2021Nene White Water 2/3 Double

 We ask all visitors (competitors and supporters) to please take a lateral flow test before attending. If this is positive, or if you have Covid-19 symptoms, please do not attend this event.
The commercial cafe on site will be open, and operating to their own Covid-19 procedures.

Since the last event here the car park has been considerably extended, and is now all tarmac surfaced. There will therefore be plenty of room for motorhomes and caravans, but awnings cannot be pegged down.
There will be limited space for camping within and around the course.

However the car park does fill up with visitors cars during the day, so if you expect to be bringing a caravan or motorhome,  and expect to arrive after around 10am on Saturday, please let us know, so that we can try to reserve space for you.

The centre building will be open for toilets and changing rooms during the day. Please limit numbers in the changing roms and showers in accordance with the notices displayed. At night there will be chemical toilets in tents available.

Because of the cost of running the pumps, there will not be practice on Friday evening. We anticipate starting Saturday free practice around 9am, depending on entry numbers. The competition is expected to start at 12 noon on Saturday, 10 am on Sunday, again depending on entry numbers.

Please watch this page for more information.

  • Organiser: Alan Adams
  • Email: slalom@nckc.org.uk
  • Club: Northampton Canoe and Kayak Club
  • Date(s): 2/3 October
  • Location: Northamptonshire show map

Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 2 K1M (31 entries)

RTCBibNameAgeClub
164Beinn RobertsJ16Green Star CC/Glanford and Scunthorpe CC
152Deio ThomasJ12Llandysul Paddlers
150Cynyr MacraeJ14Llandysul Paddlers
149Kitchener DuckworthJ16Llandysul Paddlers
148Jack PreeceJ14Llandysul Paddlers
147Oliver ShadwellJ14Lee Valley PC
134Jacob HillJ16Break Out CC
130Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC
129Austin GouldJ14Manvers WBC/Greenstar CC
127Luke WilkinsonJ16Green Star CC
125Herbie StainesJ14Independent
120Dominic ThomasJ14Lee Valley PC
116Andrew LawU23Stourbridge Arm CC
113Luke WalfordU23Stourbridge Arm CC
106Talu AysanJ14Lee Valley PC
97Andrew ChildsSIndependent
96Khaleel ZiauddinU23The Sharks
91Daniel KellyJ18Break Out CC
84Alfie SymesJ16Frome CC
82Alexavier AldredJ18Independent
78Bob TillingMNewbury CC
72Martin OaklandMIndependent
63Jason NicholsonMBradford & Bingley CC
58Arthur JacquesJ16CR Cats
39Nick ArrowsmithMHolme Pierrepont CC
38Andrew NevilleMReading CC
37Morgan PaulJ16Proteus CC
34Jacob MocklerJ12Manvers WBC
33Theo WrightJ14Stafford & Stone CC
21Thomas ArrowsmithJ16Holme Pierrepont CC
16Joshua SpackmanJ16Shepperton SCC

Div 2 K1W (14 entries)

RTCBibNameAgeClub
93Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold
91Lara ElcockJ14North Wales Slalom
90Megan JonesJ16Llandysul Paddlers
87Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers
84Eiri O'ConnorJ12Llandysul Paddlers
82Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers
73Helen SterryMLlandysul Paddlers
53Chloe HolmesJ12Manchester CC/Kingston KC
41Darcey McMullinsJ14Lee Valley PC
39Tavi MurrayMSeren Dŵr
25Hannah LancasterJ16Manvers WBC
21Emily NevilleJ18Reading CC
14Linda AllinMIndependent
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (7 entries)

RTCBibNameAgeClub
31Oliver ShadwellJ14Lee Valley PC
30Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC
21Talu AysanJ14Lee Valley PC
19Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC
9Leo TimlinJ18Shepperton SCC
8Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers
5Louie GordonJ16Holme Pierrepont CC

Div 2 C1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
28Brooke BensonJ16Stafford & Stone CC
26Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers
24Darcey McMullinsJ14Lee Valley PC
16Julie KolbMBradford & Bingley CC

Vets (7 entries)

