2021Lee Valley Olympic Double Premier

The race this year has changed from a Championship format to a double Prem, with the British Open being decided on the result of Sunday's race.

Although legal restrictions around COVID have been relaxed it is imperative that we all act responsibly.  As for other races this year the aim is to minimise the build up of crowds and results will be online with WhatsApp being used to communicate information, such as protest decisions and unofficial/official results. It is important that if you feel unwell, especially with COVID symptoms, you should get the appropriate test and consider whether you should attend the race.  With this in mind any competitor who falls ill can ask for their entry fee to be refunded provided that the request is sent to the organiser not later that the Thursday before the race.

Further information will be published in an athlete briefing closer to the date of the race.

Training sessions have been scheduled in the week leading up to the race and these can be booked by following this link:  here 

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date - 40 days to go.

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Prem K1M (47 entries)

RTCBibNameAgeClub
105Elliot DavisU23Cheltenham CC
104Oscar WyllieJ16Breadalbane CC
103Eddie MackintoshJ16Manchester CC/Hexham CC
102Tim BarryJ18Manchester CC
101Robert GuestJ16Manchester CC
100Ben BrownJ18Holme Pierrepont CC
99Anton LippekSWarrington CC
98James DixonSHolme Pierrepont CC
96Dominic AstonU23Shepperton SCC
94James LyndonU23Green Star CC
93Jacob LinesJ18Frome CC/PRFM Ltd
88William LaffordU23Wyedean CC
83Bradley Forbes-CryansSCR Cats/Allatus / Rapidblocs
81John DickinsonMStafford & Stone CC
74Edward McDonaldJ16Holme Pierrepont CC
72Luke KevaneJ18Lower Wharfe CC
63Sam MilesSStafford & Stone CC
61Thomas MerrifieldJ18Taunton CC
58Cody BrownJ16Lower Wharfe CC/Custom Shutter Design
57Callum WallingU23Shepperton SCC
50Carwyn LavisU23Llandysul Paddlers
45Robin VaseyMStafford & Stone CC
42Thomas MayerJ18Stafford & Stone CC
41Robert HoldwayMStafford & Stone CC
40Harvey MerrifieldU23Taunton CC
32Sam LeaverJ18Edinburgh Schools KC/Projecx
30Rob NeaveSStafford & Stone CC
28Eren YalkinU23Lee Valley PC
27Finn Reilly-McQueenU23Holme Pierrepont CC
26Jonathan AtkinsonSProteus CC
25Matthew CurryU23Holme Pierrepont CC
24Edward DickinsonU23Stafford & Stone CC
23Alistair McCreerySIreland/Flow Kayaks
22Robert FernieU23Holme Pierrepont CC
18Finlay Yates-JonesU23Llandysul Paddlers/Vajda
17Reilly VernonU23Holme Pierrepont CC
15Paul SunderlandSStafford & Stone CC/Erwin Hymer Centre Travelworld
14Stuart GerrieSAberdeen KC
13Sam MossSHolme Pierrepont CC
9Jake BrownU23Tees Tigers
8Ciaran Lee EdwardsSLlandysul Paddlers
7David PatersonU23Manchester CC
6Remi BaudotSNottingham Surf Club
5Ben HaylettU23Holme Pierrepont CC
4Jonny DicksonU23CR Cats/Allatus Unity
2Christopher BowersU23Stafford & Stone CC
1Huw SwetnamSEyeTee

Prem K1W (31 entries)

RTCBibNameAgeClub
61Irina MedunyakSLee Valley PC
60Aimee CollinsJ16Frome CC/Wyedean CC
59Arina KontchakovJ14Meridian CC/Lee Valley PC
58Mazel BrownJ16Proteus CC
57Kayleigh ParsonsU23Shepperton SCC
54Tazmin BrownJ18Proteus CC
53Kate LyndonJ16Stafford & Stone CC
49Laura MilneU23Pinkston Panthers
48Carla GordonJ18Holme Pierrepont CC
45Kirsten EatockU23Holme Pierrepont CC/CAPS
41Olivia AldersonJ18Holme Pierrepont CC/CWU
39Lydia LaffordJ18Wyedean CC
38Ruth BramleyJ18Llandysul Paddlers/McDonalds
36Joely WallingJ18Shepperton SCC
34Katie ShattockJ18Taunton CC
31Ellen PedenU23CR Cats
30Catrin SchroderJ18Llandysul Paddlers
29Joanna Blythe-ShieldsJ18Independent
27Louise FernieJ18Holme Pierrepont CC
26Rachel EllisJ18Lee Valley PC/Neustar
22Helen RogersSCR Cats
21Macy KangJ18Holme Pierrepont CC
18Daisy CooilU23Tees Tigers/Vajda
17Kimberley WoodsSRugby CC/HydraSports / Nationwide Windows
12Hannah BaileySStafford & Stone CC
6Amber MaslenSIndependent/GlenLyon Coffee / Dare2B
5Lois LeaverU23Edinburgh Schools KC/Projecx
4Megan Hamer-EvansU23Seren Dŵr
3Nikita SetchellU23Holme Pierrepont CC
2Mallory FranklinSWindsor & District CC
1Fiona PennieSCR Cats/Peak UK / Gpower / Vajda

