:13:0011:24:3014:24:30
80Matthew TelferJ14Forth CC09:13:3011:25:3014:25:30
75Scout HigginsJ14Holme Pierrepont CC09:14:0011:26:3014:26:30
66Murray E WeirJ14Breadalbane CC09:14:3011:27:3014:27:30
58Arthur JacquesJ16CR Cats09:15:0011:28:3014:28:30
50Joseph GrettonJ16Breadalbane CC09:15:3011:29:3014:29:30
44Zayn HigginsJ16Holme Pierrepont CC09:16:0011:30:3014:30:30
34Jacob MocklerJ12Manvers WBC09:16:3011:31:3014:31:30
33Theo WrightJ14Stafford & Stone CC09:17:0011:32:3014:32:30
31Fergus DavieJ14Breadalbane CC09:17:3011:33:3014:33:30
107Alex ThomsonJ14CR Cats/Edinburgh Schools KC09:18:0011:34:3014:34:30
106Benjamin HarveyJ16Breadalbane CC09:18:3011:35:3014:35:30
105Scott RitchieJ16Pinkston Panthers09:19:0011:36:3014:36:30
104Elliot DavieJ16Breadalbane CC09:19:3011:37:3014:37:30
94Max HampsonJ18Forth CC/CR Cats09:20:0011:38:3014:38:30
88Matthew CameronJ16CR Cats09:20:3011:39:3014:39:30
87Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers09:21:0011:40:3014:40:30
81Irvine McDonaldJ16Strathallan CC/Central Squads09:21:3011:41:3014:41:30
77Alex JonesSFriends of Allonby09:22:0011:42:3014:42:30
76Findlay McLeanJ16Breadalbane CC/Strathallan CC09:22:3011:43:3014:43:30
71Louie GordonJ16Holme Pierrepont CC09:23:0011:44:3014:44:30
68Oliver SnowdenJ18Mold CC09:23:3011:45:3014:45:30
66Archie ChristmasJ16Wyedean CC09:24:0011:46:3014:46:30
65Nathan NabiliJ16Pinkston Panthers09:24:3011:47:3014:47:30
51Woody SouthJ16Lee Valley PC09:25:0011:48:3014:48:30
49Gwion WilliamsJ14Llandysul Paddlers09:25:3011:49:3014:49:30
48Oliver LorenzJ16North Wales Slalom/Llandysul Paddlers09:26:0011:50:3014:50:30
47Harry JoyceJ16Shepperton SCC09:26:3011:51:3014:51:30
45Alasdair McMullenSStrathallan CC09:27:0011:52:3014:52:30
42Murray RobbJ16CR Cats09:27:3011:53:3014:53:30
40William ChristmasJ18Wyedean CC09:28:0011:54:3014:54:30
39Felix NeweyJ18Wyedean CC09:28:3011:55:3014:55:30
37Les FordMHalifax CC09:29:0011:56:3014:56:30
35James JacksonJ18Seren Dŵr09:29:3011:57:3014:57:30
33Andy LairdMCopeland CC/EPD09:30:0011:58:3014:58:30
32Luca Cano-MoleJ16Shepperton SCC09:30:3011:59:3014:59:30
31Ben FarrellJ18Seren Dŵr09:31:0012:00:3015:00:30
30Oscar WyllieJ16Breadalbane CC09:31:3012:01:3015:01:30
29Philip SmithJ18Winchester & District CC09:32:0012:02:3015:02:30
24Oliver CooperJ16Seren Dŵr/Llandysul Paddlers09:32:3012:03:3015:03:30
22Finn JohnsonJ18Frome CC09:33:0012:04:3015:04:30
20James RennieJ18Holme Pierrepont CC09:33:3012:05:3015:05:30
18George SharpJ16Bradford & Bingley CC09:34:0012:06:3015:06:30
15Elliot DavisU23Cheltenham CC09:34:3012:07:3015:07:30
13Jacob BurtonU23Wyedean CC09:35:0012:08:3015:08:30
11Daniel LaffordU23Wyedean CC09:35:3012:09:3015:09:30
9Eddie MackintoshJ16Manchester CC/Hexham CC09:36:0012:10:3015:10:30
7David Bradley MasonJ18Wyedean CC/Stroud Valley CC09:36:3012:11:3015:11:30
5Carl SunderlandSStafford & Stone CC/Erwin Hymer Centre Travelworld09:37:0012:12:3015:12:30
1Mark WignallMEngineering Paddler Designs09:37:3012:13:3015:13:30