2021Symonds Yat 2/3 Double

Welcome to Symonds Yat Slalom,

Racing will be taking place over two days with the first race being on Saturday and the 2nd race on Sunday.

Due to the pandemic we are collecting the names of non-racing attendees (parents, coaches etc). There is a red bar at the top of the race entry page, if you are a non-competing attendee, please click on it and enter your details.

Competitors do not need to register as spectators.


Canoe Slalom Entries

Sign in here to enter slalom competitions online


Entries Accepted To Date

Please note this is a list of entries only, the running order may well be different.

A list of RTC code meanings is at the bottom of the entries page.

Saturday

Div 2 K1M (30 entries)

RTCBibNameAgeClub
172Ben GibbyJ14Wyedean CC
168Sam RollsJ16Wyedean CC
P167Alasdair WoodwardJ18Wyedean CC
163Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC
161Efan WeltonJ12Llandysul Paddlers
159Toby WildeJ16Frome CC
152Deio ThomasJ12Llandysul Paddlers
150Cynyr MacraeJ14Llandysul Paddlers
146Hayden RidleyJ14Lee Valley PC
134Jacob HillJ16Break Out CC
130Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC
129Austin GouldJ14Manvers WBC/Greenstar CC
127Luke WilkinsonJ16Green Star CC
125Herbie StainesJ14Independent
112Paul JonesMCardiff CC
106Talu AysanJ14Lee Valley PC
97Andrew ChildsSIndependent
86Andrew GuestMManchester CC
85Phil CopelandMStroud Valley CC
84Alfie SymesJ16Frome CC
81James HastingsMIndependent
78Bob TillingMNewbury CC
75Scout HigginsJ14Holme Pierrepont CC
72Martin OaklandMIndependent
58Arthur JacquesJ16CR Cats
56Tony ChalkMStroud Valley CC
44Zayn HigginsJ16Holme Pierrepont CC
39Nick ArrowsmithMHolme Pierrepont CC
34Jacob MocklerJ12Manvers WBC
21Thomas ArrowsmithJ16Holme Pierrepont CC

Div 2 K1W (25 entries)

RTCBibNameAgeClub
P98Lorelei KennanJ12North Wales Slalom
P95Keira Barrett-BethellJ16Llandysul Paddlers
P94Cari JonesJ14Llandysul Paddlers
P93Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold
92Sophie ReidJ12Llandysul Paddlers
91Lara ElcockJ14North Wales Slalom
90Megan JonesJ16Llandysul Paddlers
89Evie LancasterJ12Manvers WBC
87Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers
84Eiri O'ConnorJ12Llandysul Paddlers
82Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers
74Ridhi MakwanaJ14Independent
73Helen SterryMLlandysul Paddlers
71Maddie HobbsJ14Frome CC
56Millie StantonJ16Wyedean CC
53Chloe HolmesJ12Manchester CC/Kingston KC
47Oriana PerottiMCheltenham CC
45Laura HauMSeren Dŵr
39Tavi MurrayMSeren Dŵr
31Rebecca GuestJ14Manchester CC
25Hannah LancasterJ16Manvers WBC
22Karen DickinsonMStafford & Stone CC
14Linda AllinMIndependent
13Keira PearceJ18Stafford & Stone CC
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
30Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC
27Dan JoyceJ16Shepperton SCC
21Talu AysanJ14Lee Valley PC
19Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC
8Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers
7Jim WallisMPinkston Panthers

Div 2 C1W (5 entries)

RTCBibNameAgeClub
P32Lisa Meleri WilliamsJ16North Wales Slalom
26Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers
25Jasmine WildeJ14Frome CC
19Ridhi MakwanaJ14Independent
16Julie KolbMBradford & Bingley CC

C2 (3 entries)

RTCBibNameAgeClub
999Leo Haston-Wilson / Lisa Meleri WilliamsSNorth Wales Slalom
999Tony Chalk / Phil CopelandSStroud Valley CC
36Callum Jones / Richard LonghurstSCheltenham CC

Vets (13 entries)