RTCBibNameAgeClub
96Shane TimlinVShepperton SCC
64Tracy WellsSProteus CC
58Jeff WilsonSManchester CC
49Richard MooreSThe Sharks
40Fred DoodeySWorcester CC
17Darren ShipMStafford & Stone CC
7Steve HarrattMStafford & Stone CC

Div 3 K1M (21 entries)

RTCBibNameAgeClub
294Peter ThomasMBreak Out CC
287Snowdon DuckworthJ10Llandysul Paddlers
281Matthew ArdenJ16Manvers WBC
269Lewis ArdenJ14Manvers WBC
267Leondas PatsosJ16Manchester CC
264Antony CowderoyMIndependent
262Cai JonesJ16Llandysul Paddlers
252Gruffydd WilliamsJ12Llandysul Paddlers
248Aaron GibbsJ16Shepperton SCC
220Toby ElcockJ16North Wales Slalom/Mold CC
199Edward SearleJ16Shepperton SCC
198Finlay GlanvilleJ16Shepperton SCC/Cloggies@ntlworld.com
197Joshua PhillpottsJ14Shepperton SCC
84Gabriel JohnsonJ14Holme Pierrepont CC
68Samuel StroudJ14Taunton CC
65Lucas MontgomeryJ16Break Out CC
62Joshua WiddowsonJ16Break Out CC
27Abel BlytheJ14Manchester CC
25Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC
18Mark MontgomeryMBreak Out CC
5Ethan PinkneyJ12Green Star CC

Div 3 K1W (9 entries)

RTCBibNameAgeClub
140Charlotte OwenJ12Llandysul Paddlers
135Keira Barrett-BethellJ16Llandysul Paddlers
131Leisa ThomasJ16Llandysul Paddlers
127Rosie-Lou DuckworthJ12Llandysul Paddlers
126Lisa FowlerJ16Reading CC
122Gwenllian JonesJ14Llandysul Paddlers
74Alice CoombesJ12Shepperton SCC
33Lorelei KennanJ12North Wales Slalom
10Vorna PaulJ14Proteus CC

Div 3 C1W (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
36Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold CC
22Hannah LancasterJ16Manvers WBC
18Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers

Officials (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
16George HarrattDiv 1 C1M 16J18Stafford & Stone CC
95Jacob OaklandDiv 1 K1M 95J18Independent

Spectators (44 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
76Helen BradfordDiv 3 K1W 76SCR Cats
74Alice CoombesDiv 3 K1W 74J12Shepperton SCC
33Lorelei KennanDiv 3 K1W 33J12North Wales Slalom
283Richard ArdenDiv 3 K1M 283MManvers WBC
267Leondas PatsosDiv 3 K1M 267J16Manchester CC
199Edward SearleDiv 3 K1M 199J16Shepperton SCC
5Ethan PinkneyDiv 3 K1M 5J12Green Star CC
84Eiri O'ConnorDiv 2 K1W 84J12Llandysul Paddlers
19Harry McKennaDiv 2 C1M 19J16Stafford & Stone CC
129Austin GouldDiv 2 K1M 129J14Manvers WBC/Greenstar CC
120Dominic ThomasDiv 2 K1M 120J14Lee Valley PC
96Khaleel ZiauddinDiv 2 K1M 96U23The Sharks
91Daniel KellyDiv 2 K1M 91J18Break Out CC
82Alexavier AldredDiv 2 K1M 82J18Independent
16Joshua SpackmanDiv 2 K1M 16J16Shepperton SCC
999Neil JohnsonNon Paddler S
999Kevin StroudNon Paddler MTaunton CC
999Sasha GibbsNon Paddler MShepperton SCC
999Colin DuckworthNon Paddler MIndependent
999Tia DuckworthNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Ryan HardwidgeNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Sarah JonesNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Rachel FowlerNon Paddler SReading CC
999Michaela ShadwellNon Paddler MIndependent
999Wendy WilliamsonNon Paddler MMold CC
999Wyn WilliamsNon Paddler SLlandysul Paddlers
999Lydia ReevesNon Paddler S
999Martin ReevesNon Paddler S
999Victoria ReevesNon Paddler S
999Clare BlytheNon Paddler MManchester CC
999Lauren RidleyNon Paddler M
999Lloyd AllinNon Paddler M
999Charlotte WrightNon Paddler S
999Spencer McMullinsNon Paddler M
999Grant Mockler TaxiNon Paddler S
999Kerry AshtonNon Paddler MManvers WBC
999Rakesh MakwanaNon Paddler S
999Samuel knappNon Paddler MFrome CC
999Lisa GordonNon Paddler MHolme Pierrepont CC
999Mark WilkinsonNon Paddler MGreen Star CC
999Nicola LancasterNon Paddler MManvers WBC
999Sunny RhodesNon Paddler MLee Valley PC
999Alison PaulNon Paddler MProteus CC
999Kevin PaulNon Paddler MProteus CC