Prem C1M (20 entries)

RTCBibNameAgeClub
44Callum WallingU23Shepperton SCC
42Philip SmithJ18Winchester & District CC
41Angus GibsonU23Strathallan CC
40Gabriel KeenJ18Holme Pierrepont CC
36Joshua MayoU23Lee Valley PC
34Edward McDonaldJ16Holme Pierrepont CC
23Sonny ShevillJ18Lee Valley PC
22Jake CochraneSLisburn City Paddlers
21Robert FernieU23Holme Pierrepont CC
20Michael DenvirU23Forth CC
19Jake CoxU23Lee Valley PC
18Luc RoyleJ18Stafford & Stone CC/FMS
14James KettleU23Lee Valley PC
13Zach PearsonU23Holme Pierrepont CC/Alexandra Workwear
12Vittorio PezzaioliU23CR Cats
10Remi BaudotSNottingham Surf Club
7Sam MaingayU23Stafford & Stone CC/The Lewis Partnership
5Peter LinkstedU23Independent
3Will SmithSWinchester & District CC
1William ConeySLlandysul Paddlers/Seren Dŵr

Prem C1W (13 entries)

RTCBibNameAgeClub
28Zoe Blythe-ShieldsJ14Independent
27Arina KontchakovJ14Meridian CC/Lee Valley PC
24Vanessa HumphreySLaburnum BC/Shepperton SCC
22Carla GordonJ18Holme Pierrepont CC
16Louise FernieJ18Holme Pierrepont CC
15Eilidh GibsonSStrathallan CC
13Daisy CooilU23Tees Tigers
12Ailsa GourlayU23Strathallan CC
11Rachel EllisJ18Lee Valley PC/Neustar
10Kimberley WoodsSRugby CC/HydraSports / Nationwide Windows
8Joanna Blythe-ShieldsJ18Independent
2Jada Mustafa-MooreU23Independent
1Mallory FranklinSWindsor & District CC

Vets (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
92Paul MewMWindsor & District CC/Shepperton SCC
116Steve P BriggsVChester S&CC
112Mike MitchellVWyedean CC
13Bob GrundyMHarefield Paddlers
4Allan TylerMCastle CC

Waiting List

Please be aware that the order of the waiting list will change as your relative position on the ranking lists changes.

Although the list is in order (based on current rankings) there may be additional entries not shown on this list, eg paddlers waiting for bib number confirmation. These paddlers may be higher up the list than you.