RTCBibNameAgeClub
103Patrick ThornVWindsor & District CC
79Helen WeedonVLlandysul Paddlers
77Rose MitchellVWyedean CC
73Avis NoottVBristol CC
70Marie FinertyVIndependent
66Noreen BishopVCheltenham CC
62Alison LonghurstVCheltenham CC
40Fred DoodeySWorcester CC
39Paul MarshallSPoole Harbour CC
26John MacLeodSCheltenham CC
16Robert GravesMIndependent
11Phil GoodingSStafford & Stone CC
10Tony O'ConnellMBradford & Bingley CC

Div 3 K1M (28 entries)

RTCBibNameAgeClub
£341Josef PrestonJ12Wyedean CC
£340Ben WatkinsJ12Wyedean CC
299Thomas HargreavesJ10Wyedean CC
286Sid GriffithsJ10Wyedean CC
285Jake MitchellJ12Wyedean CC
278Lewis RogersJ14North Wales Slalom/Mold CC
273Harry StroudJ12Taunton CC
270Charlie Darby-DowmanJ10Holme Pierrepont CC
267Leondas PatsosJ16Manchester CC
262Cai JonesJ16Llandysul Paddlers
253Noa LloydJ14Llandysul Paddlers
252Gruffydd WilliamsJ12Llandysul Paddlers
251Callum JonesJ14Cheltenham CC
231Connor Thorpe-WilliamsJ14Wyedean CC
230Peter WeltonMLlandysul Paddlers
220Toby ElcockJ16North Wales Slalom/Mold CC
199Edward SearleJ16Shepperton SCC
197Joshua PhillpottsJ14Shepperton SCC
99Tony WellsMLlandysul Paddlers
95James ChadJ18Cheltenham CC
84Gabriel JohnsonJ14Holme Pierrepont CC
83Ben BeachellMIndependent
76Harry DavisJ18Cheltenham CC
75Alastair McDonaldJ12CR Cats
74Jack RollsJ18Wyedean CC
68Samuel StroudJ14Taunton CC
64William GoodheadJ14Green Star CC
30Callum McDonaldJ16CR Cats

Div 3 K1W (10 entries)

RTCBibNameAgeClub
156Leri Jones-KennyJ8Llandysul Paddlers
154Tamsin HargreavesJ10Wyedean CC
140Charlotte OwenJ12Llandysul Paddlers
139Daisy MacklinJ14Stafford & Stone CC
132Jessica GoodmanJ10Frome CC
131Leisa ThomasJ16Llandysul Paddlers
122Gwenllian JonesJ14Llandysul Paddlers
74Alice CoombesJ12Shepperton SCC
38Elizabeth YoungJ14Stroud Valley CC/North Avon CC
32Adeline HumphreyJ14CR Cats

Div 3 C1M (7 entries)

RTCBibNameAgeClub
62Callum McDonaldJ16CR Cats
60Lewis RogersJ14North Wales Slalom
57Gruffydd WilliamsJ12Llandysul Paddlers
55Leo MillerJ14Stafford & Stone CC
43Leo Haston-WilsonJ14North Wales Slalom
31Toby WildeJ16Frome CC
13Hayden RidleyJ14Lee Valley PC

Div 3 C1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
37Anna AlferJ12Wyedean CC
36Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold CC
22Hannah LancasterJ16Manvers WBC
18Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers

Officials (1 entry)

