2021Lee Valley Legacy 2/Open Double

Start List


This start list is provisional and may change closer to the day so please check times posted on the day to confirm your run times.

Please make sure you have read the Event Briefing,  a copy of which is available here. It contains important information not only about your race but also covid measures and car parking charges.

Saturday

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
2Chris WildeVets K1M 2SFrome CC09:30:0010:30:0013:15:00
62Darcey McMullinsDiv 1 K1W 62J14Lee Valley PC09:30:3010:31:0013:16:00
95Jacob OaklandDiv 1 K1M 95J18Independent09:31:0010:32:0013:17:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
19Robin WilliamsSWey KC09:32:0010:35:0013:20:00
36Hayden RidleyJ14Lee Valley PC09:32:3010:36:0013:21:00
35Toby WildeJ16Frome CC09:33:0010:37:0013:22:00
34Harry JoyceJ16Shepperton SCC09:33:3010:38:0013:23:00
33Alexavier AldredJ18Independent/Independent09:34:0010:39:0013:24:00
31Oliver ShadwellJ14Lee Valley PC09:34:3010:40:0013:25:00
30Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC09:35:0010:41:0013:26:00
27Dan JoyceJ16Shepperton SCC09:35:3010:42:0013:27:00
21Talu AysanJ14Lee Valley PC09:36:0010:43:0013:28:00
19Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC09:36:3010:44:0013:29:00
9Leo TimlinJ18Shepperton SCC09:37:0010:45:0013:30:00
8Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers09:37:3010:46:0013:31:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
100Charlotte OwenJ12Llandysul Paddlers09:38:3010:49:0013:34:00
98Lorelei KennanJ12North Wales Slalom/Mold Canoe Club09:39:0010:50:0013:35:00
97Lisa FowlerJ16Reading CC09:39:3010:51:0013:36:00
93Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold09:40:0010:52:0013:37:00
89Evie LancasterJ12Manvers WBC09:40:3010:53:0013:38:00
87Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers09:41:0010:54:0013:39:00
84Eiri O'ConnorJ12Llandysul Paddlers09:41:3010:55:0013:40:00
82Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers09:42:0010:56:0013:41:00
74Ridhi MakwanaJ14Independent09:42:3010:57:0013:42:00
73Helen SterryMLlandysul Paddlers09:43:0010:58:0013:43:00
53Chloe HolmesJ12Manchester CC/Kingston KC09:43:3010:59:0013:44:00
31Rebecca GuestJ14Manchester CC09:44:0011:00:0013:45:00
25Hannah LancasterJ16Manvers WBC09:44:3011:01:0013:46:00
23Emma ChristieJ18Break Out CC09:45:0011:02:0013:47:00
22Karen DickinsonMStafford & Stone CC09:45:3011:03:0013:48:00
21Emily NevilleJ18Reading CC09:46:0011:04:0013:49:00
17Kerry ChristieJ18Break Out CC09:46:3011:05:0013:50:00
14Linda AllinMIndependent09:47:0011:06:0013:51:00
8Julie KolbMBradford & Bingley CC09:47:3011:07:0013:52:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
97Mark DaviesMManchester CC09:48:3011:10:0013:55:00
96Shane TimlinVShepperton SCC09:49:0011:11:0013:56:00
64Tracy WellsSProteus CC09:49:3011:12:0013:57:00
119Mick BerwickVStafford & Stone CC09:50:0011:13:0013:58:00
116Steve P BriggsVChester S&CC09:50:3011:14:0013:59:00
59David CookeVManchester CC09:51:0011:15:0014:00:00
58Jeff WilsonSManchester CC09:51:3011:16:0014:01:00
49Richard MooreSThe Sharks09:52:0011:17:0014:02:00
24Jamie ChristieMBreak Out CC09:52:3011:18:0014:03:00
10Tony O'ConnellMBradford & Bingley CC09:53:0011:19:0014:04:00