RTCRaceBibNameRankingAgeClub
Prem C1W7Katie ShattockDiv 1 C1W Bib 7J18Taunton CC
Prem C1M21Jacob LinesDiv 1 C1M Bib 21J18Frome CC/PRFM Ltd
Prem K1W17Zoe Blythe-ShieldsDiv 1 K1W Bib 17J14Independent
Prem K1M22Finn JohnsonDiv 1 K1M Bib 22J18Frome CC
Prem K1W20Sennah Nader-HumphriesDiv 1 K1W Bib 20J16Wyedean CC/Seren Dŵr / Pyranha
Prem C1M6Aaron HolmesDiv 1 C1M Bib 6U23Breadalbane CC
Prem K1W31Grace ShardlowDiv 1 K1W Bib 31J18Holme Pierrepont CC
Prem C1M7David MitchellDiv 1 C1M Bib 7U23Wyedean CC
Prem K1M39Felix NeweyDiv 1 K1M Bib 39J18Wyedean CC
Prem K1W51Hannah RhodesDiv 1 K1W Bib 51J16Lee Valley PC
Prem C1M12James RennieDiv 1 C1M Bib 12J18Holme Pierrepont CC
Prem K1M24Oliver CooperDiv 1 K1M Bib 24J16Seren Dŵr/Llandysul Paddlers
Prem K1M48Oliver LorenzDiv 1 K1M Bib 48J16North Wales Slalom/Llandysul Paddlers
Prem K1M35James JacksonDiv 1 K1M Bib 35J18Seren Dŵr
Prem K1M20James RennieDiv 1 K1M Bib 20J18Holme Pierrepont CC
Prem K1M7David Bradley MasonDiv 1 K1M Bib 7J18Wyedean CC/Stroud Valley CC
Prem C1M33William KettleDiv 1 C1M Bib 33J16Lee Valley PC
Prem K1M31Ben FarrellDiv 1 K1M Bib 31J18Seren Dŵr
Prem K1M32Luca Cano-MoleDiv 1 K1M Bib 32J16Shepperton SCC
Prem K1M47Harry JoyceDiv 1 K1M Bib 47J16Shepperton SCC
Prem K1M18George SharpDiv 1 K1M Bib 18J16Bradford & Bingley CC
Prem K1M81Irvine McDonaldDiv 1 K1M Bib 81J16Strathallan CC/Central Squads
Prem C1M11Christopher RoyleDiv 1 C1M Bib 11J18Stafford & Stone CC
Prem K1M13Jacob BurtonDiv 1 K1M Bib 13U23Wyedean CC
Prem C1W5Grace ShardlowDiv 1 C1W Bib 5J18Holme Pierrepont CC
Prem C1M36Isaac WrightDiv 1 C1M Bib 36J14Stafford & Stone CC
Prem K1M63William MayerDiv 1 K1M Bib 63J16Stafford & Stone CC
Prem C1M17Woody SouthDiv 1 C1M Bib 17J16Lee Valley PC
Prem K1M51Woody SouthDiv 1 K1M Bib 51J16Lee Valley PC
Prem K1M71Louie GordonDiv 1 K1M Bib 71J16Holme Pierrepont CC
Prem C1M30William MayerDiv 1 C1M Bib 30J16Stafford & Stone CC
Prem K1M106Benjamin HarveyDiv 1 K1M Bib 106J16Breadalbane CC
Prem K1M56Chris WoodDiv 1 K1M Bib 56MLee Valley PC
Prem K1M96Luke RobinsonDiv 1 K1M Bib 96J16Break Out CC/Widgit
Prem K1M103David LlewellynDiv 1 K1M Bib 103SIndependent
Prem K1M109Jonah HanrahanDiv 1 K1M Bib 109J16Independent

Sunday

British Open/PremK1M (47 entries)

RTCBibNameAgeClub
105Elliot DavisU23Cheltenham CC
104Oscar WyllieJ16Breadalbane CC
103Eddie MackintoshJ16Manchester CC/Hexham CC
102Tim BarryJ18Manchester CC
101Robert GuestJ16Manchester CC
100Ben BrownJ18Holme Pierrepont CC
99Anton LippekSWarrington CC
98James DixonSHolme Pierrepont CC
96Dominic AstonU23Shepperton SCC
94James LyndonU23Green Star CC
93Jacob LinesJ18Frome CC/PRFM Ltd
88William LaffordU23Wyedean CC
83Bradley Forbes-CryansSCR Cats/Allatus / Rapidblocs
81John DickinsonMStafford & Stone CC
74Edward McDonaldJ16Holme Pierrepont CC
72Luke KevaneJ18Lower Wharfe CC
63Sam MilesSStafford & Stone CC
61Thomas MerrifieldJ18Taunton CC
58Cody BrownJ16Lower Wharfe CC/Custom Shutter Design
57Callum WallingU23Shepperton SCC
50Carwyn LavisU23Llandysul Paddlers
45Robin VaseyMStafford & Stone CC
42Thomas MayerJ18Stafford & Stone CC
41Robert HoldwayMStafford & Stone CC
40Harvey MerrifieldU23Taunton CC
32Sam LeaverJ18Edinburgh Schools KC/Projecx
30Rob NeaveSStafford & Stone CC
28Eren YalkinU23Lee Valley PC
27Finn Reilly-McQueenU23Holme Pierrepont CC
26Jonathan AtkinsonSProteus CC
25Matthew CurryU23Holme Pierrepont CC
24Edward DickinsonU23Stafford & Stone CC
23Alistair McCreerySIreland/Flow Kayaks
22Robert FernieU23Holme Pierrepont CC
18Finlay Yates-JonesU23Llandysul Paddlers/Vajda
17Reilly VernonU23Holme Pierrepont CC
15Paul SunderlandSStafford & Stone CC/Erwin Hymer Centre Travelworld
14Stuart GerrieSAberdeen KC
13Sam MossSHolme Pierrepont CC
9Jake BrownU23Tees Tigers
8Ciaran Lee EdwardsSLlandysul Paddlers
7David PatersonU23Manchester CC
6Remi BaudotSNottingham Surf Club
5Ben HaylettU23Holme Pierrepont CC
4Jonny DicksonU23CR Cats/Allatus Unity
2Christopher BowersU23Stafford & Stone CC
1Huw SwetnamSEyeTee