RTCBibNameRankingAgeClub
999Rufus McGrearyK1M MStafford & Stone CC

Spectators (61 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
18Lucy BowenDiv 3 C1W 18J12Llandysul Paddlers
156Leri Jones-KennyDiv 3 K1W 156J8Llandysul Paddlers
76Helen BradfordDiv 3 K1W 76SCR Cats
74Alice CoombesDiv 3 K1W 74J12Shepperton SCC
60Lewis RogersDiv 3 C1M 60J14North Wales Slalom
13Hayden RidleyDiv 3 C1M 13J14Lee Valley PC
286Sid GriffithsDiv 3 K1M 286J10Wyedean CC
285Jake MitchellDiv 3 K1M 285J12Wyedean CC
278Lewis RogersDiv 3 K1M 278J14North Wales Slalom/Mold CC
270Charlie Darby-DowmanDiv 3 K1M 270J10Holme Pierrepont CC
267Leondas PatsosDiv 3 K1M 267J16Manchester CC
199Edward SearleDiv 3 K1M 199J16Shepperton SCC
197Joshua PhillpottsDiv 3 K1M 197J14Shepperton SCC
95James ChadDiv 3 K1M 95J18Cheltenham CC
32Lisa Meleri WilliamsDiv 2 C1W 32J16North Wales Slalom
98Lorelei KennanDiv 2 K1W 98J12North Wales Slalom
94Cari JonesDiv 2 K1W 94J14Llandysul Paddlers
84Eiri O'ConnorDiv 2 K1W 84J12Llandysul Paddlers
27Dan JoyceDiv 2 C1M 27J16Shepperton SCC
8Tecwyn WilliamsDiv 2 C1M 8J14Llandysul Paddlers
167Alasdair WoodwardDiv 2 K1M 167J18Wyedean CC
129Austin GouldDiv 2 K1M 129J14Manvers WBC/Greenstar CC
106Talu AysanDiv 2 K1M 106J14Lee Valley PC
78Bob TillingDiv 2 K1M 78MNewbury CC
999Steve AshtonNon Paddler MManvers WBC
999Emma PhillpottsNon Paddler SShepperton SCC
999Fiona McDonaldNon Paddler S
999Andrew McDonaldNon Paddler S
999Lloyd AllinNon Paddler M
999Rakesh MakwanaNon Paddler S
999Neil JohnsonNon Paddler S
999Lydia ReevesNon Paddler S
999Martin ReevesNon Paddler S
999Victoria ReevesNon Paddler S
999Sandie PearceNon Paddler S
999Stephen PearceNon Paddler S
999Dave hargreavesNon Paddler MWyedean CC
999Sarahlee hargreavesNon Paddler SWyedean CC
999Catrin thomasNon Paddler SLlandysul Paddlers
999gemma MacklinNon Paddler MStafford & Stone CC
999Dan MacklinNon Paddler MStafford & Stone CC
999Sylvia EvansNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Simon RollsNon Paddler MWyedean CC
999Debbie OwenNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Sarah JonesNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Emyr JonesNon Paddler MLlandysul Paddlers
999John GoodheadNon Paddler MGreen Star CC
999Mark WilkinsonNon Paddler MGreen Star CC
999Gwenan WilliamsNon Paddler MNorth Wales Slalom
999Lee CroftsNon Paddler MStafford & Stone CC
999Glenn RidleyNon Paddler M
999Nicola LancasterNon Paddler MManvers WBC
999Abby ReidNon Paddler MLlandysul Paddlers
999John ElcockNon Paddler SNorth Wales Slalom
999Neil TauntNon Paddler MNorth Wales Slalom
999Owen Inglis HumphreyNon Paddler MCR Cats
999Wendy Inglis HumphreyNon Paddler M
999Grant Mockler TaxiNon Paddler S
999Samuel knappNon Paddler MFrome CC
999Amy symesNon Paddler SFrome CC
999Eleanor GravesNon Paddler U23Independent

Sunday

Div 2 K1M (29 entries)

RTCBibNameAgeClub
172Ben GibbyJ14Wyedean CC
168Sam RollsJ16Wyedean CC
P167Alasdair WoodwardJ18Wyedean CC
163Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC
161Efan WeltonJ12Llandysul Paddlers
160Joseph WhittingtonJ14Frome CC
159Toby WildeJ16Frome CC
152Deio ThomasJ12Llandysul Paddlers
150Cynyr MacraeJ14Llandysul Paddlers
146Hayden RidleyJ14Lee Valley PC
134Jacob HillJ16Break Out CC
130Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC
129Austin GouldJ14Manvers WBC/Greenstar CC
127Luke WilkinsonJ16Green Star CC
125Herbie StainesJ14Independent
112Paul JonesMCardiff CC
106Talu AysanJ14Lee Valley PC
86Andrew GuestMManchester CC
85Phil CopelandMStroud Valley CC
84Alfie SymesJ16Frome CC
81James HastingsMIndependent
78Bob TillingMNewbury CC
75Scout HigginsJ14Holme Pierrepont CC
58Arthur JacquesJ16CR Cats
56Tony ChalkMStroud Valley CC
44Zayn HigginsJ16Holme Pierrepont CC
39Nick ArrowsmithMHolme Pierrepont CC
34Jacob MocklerJ12Manvers WBC
21Thomas ArrowsmithJ16Holme Pierrepont CC