Open K1W

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Isabel GreenK1W MHemel Hempstead CC09:54:0011:22:0014:07:00
999Ellie GrantK1W MSalisbury CC09:54:3011:23:0014:08:00

Open C1M

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
999Steve GreenC1M SHemel Hempstead CC09:55:3011:26:0014:11:00
46Eleftherios ChatzilamprouDiv 1 C1M 46SReading CC09:56:0011:27:0014:12:00
45Richard ComerDiv 1 C1M 45SWindsor & District CC09:56:3011:28:0014:13:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
330Campbell WeirJ10Breadalbane CC09:57:3011:31:0014:16:00
273Harry StroudJ12Taunton CC09:58:0011:32:0014:17:00
264Antony CowderoyMIndependent09:58:3011:33:0014:18:00
99Tony WellsMLlandysul Paddlers09:59:0011:34:0014:19:00
180Samuel StroudJ14Taunton CC09:59:3011:35:0014:20:00
179Leondas PatsosJ16Manchester CC10:00:0011:36:0014:21:00
173Joshua PhillpottsJ14Shepperton SCC10:00:3011:37:0014:22:00
169Abel BlytheJ14Manchester CC10:01:0011:38:0014:23:00
163Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC10:01:3011:39:0014:24:00
161Efan WeltonJ12Llandysul Paddlers10:02:0011:40:0014:25:00
160Joseph WhittingtonJ14Frome CC10:02:3011:41:0014:26:00
159Toby WildeJ16Frome CC10:03:0011:42:0014:27:00
150Cynyr MacraeJ14Llandysul Paddlers10:03:3011:43:0014:28:00
147Oliver ShadwellJ14Lee Valley PC10:04:0011:44:0014:29:00
146Hayden RidleyJ14Lee Valley PC10:04:3011:45:0014:30:00
142Andy KoszaryMKinver CC10:05:0011:46:0014:31:00
134Jacob HillJ16Break Out CC10:05:3011:47:0014:32:00
130Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC10:06:0011:48:0014:33:00
129Austin GouldJ14Manvers WBC/Green Star CC10:06:3011:49:0014:34:00
127Luke WilkinsonJ16Green Star CC10:07:0011:50:0014:35:00
125Herbie StainesJ14Independent10:07:3011:51:0014:36:00
106Talu AysanJ14Lee Valley PC10:08:0011:52:0014:37:00
97Andrew ChildsSIndependent10:08:3011:53:0014:38:00
91Daniel KellyJ18Break Out CC10:09:0011:54:0014:39:00
87Jamie HarveyJ12Breadalbane CC10:09:3011:55:0014:40:00
84Alfie SymesJ16Frome CC10:10:0011:56:0014:41:00
82Alexavier AldredJ18Independent10:10:3011:57:0014:42:00
81James HastingsMIndependent10:11:0011:58:0014:43:00
75Scout HigginsJ14Holme Pierrepont CC10:11:3011:59:0014:44:00
72Martin OaklandMIndependent10:12:0012:00:0014:45:00
66Murray E WeirJ14Breadalbane CC10:12:3012:01:0014:46:00
58Arthur JacquesJ16CR Cats10:13:0012:02:0014:47:00
44Zayn HigginsJ16Holme Pierrepont CC10:13:3012:03:0014:48:00
39Nick ArrowsmithMHolme Pierrepont CC10:14:0012:04:0014:49:00
38Andrew NevilleMReading CC10:14:3012:05:0014:50:00
34Jacob MocklerJ12Manvers WBC10:15:0012:06:0014:51:00
33Theo WrightJ14Stafford & Stone CC10:15:3012:07:0014:52:00
31Fergus DavieJ14Breadalbane CC10:16:0012:08:0014:53:00
28Jun Yi OngSLee Valley PC10:16:3012:09:0014:54:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
36Hannah LancasterJ16Manvers WBC10:17:3012:12:0014:57:00
28Brooke BensonJ16Stafford & Stone CC10:18:0012:13:3014:58:30
27Taliesin McLeanJ14Breadalbane CC/Strathallan CC10:18:3012:15:0015:00:00
26Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers10:19:0012:16:3015:01:30
25Jasmine WildeJ14Frome CC10:19:3012:18:0015:03:00
19Ridhi MakwanaJ14Independent10:20:0012:19:3015:04:30
6Kerry ChristieJ18Break Out CC10:20:3012:21:0015:06:00