British Open/PremK1W (30 entries)

RTCBibNameAgeClub
61Irina MedunyakSLee Valley PC
60Aimee CollinsJ16Frome CC/Wyedean CC
59Arina KontchakovJ14Meridian CC/Lee Valley PC
58Mazel BrownJ16Proteus CC
57Kayleigh ParsonsU23Shepperton SCC
54Tazmin BrownJ18Proteus CC
53Kate LyndonJ16Stafford & Stone CC
49Laura MilneU23Pinkston Panthers
48Carla GordonJ18Holme Pierrepont CC
45Kirsten EatockU23Holme Pierrepont CC/CAPS
41Olivia AldersonJ18Holme Pierrepont CC/CWU
39Lydia LaffordJ18Wyedean CC
38Ruth BramleyJ18Llandysul Paddlers/McDonalds
36Joely WallingJ18Shepperton SCC
34Katie ShattockJ18Taunton CC
31Ellen PedenU23CR Cats
30Catrin SchroderJ18Llandysul Paddlers
29Joanna Blythe-ShieldsJ18Independent
27Louise FernieJ18Holme Pierrepont CC
26Rachel EllisJ18Lee Valley PC/Neustar
22Helen RogersSCR Cats
21Macy KangJ18Holme Pierrepont CC
18Daisy CooilU23Tees Tigers/Vajda
17Kimberley WoodsSRugby CC/HydraSports / Nationwide Windows
6Amber MaslenSIndependent/GlenLyon Coffee / Dare2B
5Lois LeaverU23Edinburgh Schools KC/Projecx
4Megan Hamer-EvansU23Seren Dŵr
3Nikita SetchellU23Holme Pierrepont CC
2Mallory FranklinSWindsor & District CC
1Fiona PennieSCR Cats/Peak UK / Gpower / Vajda

British Open/PremC1M (20 entries)

RTCBibNameAgeClub
44Callum WallingU23Shepperton SCC
42Philip SmithJ18Winchester & District CC
41Angus GibsonU23Strathallan CC
40Gabriel KeenJ18Holme Pierrepont CC
36Joshua MayoU23Lee Valley PC
34Edward McDonaldJ16Holme Pierrepont CC
23Sonny ShevillJ18Lee Valley PC
22Jake CochraneSLisburn City Paddlers
21Robert FernieU23Holme Pierrepont CC
20Michael DenvirU23Forth CC
19Jake CoxU23Lee Valley PC
18Luc RoyleJ18Stafford & Stone CC/FMS
14James KettleU23Lee Valley PC
13Zach PearsonU23Holme Pierrepont CC/Alexandra Workwear
12Vittorio PezzaioliU23CR Cats
10Remi BaudotSNottingham Surf Club
7Sam MaingayU23Stafford & Stone CC/The Lewis Partnership
5Peter LinkstedU23Independent
3Will SmithSWinchester & District CC
1William ConeySLlandysul Paddlers/Seren Dŵr

British Open/PremC1W (13 entries)

RTCBibNameAgeClub
28Zoe Blythe-ShieldsJ14Independent
27Arina KontchakovJ14Meridian CC/Lee Valley PC
24Vanessa HumphreySLaburnum BC/Shepperton SCC
22Carla GordonJ18Holme Pierrepont CC
16Louise FernieJ18Holme Pierrepont CC
15Eilidh GibsonSStrathallan CC
13Daisy CooilU23Tees Tigers
12Ailsa GourlayU23Strathallan CC
11Rachel EllisJ18Lee Valley PC/Neustar
10Kimberley WoodsSRugby CC/HydraSports / Nationwide Windows
8Joanna Blythe-ShieldsJ18Independent
2Jada Mustafa-MooreU23Independent
1Mallory FranklinSWindsor & District CC

Vets (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
92Paul MewMWindsor & District CC/Shepperton SCC
116Steve P BriggsVChester S&CC
112Mike MitchellVWyedean CC
13Bob GrundyMHarefield Paddlers
4Allan TylerMCastle CC

Waiting List

Please be aware that the order of the waiting list will change as your relative position on the ranking lists changes.