Div 2 K1W (23 entries)

RTCBibNameAgeClub
P98Lorelei KennanJ12North Wales Slalom
P95Keira Barrett-BethellJ16Llandysul Paddlers
P93Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold
92Sophie ReidJ12Llandysul Paddlers
91Lara ElcockJ14North Wales Slalom
90Megan JonesJ16Llandysul Paddlers
89Evie LancasterJ12Manvers WBC
87Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers
84Eiri O'ConnorJ12Llandysul Paddlers
82Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers
74Ridhi MakwanaJ14Independent
73Helen SterryMLlandysul Paddlers
71Maddie HobbsJ14Frome CC
56Millie StantonJ16Wyedean CC
53Chloe HolmesJ12Manchester CC/Kingston KC
47Oriana PerottiMCheltenham CC
45Laura HauMSeren Dŵr
39Tavi MurrayMSeren Dŵr
31Rebecca GuestJ14Manchester CC
25Hannah LancasterJ16Manvers WBC
22Karen DickinsonMStafford & Stone CC
14Linda AllinMIndependent
8Julie KolbMBradford & Bingley CC

Div 2 C1M (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
30Sebastian ReevesJ14Lee Valley PC
27Dan JoyceJ16Shepperton SCC
21Talu AysanJ14Lee Valley PC
19Harry McKennaJ16Stafford & Stone CC
8Tecwyn WilliamsJ14Llandysul Paddlers
7Jim WallisMPinkston Panthers

Div 2 C1W (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
P32Lisa Meleri WilliamsJ16North Wales Slalom
31Chloe HolmesJ12Manchester CC
26Sadie SterryJ16Llandysul Paddlers
25Jasmine WildeJ14Frome CC
19Ridhi MakwanaJ14Independent
16Julie KolbMBradford & Bingley CC

C2 (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
999Oliver DYER / Josephine DYERSStroud Valley CC
999Leo Haston-Wilson / Lisa Meleri WilliamsSNorth Wales Slalom
999Tony Chalk / Phil CopelandSStroud Valley CC
36Callum Jones / Richard LonghurstSCheltenham CC

Vets (11 entries)

RTCBibNameAgeClub
79Helen WeedonVLlandysul Paddlers
77Rose MitchellVWyedean CC
73Avis NoottVBristol CC
70Marie FinertyVIndependent
66Noreen BishopVCheltenham CC
62Alison LonghurstVCheltenham CC
40Fred DoodeySWorcester CC
39Paul MarshallSPoole Harbour CC
26John MacLeodSCheltenham CC
11Phil GoodingSStafford & Stone CC
10Tony O'ConnellMBradford & Bingley CC

Div 3 K1M (20 entries)

RTCBibNameAgeClub
£341Josef PrestonJ12Wyedean CC
£340Ben WatkinsJ12Wyedean CC
311Oliver DyerSStroud Valley CC
299Thomas HargreavesJ10Wyedean CC
286Sid GriffithsJ10Wyedean CC
285Jake MitchellJ12Wyedean CC
278Lewis RogersJ14North Wales Slalom/Mold CC
273Harry StroudJ12Taunton CC
267Leondas PatsosJ16Manchester CC
253Noa LloydJ14Llandysul Paddlers
252Gruffydd WilliamsJ12Llandysul Paddlers
251Callum JonesJ14Cheltenham CC
231Connor Thorpe-WilliamsJ14Wyedean CC
230Peter WeltonMLlandysul Paddlers
220Toby ElcockJ16North Wales Slalom/Mold CC
99Tony WellsMLlandysul Paddlers
84Gabriel JohnsonJ14Holme Pierrepont CC
74Jack RollsJ18Wyedean CC
68Samuel StroudJ14Taunton CC
64William GoodheadJ14Green Star CC

Div 3 K1W (10 entries)

RTCBibNameAgeClub
154Tamsin HargreavesJ10Wyedean CC
140Charlotte OwenJ12Llandysul Paddlers
139Daisy MacklinJ14Stafford & Stone CC
133Heather LonghurstJ8Cheltenham CC
132Jessica GoodmanJ10Frome CC
131Leisa ThomasJ16Llandysul Paddlers
123Josephine DyerJ16Stroud Valley CC
122Gwenllian JonesJ14Llandysul Paddlers
38Elizabeth YoungJ14Stroud Valley CC/North Avon CC
32Adeline HumphreyJ14CR Cats