Sunday

Officials

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
2Chris WildeVets K1M 2SFrome CC09:30:0010:30:0013:15:00
62Darcey McMullinsDiv 1 K1W 62J14Lee Valley PC09:30:3010:31:0013:16:00
61Maddie HobbsDiv 1 K1W 61J14Frome CC09:31:0010:32:0013:17:00
115Austin GouldDiv 1 K1M 115J14Manvers WBC/Green Star CC09:31:3010:33:0013:18:00
114Herbie StainesDiv 1 K1M 114J14Independent09:32:0010:34:0013:19:00
113Scout HigginsDiv 1 K1M 113J14Holme Pierrepont CC09:32:3010:35:0013:20:00
18Anna-Louise GlendenningPrem C1W 18SProteus CC/The Artist Jeal09:33:0010:36:0013:21:00

Div 2 C1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
36Hayden RidleyJ14Lee Valley PC09:34:0010:39:0013:24:00
35Toby WildeJ16Frome CC09:34:3010:40:0013:25:00
34Harry JoyceJ16Shepperton SCC09:35:0010:41:0013:26:00
33Alexavier AldredJ18Independent/Independent09:35:3010:42:0013:27:00
31Oliver ShadwellJ14Lee Valley PC09:36:0010:43:0013:28:00
30Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC09:36:3010:44:0013:29:00
21Talu AysanJ14Lee Valley PC09:37:0010:45:0013:30:00
19Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC09:37:3010:46:0013:31:00
9Leo TimlinJ18Shepperton SCC09:38:0010:47:0013:32:00
8Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers09:38:3010:48:0013:33:00

Div 2 K1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
100Charlotte OwenJ12Llandysul Paddlers09:39:3010:51:0013:36:00
98Lorelei KennanJ12North Wales Slalom/Mold Canoe Club09:40:0010:52:0013:37:00
97Lisa FowlerJ16Reading CC09:40:3010:53:0013:38:00
93Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold09:41:0010:54:0013:39:00
89Evie LancasterJ12Manvers WBC09:41:3010:55:0013:40:00
87Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers09:42:0010:56:0013:41:00
84Eiri O'ConnorJ12Llandysul Paddlers09:42:3010:57:0013:42:00
74Ridhi MakwanaJ14Independent09:43:0010:58:0013:43:00
73Helen SterryMLlandysul Paddlers09:43:3010:59:0013:44:00
53Chloe HolmesJ12Manchester CC/Kingston KC09:44:0011:00:0013:45:00
31Rebecca GuestJ14Manchester CC09:44:3011:01:0013:46:00
25Hannah LancasterJ16Manvers WBC09:45:0011:02:0013:47:00
23Emma ChristieJ18Break Out CC09:45:3011:03:0013:48:00
22Karen DickinsonMStafford & Stone CC09:46:0011:04:0013:49:00
21Emily NevilleJ18Reading CC09:46:3011:05:0013:50:00
17Kerry ChristieJ18Break Out CC09:47:0011:06:0013:51:00
14Linda AllinMIndependent09:47:3011:07:0013:52:00
8Julie KolbMBradford & Bingley CC09:48:0011:08:0013:53:00

Vets

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
96Shane TimlinVShepperton SCC09:49:0011:11:0013:56:00
64Tracy WellsSProteus CC09:49:3011:12:0013:57:00
116Steve P BriggsVChester S&CC09:50:0011:13:0013:58:00
59David CookeVManchester CC09:50:3011:14:0013:59:00
58Jeff WilsonSManchester CC09:51:0011:15:0014:00:00
24Jamie ChristieMBreak Out CC09:51:3011:16:0014:01:00
21Michael HuddlestanMRibble CC09:52:0011:17:0014:02:00
10Tony O'ConnellMBradford & Bingley CC09:52:3011:18:0014:03:00