Although the list is in order (based on current rankings) there may be additional entries not shown on this list, eg paddlers waiting for bib number confirmation. These paddlers may be higher up the list than you.

RTCRaceBibNameRankingAgeClub
British Open/PremC1W7Katie ShattockDiv 1 C1W Bib 7J18Taunton CC
British Open/PremC1M21Jacob LinesDiv 1 C1M Bib 21J18Frome CC/PRFM Ltd
British Open/PremK1W17Zoe Blythe-ShieldsDiv 1 K1W Bib 17J14Independent
British Open/PremK1M22Finn JohnsonDiv 1 K1M Bib 22J18Frome CC
British Open/PremK1W20Sennah Nader-HumphriesDiv 1 K1W Bib 20J16Wyedean CC/Seren Dŵr / Pyranha
British Open/PremC1M6Aaron HolmesDiv 1 C1M Bib 6U23Breadalbane CC
British Open/PremK1W31Grace ShardlowDiv 1 K1W Bib 31J18Holme Pierrepont CC
British Open/PremC1M7David MitchellDiv 1 C1M Bib 7U23Wyedean CC
British Open/PremK1M39Felix NeweyDiv 1 K1M Bib 39J18Wyedean CC
British Open/PremK1W51Hannah RhodesDiv 1 K1W Bib 51J16Lee Valley PC
British Open/PremC1M12James RennieDiv 1 C1M Bib 12J18Holme Pierrepont CC
British Open/PremK1M24Oliver CooperDiv 1 K1M Bib 24J16Seren Dŵr/Llandysul Paddlers
British Open/PremK1M48Oliver LorenzDiv 1 K1M Bib 48J16North Wales Slalom/Llandysul Paddlers
British Open/PremK1M35James JacksonDiv 1 K1M Bib 35J18Seren Dŵr
British Open/PremK1M20James RennieDiv 1 K1M Bib 20J18Holme Pierrepont CC
British Open/PremK1M7David Bradley MasonDiv 1 K1M Bib 7J18Wyedean CC/Stroud Valley CC
British Open/PremC1M33William KettleDiv 1 C1M Bib 33J16Lee Valley PC
British Open/PremK1M31Ben FarrellDiv 1 K1M Bib 31J18Seren Dŵr
British Open/PremK1M32Luca Cano-MoleDiv 1 K1M Bib 32J16Shepperton SCC
British Open/PremK1M47Harry JoyceDiv 1 K1M Bib 47J16Shepperton SCC
British Open/PremK1M18George SharpDiv 1 K1M Bib 18J16Bradford & Bingley CC
British Open/PremK1W10Sally AtkinsonDiv 1 K1W Bib 10MProteus CC
British Open/PremK1M81Irvine McDonaldDiv 1 K1M Bib 81J16Strathallan CC/Central Squads
British Open/PremC1M11Christopher RoyleDiv 1 C1M Bib 11J18Stafford & Stone CC
British Open/PremK1M13Jacob BurtonDiv 1 K1M Bib 13U23Wyedean CC
British Open/PremC1W5Grace ShardlowDiv 1 C1W Bib 5J18Holme Pierrepont CC
British Open/PremC1M36Isaac WrightDiv 1 C1M Bib 36J14Stafford & Stone CC
British Open/PremK1M63William MayerDiv 1 K1M Bib 63J16Stafford & Stone CC
British Open/PremC1M17Woody SouthDiv 1 C1M Bib 17J16Lee Valley PC
British Open/PremK1M51Woody SouthDiv 1 K1M Bib 51J16Lee Valley PC
British Open/PremK1M71Louie GordonDiv 1 K1M Bib 71J16Holme Pierrepont CC
British Open/PremC1M30William MayerDiv 1 C1M Bib 30J16Stafford & Stone CC
British Open/PremK1M106Benjamin HarveyDiv 1 K1M Bib 106J16Breadalbane CC
British Open/PremK1M56Chris WoodDiv 1 K1M Bib 56MLee Valley PC
British Open/PremK1M96Luke RobinsonDiv 1 K1M Bib 96J16Break Out CC/Widgit
British Open/PremK1M103David LlewellynDiv 1 K1M Bib 103SIndependent
British Open/PremK1M109Jonah HanrahanDiv 1 K1M Bib 109J16Independent