Div 3 C1M (6 entries)

RTCBibNameAgeClub
60Lewis RogersJ14North Wales Slalom
57Gruffydd WilliamsJ12Llandysul Paddlers
55Leo MillerJ14Stafford & Stone CC
43Leo Haston-WilsonJ14North Wales Slalom
31Toby WildeJ16Frome CC
13Hayden RidleyJ14Lee Valley PC

Div 3 C1W (4 entries)

RTCBibNameAgeClub
37Anna AlferJ12Wyedean CC
36Robyn TauntJ12North Wales Slalom/Mold CC
22Hannah LancasterJ16Manvers WBC
18Lucy BowenJ12Llandysul Paddlers

Officials (2 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
23Mari WatkinsDiv 1 K1W 23U23Llandysul Paddlers
105Elliot DavisPrem K1M 105U23Cheltenham CC

Spectators (49 entries)

RTCBibNameRankingAgeClub
18Lucy BowenDiv 3 C1W 18J12Llandysul Paddlers
76Helen BradfordDiv 3 K1W 76SCR Cats
60Lewis RogersDiv 3 C1M 60J14North Wales Slalom
13Hayden RidleyDiv 3 C1M 13J14Lee Valley PC
286Sid GriffithsDiv 3 K1M 286J10Wyedean CC
285Jake MitchellDiv 3 K1M 285J12Wyedean CC
278Lewis RogersDiv 3 K1M 278J14North Wales Slalom/Mold CC
267Leondas PatsosDiv 3 K1M 267J16Manchester CC
32Lisa Meleri WilliamsDiv 2 C1W 32J16North Wales Slalom
98Lorelei KennanDiv 2 K1W 98J12North Wales Slalom
84Eiri O'ConnorDiv 2 K1W 84J12Llandysul Paddlers
27Dan JoyceDiv 2 C1M 27J16Shepperton SCC
8Tecwyn WilliamsDiv 2 C1M 8J14Llandysul Paddlers
167Alasdair WoodwardDiv 2 K1M 167J18Wyedean CC
129Austin GouldDiv 2 K1M 129J14Manvers WBC/Greenstar CC
106Talu AysanDiv 2 K1M 106J14Lee Valley PC
78Bob TillingDiv 2 K1M 78MNewbury CC
999Steve AshtonNon Paddler MManvers WBC
999Lloyd AllinNon Paddler M
999Rakesh MakwanaNon Paddler S
999Neil JohnsonNon Paddler S
999Lydia ReevesNon Paddler S
999Martin ReevesNon Paddler S
999Victoria ReevesNon Paddler S
999Dave hargreavesNon Paddler MWyedean CC
999Sarahlee hargreavesNon Paddler SWyedean CC
999Catrin thomasNon Paddler SLlandysul Paddlers
999gemma MacklinNon Paddler MStafford & Stone CC
999Dan MacklinNon Paddler MStafford & Stone CC
999Sylvia EvansNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Simon RollsNon Paddler MWyedean CC
999Debbie OwenNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Sarah JonesNon Paddler MLlandysul Paddlers
999Emyr JonesNon Paddler MLlandysul Paddlers
999John GoodheadNon Paddler MGreen Star CC
999Mark WilkinsonNon Paddler MGreen Star CC
999Gwenan WilliamsNon Paddler MNorth Wales Slalom
999Lee CroftsNon Paddler MStafford & Stone CC
999Glenn RidleyNon Paddler M
999Nicola LancasterNon Paddler MManvers WBC
999Abby ReidNon Paddler MLlandysul Paddlers
999John ElcockNon Paddler SNorth Wales Slalom
999Neil TauntNon Paddler MNorth Wales Slalom
999Owen Inglis HumphreyNon Paddler MCR Cats
999Wendy Inglis HumphreyNon Paddler M
999Grant Mockler TaxiNon Paddler S
999Samuel knappNon Paddler MFrome CC
999Amy symesNon Paddler SFrome CC
81John DickinsonPrem K1M 81MStafford & Stone CC
  • £ - paddler owes money
  • P - promoted post-payment