Open C1M

RTCBibNameRankingAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
46Eleftherios ChatzilamprouDiv 1 C1M 46SReading CC09:53:3011:21:0014:06:00
45Richard ComerDiv 1 C1M 45SWindsor & District CC09:54:0011:22:0014:07:00

Div 2 K1M

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
330Campbell WeirJ10Breadalbane CC09:55:0011:25:0014:10:00
273Harry StroudJ12Taunton CC09:55:3011:26:0014:11:00
264Antony CowderoyMIndependent09:56:0011:27:0014:12:00
99Tony WellsMLlandysul Paddlers09:56:3011:28:0014:13:00
180Samuel StroudJ14Taunton CC09:57:0011:29:0014:14:00
179Leondas PatsosJ16Manchester CC09:57:3011:30:0014:15:00
169Abel BlytheJ14Manchester CC09:58:0011:31:0014:16:00
163Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC09:58:3011:32:0014:17:00
161Efan WeltonJ12Llandysul Paddlers09:59:0011:33:0014:18:00
160Joseph WhittingtonJ14Frome CC09:59:3011:34:0014:19:00
159Toby WildeJ16Frome CC10:00:0011:35:0014:20:00
153Aaron NolanSThe Sharks10:00:3011:36:0014:21:00
150Cynyr MacraeJ14Llandysul Paddlers10:01:0011:37:0014:22:00
147Oliver ShadwellJ14Lee Valley PC10:01:3011:38:0014:23:00
146Hayden RidleyJ14Lee Valley PC10:02:0011:39:0014:24:00
142Andy KoszaryMKinver CC10:02:3011:40:0014:25:00
134Jacob HillJ16Break Out CC10:03:0011:41:0014:26:00
130Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC10:03:3011:42:0014:27:00
127Luke WilkinsonJ16Green Star CC10:04:0011:43:0014:28:00
106Talu AysanJ14Lee Valley PC10:04:3011:44:0014:29:00
91Daniel KellyJ18Break Out CC10:05:0011:45:0014:30:00
87Jamie HarveyJ12Breadalbane CC10:05:3011:46:0014:31:00
84Alfie SymesJ16Frome CC10:06:0011:47:0014:32:00
82Alexavier AldredJ18Independent10:06:3011:48:0014:33:00
81James HastingsMIndependent10:07:0011:49:0014:34:00
72Martin OaklandMIndependent10:07:3011:50:0014:35:00
66Murray E WeirJ14Breadalbane CC10:08:0011:51:0014:36:00
58Arthur JacquesJ16CR Cats10:08:3011:52:0014:37:00
44Zayn HigginsJ16Holme Pierrepont CC10:09:0011:53:0014:38:00
39Nick ArrowsmithMHolme Pierrepont CC10:09:3011:54:0014:39:00
38Andrew NevilleMReading CC10:10:0011:55:0014:40:00
34Jacob MocklerJ12Manvers WBC10:10:3011:56:0014:41:00
33Theo WrightJ14Stafford & Stone CC10:11:0011:57:0014:42:00
31Fergus DavieJ14Breadalbane CC10:11:3011:58:0014:43:00
28Jun Yi OngSLee Valley PC10:12:0011:59:0014:44:00

Div 2 C1W

RTCBibNameAgeClubOfficial PracticeRun 1Run 2
36Hannah LancasterJ16Manvers WBC10:13:0012:02:0014:47:00
28Brooke BensonJ16Stafford & Stone CC10:13:3012:03:3014:48:30
26Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers10:14:0012:05:0014:50:00
25Jasmine WildeJ14Frome CC10:14:3012:06:3014:51:30
19Ridhi MakwanaJ14Independent10:15:0012:08:0014:53:00
6Kerry ChristieJ18Break Out CC10:15:3012:09:3014:54:30