Sunday

Div 2 K1M (30 entries)

RTCBibNameAgeClub
166Gabriel Rawlings-CroftsJ16Stafford & Stone CC
164Beinn RobertsJ16Green Star CC/Glanford and Scunthorpe CC
152Deio ThomasJ12Llandysul Paddlers
150Cynyr MacraeJ14Llandysul Paddlers
149Kitchener DuckworthJ16Llandysul Paddlers
148Jack PreeceJ14Llandysul Paddlers
147Oliver ShadwellJ14Lee Valley PC
134Jacob HillJ16Break Out CC
130Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC
129Austin GouldJ14Manvers WBC/Greenstar CC
127Luke WilkinsonJ16Green Star CC
125Herbie StainesJ14Independent
120Dominic ThomasJ14Lee Valley PC
116Andrew LawU23Stourbridge Arm CC
113Luke WalfordU23Stourbridge Arm CC
106Talu AysanJ14Lee Valley PC
97Andrew ChildsSIndependent
84Alfie SymesJ16Frome CC
82Alexavier AldredJ18Independent
78Bob TillingMNewbury CC
72Martin OaklandMIndependent
63Jason NicholsonMBradford & Bingley CC
61John StonerMBreak Out CC
58Arthur JacquesJ16CR Cats
39Nick ArrowsmithMHolme Pierrepont CC
37Morgan PaulJ16Proteus CC
34Jacob MocklerJ12Manvers WBC
33Theo WrightJ14Stafford & Stone CC
21Thomas ArrowsmithJ16Holme Pierrepont CC
16Joshua SpackmanJ16Shepperton SCC

Div 2 K1W (14 entries)

RTCBibNameAgeClub
93Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold
91Lara ElcockJ14North Wales Slalom
90Megan JonesJ16Llandysul Paddlers
87Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers
84Eiri O'ConnorJ12Llandysul Paddlers
82Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers
73Helen SterryMLlandysul Paddlers
53Chloe HolmesJ12Manchester CC/Kingston KC
41Darcey McMullinsJ14Lee Valley PC
39Tavi MurrayMSeren Dŵr
29Jess CroomeJ14Stafford & Stone CC
25Hannah LancasterJ16Manvers WBC
14Linda AllinMIndependent
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (8 entries)

RTCBibNameAgeClub
31Oliver ShadwellJ14Lee Valley PC
30Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC
29Finley CroomeJ16Stafford & Stone CC
21Talu AysanJ14Lee Valley PC
19Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC
9Leo TimlinJ18Shepperton SCC
8Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers
5Louie GordonJ16Holme Pierrepont CC

Div 2 C1W (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
31Chloe HolmesJ12Manchester CC
28Brooke BensonJ16Stafford & Stone CC
26Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers
24Darcey McMullinsJ14Lee Valley PC
16Julie KolbMBradford & Bingley CC

Vets (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
103Patrick ThornVWindsor & District CC
96Shane TimlinVShepperton SCC
64Tracy WellsSProteus CC
40Fred DoodeySWorcester CC
17Darren ShipMStafford & Stone CC
7Steve HarrattMStafford & Stone CC

Div 3 K1M (17 entries)

RTCBibNameAgeClub
293Angus van WinsumJ14Stafford & Stone CC
287Snowdon DuckworthJ10Llandysul Paddlers
281Matthew ArdenJ16Manvers WBC
269Lewis ArdenJ14Manvers WBC
267Leondas PatsosJ16Manchester CC
264Antony CowderoyMIndependent
262Cai JonesJ16Llandysul Paddlers
252Gruffydd WilliamsJ12Llandysul Paddlers
226Ben GibbyJ14Wyedean CC
220Toby ElcockJ16North Wales Slalom/Mold CC
197Joshua PhillpottsJ14Shepperton SCC
84Gabriel JohnsonJ14Holme Pierrepont CC
68Samuel StroudJ14Taunton CC
35Frank GriffinJ16Break Out CC
27Abel BlytheJ14Manchester CC
25Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC
5Ethan PinkneyJ12Green Star CC

Div 3 K1W (9 entries)

RTCBibNameAgeClub
140Charlotte OwenJ12Llandysul Paddlers
139Daisy MacklinJ14Stafford & Stone CC
135Keira Barrett-BethellJ16Llandysul Paddlers
131Leisa ThomasJ16Llandysul Paddlers
127Rosie-Lou DuckworthJ12Llandysul Paddlers
126Lisa FowlerJ16Reading CC
122Gwenllian JonesJ14Llandysul Paddlers
33Lorelei KennanJ12North Wales Slalom
10Vorna PaulJ14Proteus CC

Div 3 C1M (2 entries)

RTCBibNameAgeClub
55Leo MillerJ14Stafford & Stone CC
19Robin WilliamsSWey KC

Div 3 C1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
36Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold CC
33Jess CroomeJ14Stafford & Stone CC
22Hannah LancasterJ16Manvers WBC
18Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers

Officials (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
34Isobel MockettDiv 1 K1W 34J16Stafford & Stone CC
16George HarrattDiv 1 C1M 16J18Stafford & Stone CC

Spectators (41 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
76Helen BradfordDiv 3 K1W 76SCR Cats
33Lorelei KennanDiv 3 K1W 33J12North Wales Slalom
55Leo MillerDiv 3 C1M 55J14Stafford & Stone CC
283Richard ArdenDiv 3 K1M 283MManvers WBC
267Leondas PatsosDiv 3 K1M 267J16Manchester CC
35Frank GriffinDiv 3 K1M 35J16Break Out CC
5Ethan PinkneyDiv 3 K1M 5J12Green Star CC
84Eiri O'ConnorDiv 2 K1W 84J12Llandysul Paddlers
19Harry McKennaDiv 2 C1M 19J16Stafford & Stone CC
129Austin GouldDiv 2 K1M 129J14Manvers WBC/Greenstar CC
120Dominic ThomasDiv 2 K1M 120J14Lee Valley PC
82Alexavier AldredDiv 2 K1M 82J18Independent
16Joshua SpackmanDiv 2 K1M 16J16Shepperton SCC
999Neil JohnsonNon Paddler S
999Kevin StroudNon Paddler MTaunton CC
999Colin DuckworthNon Paddler MIndependent
999Tia DuckworthNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Ryan HardwidgeNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Sarah JonesNon Paddler MLlandysul Paddlers
999adam van winsumNon Paddler MStafford & Stone CC
999gemma MacklinNon Paddler MStafford & Stone CC
999Dan MacklinNon Paddler MStafford & Stone CC
999Rachel FowlerNon Paddler SReading CC
999Michaela ShadwellNon Paddler MIndependent
999Wendy WilliamsonNon Paddler MMold CC
999Wyn WilliamsNon Paddler SLlandysul Paddlers
999Lydia ReevesNon Paddler S
999Martin ReevesNon Paddler S
999Victoria ReevesNon Paddler S
999Clare BlytheNon Paddler MManchester CC
999Charlotte WrightNon Paddler S
999Spencer McMullinsNon Paddler M
999Grant Mockler TaxiNon Paddler S
999Kerry AshtonNon Paddler MManvers WBC
999Rakesh MakwanaNon Paddler S
999Samuel knappNon Paddler MFrome CC
999Lisa GordonNon Paddler MHolme Pierrepont CC
999Mark WilkinsonNon Paddler MGreen Star CC
999Nicola LancasterNon Paddler MManvers WBC
999Sunny RhodesNon Paddler MLee Valley PC
999Kevin PaulNon Paddler MProteus CC